FUD چیست؟ غلبه بر احساس تردید و وحشت از ریزش اخیر قیمت بیت کوین


در زمان ریزش بازار و کاهش قیمت‌ها و از دست رفتن سرمایه افراد و در نتیجه غلبه ترس در بازار ارزهای دیجیتال ، FUD مفهومی است که از حرفه‌ای‌های بازار می‌شنویم. اما FUD چیست؟ و راه‌های کنترل آن در بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

FUD چیست؟

ریسک یکی از خصیصه‌های فعالیت در بازارهای مالی است. هیچ بازاری و هیچ معامله‌ای بدون ریسک و خطر از دست رفتن بخشی از سرمایه، نخواهد بود. شاید بازار ارزهای دیجیتال را بتوان در دسته بازارهای پرخطر و پرنوسان قرار داد. به همین دلیل، کنترل هیجان در این بازار، به نسبت سایر بازارهای سنتی، دشوارتر خواهد بود. برای مثال کاهش 40 درصدی قیمت بیت کوین در روز پنج‌شنبه 22 اسفند ماه 98 برابر 12 مارس 2020 خود نشان‌دهنده نوسانات عجیب این بازار به نسبت بازارهای سنتی و پرریسک بودن این بازار است. طبیعتا کنترل احساسات و کنترل ترس در معامله ارزهای دیجیتال و بیت کوین، یکی از دشوارترین کارها می‌باشد، البته بعد از کار در معدن 🙂

 معنی FUD چیست؟

عبارت FUD مخفف سه کلمه((Fear, Uncertainty, Doubt)) به معنی ترس، عدم قطعیت و تردید می‌باشد. این عبارت در بین فعالان بازار ارزهای دیجیتال زیاد به کار برده می‌شود این اصطلاح زمانی کاربرد دارد که در شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتی منتشر می‌شود که خواننده پس از مطالعه آن احساس ترس و عدم اطمینان به ارزهای دیجیتال پیدا کند. مثلا اینکه وارن بافت قیمت بیت کوین را یک حباب واقعی معرفی کرده به نظر بسیاری از فعالان بازار، FUD بوده و معتقدند که این نظر مبنای دقیقی ندارد. ویژگی اصلی FUD غیردقیق بودن، غیرعلمی بودن و مبتنی بر احساس بودن آن است.

FUD چیست؟

 به هرحال FUD زمانی در بازار وجود دارد، که افراد نسبت به آینده بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال دچار شک و تردید شده و از خود می‌پرسند آیا واقعا بیت کوین یک طلای دیجیتال است یا همه اینها توهم است؟ این مصداق بارز FUD در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. بدون شک در حال حاضر این حس در بازار وجود دارد. شاخص ترس طمع بیت کوین به عدد 8 رسیده است، به این معنا که احساس ترس و وحشت مطلق بر بازار حاکم است. بسیاری از افراد ضرر کرده‌اند، بسیاری سرمایه خود را از دست داده‌اند و به بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری بدبین شده‌اند، افرادی هستند که منتظرند بیت کوین 20 هزار دلاری را ببینند و برخی ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها را دارند. همه این‌ها احساساتی است که در حال حاضر بر بازار حاکم بوده نمونه‌ای از FUD بوده و یک تریدر و معامله‌گر موفق در بازار ارزهای دیجیتال باید از این احساس دوری کرده و تلاش کند در تصمیم‌گیری‌هایش این احساسات تاثیری نگذارد.

چطور از سرمایه‌ خود در برابر FUD محافظت کنیم؟

تنها راه محافظت از خود و سرمایه‌گذاری خود در مقابل FUD بالا بردن اطلاعات در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌باشد. نه احتمال 300 هزار دلاری شدن بیت کوین سرمستمان کند و نه احتمال 1000 دلاری شدن آن، خواب از ما بگیرد. نه منتظر بیت کوین 300 هزار دلاری باشیم و نه ترس 1000 دلاری شدن آن را داشته باشیم. برای هرکدام از این نظرها به دنبال دلایل منطقی باشیم، اگر ترس ریزش بیشتر قیمت بیت کوین را داریم و وحشت 1000 دلاری شدن بیت کوین را داریم، از خود بپرسیم با چه دلیل واستدلال فاندامنتالی یا تکنیکالی بیت کوین 1000 دلار خواهد شد؟ اگر برایش دلیل تکنیکالی و فاندامنتالی پیدا کردیم، فروش آن، تصمیمی منطقی به نظر می‌رسد، اما اگر بدون دلیل منطقی و تنها به خاطر احساس ترسی که از ریزش شدید قیمت در ما بوجود آمده و یا تردید به بازار، دست به فروش دارایی خود بزنیم، دچار FUD شده‌ایم. به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای باید FUD را از خود دور کرده تا بتوانیم تصمیمات درست و منطقی اتخاذ کنیم.

شناخت ارزهای دیجیتال و ایده آنها و تیم پشت آن می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی به ما بدهد تا با اطمینان بیشتری بر روی آن سرمایه‌گذاری یا ترید انجام دهیم. آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال کمک بسیار بزرگی به ما خواهد کرد. برای مثال در همین ریزش اخیر، با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانستیم ریزش قیمت بیت کوین از 8000 دلار به 6500 دلار را پیش بینی کرده و با فروش به موقع، از ضرر و زیان سرمایه خود مصون بمانیم. با استفاده از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال می‌شد در 8000 دلار بیت کوین‌های خود را نقد کرد و از این ریزش قیمت، منتفع شد.

برای یادگیری تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال اینجا کلیک کنید. همچنین در کانال تلگرامی ایران کریپتوکارنسی به تحلیل‌های در لحظه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دسترسی خواهید داشت.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)