5 دلیل که بلاک چین در سیستم آموزش عالی تحول ایجاد خواهد کرد


بلاک چین کاربردهای مختلفی دارد که یکی از این موارد در سیستم آموزش عالی است. اما این فناوری چه کمکی به دانشجویان و دانشگاه‌ها خواهد کرد؟

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد علاقه‌مند به فناوری هستید، می‌دانید که بلاک چین یک سیستم کارآمد در حوزه ارزهای دیجیتال و سایر سیستم‌های بانکی مستقل است. بیت کوین و اتریوم دو فناوری مشهور هستند که از بلاکچین برای شفاف‌سازی و البته انتقال محتوای غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از بلاک چین

بلاک چین اطلاعات را در تمامی تراکنش‌های شما بصورت آنلاین بارگذاری و ذخیره می‌کند. به عنوان مثال آخرین چیزی که شما از آمازون سفارش داده‌اید.

همچنین با استفاده از بلاک چین می‌توانید تراکنش‌ها را به صورت ناشناس انجام دهید. در واقع هیچ سیستم متمرکزی وجود ندارد که به شما اجازه بدهد هویت خود را پنهان کنید به طوریکه که هیچ کس نتواند خریدهای شما را پیگیری کند.

در سیستم بلاک چین، هر کد یا تراکنش با دیگری متفاوت است. به این معنی که همه آنها منحصر به فرد هستند.

کاربرد بلاک چین در سیستم آموزش عالی

اکنون که با نحوه عملکرد فناوری بلاک چین آشنا شدید، بد نیست تأثیر آن بر آموزش عالی را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله به 5 دلیل عمده که نشان دهنده تاثیر بلاک چین در سیستم آموزش عالی است، اشاره می‌کنیم.

مدارک

کارنامه نهایی دانش‌آموزان، خلاصه‌ای مهم از سفر طولانی و پرچالش آنها در دوران تحصیل است. اما غالبا، همه دانش‌آموزان در مورد نمرات خود در دوران مدرسه حقیقت را نمی‌گویند و یا مدارک آنها به راحتی قابل پیگیری نیست. برخی از آنها به هیچ‌وجه از شبکه های اجتماعی استفاده نمی‌کنند و برخی دیگر حتی نمی‌توانند نمرات دوران دبیرستان خود را به یاد بیاورند. بنابراین، هنگام ثبت‌نام در دانشگاه با مشکلاتی مواجه می‌شوند. برای ثبت‌نام دانشجویان در اکثر دانشگاه‌ها، ارایه مدارک مشخص و معتبر الزامی است. به همین دلیل است که قابلیت ردیابی و پیگیری سوابق و مدارک دانشجویان، برای دانشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد.خوب بلاک چین برای این چالش در سیستم آموزش عالی ، یک راه حل ارائه می‌دهد.

از آنجایی که بلاک چین از روش رمزگذاری استفاده می‌کند، بنابراین ابزاری قابل اعتماد برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به دانش‌آموزان و به اشتراک‌گذاری نمرات و توانایی‌های آن‌ها در طول سال‌های تحصیلی است. این اطلاعات می‌توانند شامل کلیه جزئیات از نشان اسکات (Scout) گرفته تا نمرات SAT و یا توصیه نامه‌های معلمان و اساتید باشند. بنابراین دانشگاه‌ها می‌توانند هر گونه تغییرات ایجاد شده در مدارک دانش‌آموزان را پیگیری کنند و پس از پذیرش آن‌ها در دانشگاه اطلاعات دیگری را نیز به آن‌ها اضافه کنند. بنابراین، داده های مذکور 100٪ قابل اعتماد بوده و باعث افزایش بهره‌وری هر دو طرف می‌شود.

پرداخت امن

از آنجایی که کلیه دانشجویان باید شهریه بپردازند، مسئله پرداخت، موضوع مهم دیگری است که باید بدان بپردازیم. بلاک چین با پرداخت امن چگونه میتواند به دانشجویان و دانشگاه‌ها در سیستم آموزش عالی  کمک کند؟ ساده است.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، بلاک چین از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزار اصلی پرداخت استفاده می‌کند. بنابراین، دانشجویان برای پرداخت هزینه‌های تحصیل خود می‌توانند به راحتی از بیت کوین یا اتریوم استفاده کنند.

با توجه به اینکه هر یک از دانشگاه‌های خصوصی در ایالات متحده آمریکا، به صورت مستقل عمل می‌کند، هریک از آن‌ها دارای سیستم عملکردی منحصربفرد و روش‌های مالی خاص خود هستند. بنابراین استفاده از سیستم بلاک چین می‌تواند برای آن‌ها مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.

استفاده از قراردادهای هوشمند برای تسریع انجام تراکنش‌ها، می تواند راهی مطمئن برای پرداخت شهریه دانشگاه‌ها و همچنین ایمن‌سازی حساب‌های بانکی دانشجویان باشد.

حق کپی‌رایت و محافظت از داده‌ها

همانطور که گفتیم، هر تراکنش یا کد در سیستم بلاک چین منحصر به فرد است. بنابراین، امکان کپی یا جعل آن‌ها وجود ندارد. مالکیت معنوی یا حق کپی‌رایت، مدت‌ها است که به حمایت نیاز دارد. حال بلاک چین، برای اطمینان از محفوظ ماندن حق کپی‌رایت و حفظ حقوق دیجیتال، یک ابزار عالی ارایه می‌دهد.بلاک چین برای بازاریابان دانشگاه‌ها، طراحان، برنامه‌ریزان و یا حتی توسعه‌دهندگان اپلیکشین‌های مختلف، این اطمینان را ایجاد می‌کند که IP آنها ایمن و سالم است. این فناوری پیشرفته، همچنین می‌تواند به بهره‌وری هر چه بیشتر  صنعت تولیدی نیز کمک کند.

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در سیستم آموزش عالی ، استفاده از آن به عنوان یک سیستم کتابخانه‌ای آنلاین است. از آنجایی که کتاب‌های دیجیتال به‌ندرت محافظت می‌شوند، دانشگاه‌ها می‌توانند از امنیت این سیستم غیر‌متمرکز برای حفظ امنیت محتوای دیجیتالی خود استفاده کنند. به عنوان مثال، دانشگاه ایالتی سن خوزه قبلاً این مورد را در سیستم كتابخانه‌ایی خود اعمال كرده و در حال حاضر عملکرد فوق العاده‌ایی دارد.

برنامه آموزشی دانشجویان

با استفاده از این فناوری جدید، برنامه‌های آموزشی دانشجویان بهتر می‌شود. تا به حال، کلاس‌ها اگرچه متنوع بودند، اما دانشگاه‌ها فناوری محور نبودند. با این وجود، با توجه به فناوری‌های جدیدی که امروزه به صورت آنلاین در دسترس هستند، دانشگاه‌ها باید واحدهای درسی فناوری محور بیشتری را در برنامه آموزشی خود بگنجانند. در غیر این صورت، دانشجویان چگونه می‌توانند برای روبرو شدن با جهان پیش روی خود آماده شوند و یا بعد از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنند؟

با آموزش بلاک چین به دانشجویان، می توان به پیشرفت این فناوری نیز کمک کرد. با استفاده هر چه بیشتر از فناوری بلاک چین در کلاس‌های درسی، دانشجویان بیشتر علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌هایی از این دست خواهند شد و این چیزی است که در دراز مدت تأثیر مثبتی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت. همچنین این امر می‌تواند بسیاری از حوزه‌ها مانند قضاوت، دنیای فناوری  تجارت، تجارت الکترونیک، هوش مصنوعی و غیره را دگرگون سازد.

تبدیل شدن به یک کارآفرین

با استفاده از فناوری جدید بلاک چین، بسیاری از دانشجویان ترغیب می‌شوند از مهارت‌های خود استفاده کرده و مشاغلی با درآمد بیشتر پیدا کنند. این امر، بدون شک منجر به گسترش فرصت‌های رهبری برای آنها خواهد شد. یادگیری مهارت‌های رهبری در دانشگاه در کنار فناوری، دانشجویان را به افرادی موفق تبدیل می‌کند. بنابراین، آن‌ها فرصتی برای یادگیری در مورد خودشان خواهند داشت و همچنین می‌توانند نحوه اداره یک تیم را یاد بگیرند. بدین ترتیب آن‌ها شانس به حداکثر رساندن پتانسیل‌های خود و به حداقل رساندن مخاطرات را خواهند داشت.

نتیجه‌گیری

به طور کلی، کاربرد بلاک چین در سیستم آموزش عالی انقلابی به پا خواهد کرد. این فناوری غیرمتمرکز، به محافظت از مدارک دانشجویان کمک کرده و اعتبار آن‌ها را بیشتر می‌کند، پرداخت شهریه دانشگاه‌ها را به روشی ایمن‌تر انجام می‌دهد، محافظت از حق مالکیت معنوی یا کپی رایت را از نظر اهمیت و ارزش بهبود می‌دهد و در نهایت با تغییر برنامه آموزشی دانشجویان، آن‌ها را به افرادی عاقل و موفق تبدیل می‌کند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)