هاوینگ بیت کوین چه اثری بر قیمت آن خواهد گذاشت


علاقه‌مندان به بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال منتظر هاوینگ بیت کوین در ماه می میلادی هستند. اینکه کاهش پاداش استخراج بیت کوین باعث افزایش قیمت آن خواهد شد یا افزایش قیمت قبلا رخ داده، از مباحث پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های تحلیلگران این حوزه می‌باشد. 

هاوینگ بیت کوین‌ که به فرآیند نصف شدن پاداش استخراج این ارز دیجیتال اطلاق می‌شود، از ایجاد تورم در این ارز دیجیتال جلوگیری خواهد کرد. در هاوینگ سال 2012 ما شاهد رشد قیمت به میزان 8000 درصد بودیم. همچنین در هاوینگ سال 2016 قیمت بیت کوین با رشد 2000 درصدی همراه شد.

هاوینگ بیت کوین

بسیاری از مشاهدات نشان می‌دهند که شرایط بازار در هاوینگ سال 2020 با دو هاوینگ قبلی متفاوت است. بازار ارزهای دیجیتال امروزه بسیار گسترده‌تر و شناخته‌شده‌تر از سال‌های 2012 و 2016 می‌باشد. این بازار به بلوغ رسیده است. رفتار کنشگران این بازار نیز مشابه سایر بازارهای مالی بالغانه شده و به محض بالغ شدن بازارها، چنین رویدادهای فاندامنتالی معمولا از قبل در قیمت تاثیر خود را می‌گذارد. به عبارت دیگر، وقتی همه از رخ دادن اتفاقی در آینده خبر دارند و تاثیرات آن را می‌دانند، منتظر رخ دادن آن اتفاق نخواهند بود و اثر آن قبل از آن اتفاق روی قیمت تاثیر خواهد گذاشت. وقتی به بازار معاملات آتی بیت کوین نگاهی بیاندازیم، معاملاتی که سررسید آنها همزمان با هاوینگ بیت کوین‌ است، افزایش قیمت ندارند. این بدان معناست که تاثیر هاوینگ 2020 قبلا در قیمت لحاظ شده است.

نظر کارشناسان در مورد هاوینگ بیت کوین

  • نیک کارتر:

برخلاف بیت کوینرها، به نظر من هاوینگ بیت کوین‌ باعث افزایش قیمت آن نخواهد شد. تقریبا تمام افرادی که در این بازار فعال هستند از این اتفاق مطلع هستند. آنها به خوبی می‌دانند که هاوینگ باعث کاهش عرضه بیت کوین خواهد شد. بنابراین این اتفاق نمی‌تواند تغییری در بازار ایجاد کند. از طرفی هاوینگ کاملا قابل پیش‌بینی است، بنابراین نمی‌تواند یک شوک خبری به بازار وارد کند. عرضه بیت کوین از سال 2009 کاملا شفاف و مشخص شرح داده شده است. از آن زمان بر اساس همان برنامه از قبل طراحی شده عرضه این ارز دیجیتال انجام پذیرفته است.

  • اسکات فریمن:

اگر کسی به بازارهای کارامد اعتقاد داشته باشد، می‌توان استدلال کرد که اثر هاوینگ بیت کوین‌ سال 2020، از قبل بر روی بازار اثر گذاشته است. طبیعتا با ورود افراد جدید به بازار بیت کوین و افزایش تقاضا، قیمت این ارز دیجیتال افزایش خواهد یافت. ما احساس می‌کنیم که استخراج بیت کوین برای بسیاری از ماینرها در قیمت‌های کنونی بیت کوین، سودآری لازم را دارد. با این‌حال ماینرهایی که کارایی کمتری دارند با هاوینگ تحت فشار قرار گرفته و چه بسا از ادامه استخراج آن صرف‌نظر کنند.

  • کیل سامانی:

بدون شک هاوینگ بیت کوین‌ یکی از مهمترین رخدادها در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. بر خلاف هاوینگ‌های گذشته، امروزه اهرم‌های زیادی برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال داریم، در حالی که پیش از این این اهرم‌های معاملاتی وجود نداشتند. معاملات آتی، امکان قرار دادن سفارش Long و Short به معنی کسب سود از نوسانات قیمت است. دیگر برای سودآوری از نوسانات قیمت بیت کوین نیازی به خرید و نگهداری آن نیست.

  • داو بالتر:

از آنجایی که قیمت بیت کوین بیشتر بر اساس ایده‌ها و برنامه‌های آینده بالا و پایین می‌رود و با هاوینگ ساختار اقتصادی آن وسیع‌تر خواهد شد، به نظر من هاوینگ اولین ارز دیجیتال بازار اثر مثبت بر روی قیمت آن خواهد گذاشت.

  • اریک تورنر:

بر اساس تحقیقات ما، تنها هاوینگ سال 2012 دارای تاثیر مشخص و قابل تشخیص بود. فروش بیت کوین‌های استخراج شده توسط ماینرها بخشی از حجم معاملات روزانه را تشکیل می‌دهد. با فرض اینکه فشار فروش بالقوه از جانب ماینرها در مقایسه با حجم روزانه، تا زمان هاوینگ یکسان باقی بماند، مقدار فروش ماینرها در این روزها با مقدار فروش آنها در سال 2016 برابر است. از طرف دیگر، در گذشته ماینرها بایستی بیت کوین استخراج شده خود را برای پوشش هزینه‌های خود به فروش می‌رساندند. اما امرزوه ماینرها با داشتن ترازنامه و گزینه‌های حفاظتی قادرند بیت کوین‌های خود را نگهداری کنند.

هاوینگ در اردیبهشت ماه سال 99 اتفاق خواهد افتاد. نظرات مختلفی در تاثیر این اتفاق بر روی قیمت بیت کوین وجود دارد. باید دید هاوینگ واقعا چه تاثیری بر قیمت خواهد گذاشت. برای آن باید حدود 5 ماه صبر کنیم.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)