گری اسکیل بار دیگر به دنبال عرضه ETF رمز ارزی است


با انتشار نقشه راه جدید گری اسکیل (Grayscale)، به نظر می‌رسد که این موسسه بار دیگر در تلاش برای عرضه صندوق قابل معامله یا ETF رمز ارزی است.

پس از سال‌ها تلاش ناموفق، گری اسکیل بار دیگر به دنبال دریافت مجوز برای ارائه صندوق قابل معامله بیت کوین است. بر اساس نقشه راه منتشر شده در روز دوشنبه، این موسسه فعال در حوزه رمز ارزها در نظر دارد تا دو صندوق GBTC و ETHE خود را به شکل ETF نیز عرضه کند. با این حال، گری اسکیل جزئیات بیشتری را مانند فرم درخواست خود به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اعلام نکرده تا برنامه زمانی این تصمیم در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

گری اسکیل، به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارائه‌دهندگان محصولات رمز ارزی در بازارهای سنتی شناخته می‌شود و مدیریت چندین صندوق ارز دیجیتال را بر عهده دارد. این صندوق‌ها شامل رمز ارزهایی مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، بیت کوین کش (BCH) و چندین ارز دیگر بوده و سهام آن انعکاس دهنده ارزش این دارایی‌های دیجیتال است.

بر اساس نقشه راه گری اسکیل، این صندوق‌ها به چهار دسته مجزا تقسیم می‌شوند. اولین بخش، دسته “استقرار خصوصی” بوده که در آن خرید و فروش سهام صندوق از طریق فرابورس (OTC) و خارج از بازار اصلی انجام می‌شود. دومین بخش، صندوق‌هایی هستند که سهام آن‌ها در بازارهای ثانویه قابل معامله بوده و دارای نماد معاملاتی برای عموم هستند. صندوق‌های بیت کوین کش، لایت کوین و اتریوم کلاسیک در این دسته جای دارند. دسته سوم، پیشرفته‌ترین صندوق‌ها آن‌هایی هستند که موفق به اخذ وضعیت “گزارش به SEC” شده‌اند و وضعیت آن‌ها مرتبا به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گزارش می‌شود. در حال حاضر تنها دو صندوق بیت کوین و اتریوم گری اسکیل در این دسته جای دارند.

در نهایت، آخرین و مهم‌ترین دسته در نظر گرفته شده توسط گری اسکیل، ETF ها بوده که به طور کامل قانون‌گذاری شده و دارای نقدشوندگی بالایی هستند. صندوق‌های قابل معامله یا ETF متشکل از یک یا چند دارایی مانند سهام و یا شاخص هستند. این صندوق‌ها معمولا کارمزد مدیریت پایین‌تری داشته و بسیار بیشتر از تراست‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرند. از این رو، ارزش سهام آن‌ها اختلاف بسیار کمی با قیمت دارایی یا دارایی‌های آن صندوق دارد، مسئله‌ای که به چالش اصلی گری اسکیل تبدیل شده است، زیرا به طور پیوسته سهام صندوق GBTC اختلاف قیمت قابل توجهی با ارزش ذاتی آن بر اساس قیمت بیت کوین دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت صندوق قابله معامله (ETF) بیت کوین با تراست GBTC گری اسکیل چیست؟

در حال حاضر، سهام GBTC گری اسکیل افت قیمت محسوسی داشته و 10 درصد پایین‌تر از ارزش ذاتی یا NAV خود معامله می‌شود. وجود این اختلاف قیمت و از طرفی عرضه ETF بیت کوین در کانادا، باعث شده تا گری اسکیل بیش از پیش در تکاپو برای صندوق‌های قابل معامله رمز ارزی خود باشد.

تلاش دوباره گری اسکیل برای دریافت ETF بیت کوین

عرضه ETF بیت کوین به یکی از مهم‌ترین حواشی‌های چند سال اخیر حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده، به طوری که اولین تلاش گری اسکیل برای کسب مجوز ارائه صندوق قابل معامله، به سال 2017 بر می‌گردد. از طرفی، قانون‌گذاران به طور مداوم درخواست‌های مرتبط را رد کرده و علت اصلی آن را غیر قانونی بودن زیرساخت‌های بیت کوین نام برده‌اند.

با آنکه در سال 2021 هستیم، صدور درخواست برای صندوق قابل معامله بیت کوین از سوی موسساتی مانند ون اک (VanEck)، ویزدم تری (WisdomTree) و اسکای بریج (SkyBridge) همچنان ادامه دارد. با توجه به سابقه طولانی رد درخواست‌های ارائه ETF بیت کوین، گری اسکیل زمان‌بندی این اقدام را بسته به شرایط نظارتی و قانون‌گذاری دانسته است. از آخرین تلاش گری اسکیل تا به امروز، زیرساخت‌های بیت کوین بهبود یافته و موسسات زیادی وارد حوزه رمز ارزها شده‌اند، هرچند هنوز مشخص نیست که آیا در نهایت این امر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را در پذیرفتن اولین ETF بیت کوین توسط گری اسکیل تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)