برنامه سه ساله فدرال رزرو برای نرخ بهره و تاثیر آن روی بیت کوین


فدرال رزرو اعلام کرد که بر اساس یک برنامه سه ساله ، نرخ بهره را در نزدیکی 0 درصد نگه خواهد داشت، اتفاقی که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت بیت کوین بکشاند.

شورای حکام فدرال رزرو طی دو روز گذشته در جلسات سیاست‌گذاری، در مورد چگونگی تحقق استراتژی کلی خود در مورد اجازه دادن به افزایش تورم گفتگو کردند. پس از این جلسه اعلام شد که فدرال رزرو برای کمک به ایالات متحده در بهبود اقتصادی ناشی از بیماری کووید-19، احتمالاً نرخ بهره را تا سال 2023 در نزدیکی صفر درصد نگه خواهد داشت. جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، شب گذشته و طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

با توجه به نرخ بهره، داشتن یک برنامه سه ساله برای حفظ دامنه فعلی نرخ بهره بین 0 تا 0.25 درصد تا زمانی که شرایط بازار کار به سطوح مطابق با ارزیابی کمیته برسد و تورم به 2 درصد افزایش یابد، برای صندوق‌های فدرال مناسب خواهد بود.

برنامه سه ساله نرخ بهره

وی افزود که با وجود رشد نسبی شرایط اقتصادی و بهبود بیکاری در چند ماه اخیر، هنوز فاصله زیادی با شرایط مساعد در ژانویه 2020 (دی ماه 98) وجود دارد. نرخ بیکاری در ایالات متحده کماکان بالاست و بخش گردشگردی آسیب سختی دیده است. اما کم بودن نرخ بهره چه معنایی برای ایالات متحده و بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

اثر برنامه سه ساله نرخ بهره بر بیت کوین

در زمان شرایط سخت اقتصادی، فدرال رزرو به منظور ایجاد تحرک در وضعیت اقتصادی اقدامات خاصی را انجام می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین این اقدامات، کاهش نرخ بهره است که می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های مرتبط با وام گرفتن برای مشاغل مختلف شود. در این حالت، یک فرصت استثنائی نصیب مشاغل مختلف می‌شود. با این حال، کم بودن نرخ بهره منجر به دور شدن سرمایه‌گذاران از ابزارهای سرمایه‌گذاری مانند اوراق قرضه می‌شود، زیرا سود آن‌ها در این شرایط بسیار پایین خواهد بود.

چارلز بوایرد (Charles Bovaird)، نائب رئیس محتوا در موسسه Quantum Economics، معتقد است که پایین بودن نرخ بهره طی یک برنامه سه ساله ، سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌هایی مانند بیت کوین که شرایط روی آن‌ها بی‌تاثیر است، می‌کشاند. وی در این باره گفت:

با اتخاذ سیاست کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای گذاشتن پول خود در دارایی‌های تحت تاثیر سیاست فدرال رزرو خواهند داشت، زیرا سود دریافتی آن‌ها پایین‌تر خواهد بود. اگر نرخ بهره در سطوح پایین پایدار باقی بماند، سرمایه‌گذاران انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری در بازارهای بدون بهره مانند سهام و خرید ارز دیجیتال خواهند داشت.

از آنجایی که شیوع ویروس کرونا نقاط ضعف دلار آمریکا را نشان داده، بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی اکنون به دنبال دارایی‌هایی مانند طلا، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. هفته گذشته، همبستگی طلا و بیت کوین به بالاترین مقدار خود رسید، اتفاقی که نشان می‌دهد ارز دیجیتال، بیشتر به یک دارایی امن تبدیل شده است. بوایرد در انتها با اشاره به اثر این برنامه سه ساله در مورد نرخ بهره در بلند مدت گفت:

اگر این دوره با نرخ بهره پایین یک امر عادی شود، من را به فکر فرو می‌برد که آیا این مسئله منجر به شک و تردید بیشتر مردم به سیستم مالی فعلی می‌شود یا خیر.

منبع: Decryptثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)