در صورت تکرار تاریخ منتظر سقوط 50 درصدی بیت کوین باشید


با مقایسه نمودار هفته گذشته بیت کوین با پنجشنبه سیاه ماه مارس (اسفند)، شباهت‌هایی دیده شده که شاید باید منتظر سقوط 50 درصدی دوباره ارز دیجیتال BTC باشیم.

پس از سقوط قیمتی که منجر به ریزش 2000 دلاری BTC شد، قیمت این ارز دیجیتال نشانه‌هایی از ثبات را از خود نشان داد. اما اکنون مقایسه چارت‌های پرایس اکشن ماه مارس (اسفند) تا سپتامبر (شهریور) Bitcoin، مظهری از شروع دوباره اوضاع نابه‌سامان برای این رمز ارز هستند. بنابراین در صورت تکرار تاریخ، ممکن است شاهد سقوط 50 درصدی دوباره قیمت بیت کوین باشیم.

بیشتر بخوانید: اختصاصی ایران کریپتوکارنسی: بررسی علل سقوط قیمت بیت کوین به 10000 دلار

علت ریزش قیمت هفته گذشته بیت کوین چه بود؟

چندین دلیل احتمالی مسبب افت تقریبا 20 درصدی قیمت BTC هستند. فروش بیت کوین توسط ماینرها یکی از دلایل قوی این اتفاق است. پس از سقوط قیمت، کریپتو کوانت (CryptoQuant) که یکی از تامین‌کنندگان داده‌های درون شبکه‌ای است، آماری را منتشر کرده که نشان دهنده فروش Bitcoin توسط ماینرهایی نظیر پولین (Poolin)، اسلاش (Slush) و امثالهم، در ازاری پول نقد به صرافی‌ها است. این اتفاق از جمله دلایلی است که سناریو سقوط 50 درصدی بیت کوین را تقویت می‌کنند:

سقوط وال استریت نیز ممکن است یکی از محرک‌های ریزش قیمت در بازار بیت کوین باشد. شاخص‌های بزرگ بازار سهام همچون S&P 500، نزدک و میانگین صنعتی داو جونز، افت بزرگی داشتند. از آنجایی که BTC نیز همبستگی بالایی با بازار سهام دارد، این اتفاق سریعا اثر خودش را روی بازار این ارز دیجیتال نشان داد. تریدرها و سرمایه گذاران پس از بهبود فوق‌العاده ارزش دلار، با تغییر پوزیشن از سهام و رمز ارز، به پول نقد روی آوردند.

بیشتر بخوانید: همبستگی بیت کوین با بازار سهام تا کجا ادامه خواهد داشت؟

مقایسه بیت نمودارها نشانه‌ای از تکرار سقوط 50 درصدی قیمت بیت کوین

در چارتی که پرایس اکشن بیت کوین در هفته گذشته با پنجشنبه سیاه اواسط مارس 2020 (اواخر اسفند 99) مقایسه شده، نشانه‌های نگران کننده‌ای مشاهده می‌شود. در ماه مارس، بازار ارزهای دیجیتال از هم فروپاشید و قیمت بیت کوین به 3،600 دلار ریزش کرد. البته این ارز دیجیتال در کنار بازار سهام جهانی بهبود یافت. اما این سقوط قیمت، بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین را به قدری لیکویید کرد، که هیچ کس هم قادر به تصور آن نبود.

ارز BTC در حال حاضر ثبات نسبی داشته و در محدوده 10،000 دلاری معامله می‌شود. فاصله و گپی در بورس کالای شیکاگو (CME) وجود دارد که فعلا باید پر شود و به اعتقاد بسیاری از افراد، قیمت به این سو در حرکت است.

مقایسه پرایش اکشن بیت کوین در ماه سپتامبر با سقوط 50 درصدی در ماه مارس
مقایسه پرایش اکشن بیت کوین در ماه سپتامبر با سقوط 50 درصدی در ماه مارس

نظرات صعودی هم وجود دارند

با اینکه پرایشس اکشن BTC فعلا پایدار است، اما به گفته برخی از تحلیلگران حوزه رمز ارزها، دوران بد را پشت سر گذاشته‌ایم. یکی از تحلیلگران مشهور به نام جاش راجر (Josh Roger) گفته است که سقوط اخیر، بزرگترین افت قیمت از ماه مارس تا کنون بوده و به آن نیاز داشتیم:

با این وجود، آقای راجر ریزش قیمت بیت کوین به سطح 8،500 دلاری را بعید می‌داند. وی با تائید وجود حمایت قوی در سطح 10،000 دلاری اظهار داشته شانس بسته شدن قیمت زیر این سطح بسیار کم است. بنابراین افرادی هم هستند که تکرار تاریخ و سقوط 50 درصدی بیت کوین را امری بعید و نشدنی می‌دانند.

منبع: Cryptopotatoثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)