کرونا، بحران مالی جدید و سقوط آزاد بیت کوین


کرونا نه تنها سلامت مردم دنیا را تهدید کرده است، بلکه به نظر می‌رسد که همچون یک کاتالیزور باعث شروع یک بحران مالی و سقوط بازارهای مالی شده است. بیت کوین و بازارهای ارزهای دیجیتال تنها یکی از بازارهای مالی دنیا است که تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته است.

شاید باورش سخت باشد اما بیت کوین که در ابتدای هفته روی قیمت 9000 تا 9200 دلار معامله می‌شد، بامداد امروز جمعه برای لحظاتی در کانال 3000 دلاری معامله شد! این در حالی بود که ظهر پنجشنبه بیست و دوم اسفند ماه معامله‌گران از دیدن قیمت 6000 دلاری برای بیت کوین شگفت زده شده بودند. قیمت اکثر آلت کوین ها نیز به کمترین مقدار خود در دو تا سه سال گذشته رسید.

بسیاری از معامله‌گران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال به دنبال یافتن پاسخی برای این ریزش هستند. تنها پاسخی که می‌تواند تا حدودی منطقی به نظر آید، ریزش کل بازارهای مالی در سطح بین المللی بر اثر شیوع گسترده ویروس کرونا و متعاقبا ریزش بازار ارزهای دیجیتال است.

بسیاری از فعالان و تحلیل‌گران بازارهای مالی پیشبینی می‌کردند که در پایان سال 2020 شاهد آغاز یک بحران مالی گسترده خواهیم بود. بسیاری از معیارها و داده‌ها نیز این اتفاق را تایید می‌کردند. اما به نظر می‌رسد که گسترش ویروس کرونا منجر به تسریع در این اتفاق شده باشد. سقوط سنگین بورس‌های جهانی، افت شدید قیمت نفت و کاهش اضطراری نرخ بهره در آمریکا می‌تواند اصلی‌ترین نشانه‌ها از آغاز این بحران مالی باشد.

برای درک بهتر موضوع، چارت شاخص نزدک 100 را ملاحظه نمایید:

بحران مالی و سقوط آزاد بیت کوین

در طول بحران مالی چه اتفاقی برای بازارهای مالی مختلف می‌افتد؟

برای پاسخ به این سوال باید به تاریخ رجوع کرد، بحران مالی بزرگ سال 2008. در آن دوره، شاخص بورس‌های معتبر بین‌المللی بعضا تا بیش از 50 درصد افت را ثبت کردند. قیمت طلا یک جهش تاریخی را آغاز کرد که منتج به رسیدن قیمت این فلز گرانبها به 1800 دلار به ازای هر انس شد. سنگین‌ترین ریزش اما متعلق به نفت بود. قیمت نفت طی چند ماه اولیه بحران اقتصادی از 145 دلار به 35 دلار رسید.

در مورد ارزهای دیجیتال چطور؟

این اولین باری است که بازار ارزهای دیجیتال یک بحران مالی را تجربه می‌کند. کسی دقیقا نمی‌داند که در نهایت چه اتفاقی برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پس از این بحران مالی خواهد افتاد. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان پاسخی برای اشکالات موجود در سیستم‌های مالی و ورشکستگی بانک‌ها طی بحران مالی 2008 خلق کرد، به طوری که پیام اولین بلوک استخراج شده نیز کنایه‌ای به همین موضوع بود. باید ببینیم که در نهایت چه پیش خواهد آمد. آیا بیت کوین موفق خواهد شد به آرمان خود عمل کند و این بحران مالی را پرقدرت پشت سر بگذارد؟ تا بدین جا که این‌گونه نبوده است و ما شاهد شدیدترین سقوط در تاریخ بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال بوده‌ایم.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که در طی بحران 2008 نیز در ابتدا تمامی بازارهای مالی حتی طلا به صورت هیجانی ریزش داشت. اما در ادامه، طلا جایگاه خود را به عنوان یک دارایی با ارزش ذاتی به همه اثبات کرد و رشد چشم‌گیری را ثبت کرد. حتی در همین چند روز نیز شاهد ریزش قیمت طلا در کنار سایر بازارها بوده‌ایم. باید دید که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)