سرنخ های سقوط ناگهانی توان هش بیت کوین


سرنخ هایی که سقوط ناگهانی دیروز توان هش بیت کوین را توضیح می دهند

در 23 سپتامبر، توان هش شبکه بیت کوین شاهد سقوطی ناگهانی و مرموز از 98.000.000 TH/S به 57.700.000 TH/S بود.

در زمان گزارش، طبق گزارش Blockchain.com، سطح توان هش بیت کوین به 92.800.295 تراهش در ثانیه بازگشته است، ولی هنوز با رکورد اخیر خود، 102.848.135 تراهش در ثانیه، فاصله دارد:

هش بیت کوین

نظم یا دلیل خاص؟

طبق گزارش، این افت شدید و ناگهانی، روند افزایشی توان هش بیت کوین را در تابستان 2019 شکست که مفسران را درباره دلیل این سقوط به فکر و تعجب فرو برد.

یکی از توضیحات مطرح شده توسط یکی از خوانندگان کوین تلگراف، جف برَنت، ارائه شده است که به پوشش خبری این پدیده با این تئوری پاسخ داد که، افت موقتی در استخراج پیش از افزایش سختی استخراج پیش رو، با بروزرسانی ماینرهای S9 ASIC از شرکت بیت مِین مرتبط بوده است.

افزایش سختی استخراج بعدی که تا 2 روز دیگر فرا می رسد، S9های نسل کنونی را (تقریبا 50% از شبکه) از بازه سودآوری خارج خواهد کرد. هفته گذشته بروزرسانی جدیدی برای S9ها اعلام شد و تمام اپراتورهای مزارع بزرگ به سختی در تلاش برای آپدیت کردن تقریبا 3 میلیون دستگاه هستند. این بروزرسانی جدید، بهینه سازی هایی را انجام می دهد که آخرین قطرات بازدهی را از S9ها گرفته و میزان وات مصرفی به ازای تراهش در ثانیه را از 96 وات به 80 وات کاهش می دهد. بعضی دستگاه ها می توانند بدون صدمه به سرعتشان همچنان عمل کنند، ولی دستگاه های قدیمی تر برای دریافت نتایج مشابه باید تا 30 درصد از عملکرد خود بکاهند.

رِلیک های آماری

کریستوفر بندیکسِن، سرپرست تحقیقات در شرکت مدیریت دارایی های دیجیتال، CoinShares، این سقوط شدید را به رِلیک های آماری نسبت داد و گفت:

اعلامیه عمومی: توان هش بیت کوین مقیاس شناخته شده ای نیست بلکه تنها می توان آن را از فواصل بین بلاک های قبلی تخمین زد. زمان بلاک ها دارای توزیع پواسون هستند که گاهی باعث ایجاد واریانس های بزرگی در فواصل بین بلاک ها می شود. اگر چند بلاک کند پشت سر هم رخ دهند، این تخمین ها به شدت کاهش می یابند.

در توییتی دیگر بندیکسن تصریح کرد که چه سقوط و چه رشد ناگهانی بر روی گراف های تخمینی توان هش بیت کوین بازتاب دهنده ی رشد یا افت سطوح توان هش در دنیای واقعی نیستند، بلکه در واقع “آثاری از واریانس ذاتی موجود در استخراج های گواه اثبات کار (PoW) هستند.”

برای جلوگیری از این چنین حرکات ناگهانی، بندیکسن، تخمین های میانگین 7 یا 14 روزه ی توان هش را پیشنهاد داد و اضافه کرد:

این دقیقا دلیل استفاده پروتکل بیت کوین از میانگین 2016 بلاک (2 هفته با بلاک های 10 دقیقه ای) در الگوریتم تنظیم سختی استخراجش می باشد.

در نوامبر سال 2017، بیت کوین شاهد افتی ناگهانی تا 50 درصد در توان هش بود که باعث ایجاد این ترس شد که ماینرها به شبک فورک، بیت کوین کش، نقل مکان کنند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)