ماینر یا هودلر بیت کوین؛ در سال 2020 کدام یک سودآور خواهد بود – بخش اول


افراد فعال در بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌توانیم به سه دسته تقسیم‎بندی کنیم. ماینر ها، تریدرها و سرمایه‌گذران، سه دسته افرادی که در حال کسب ثروت از این بازار هستند.

دسته اول: تریدرها، افرادی که می‌خواهند از نوسانات قیمت ارز دیجیتال سود کرده و کسب ثروت کنند.

دسته دوم: سرمایه‌گذاران بلند‌مدت، این افرادردر بازار به Hodler ها مشهورند. Hodler ها اعتقاد دارند که در آینده ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین بسیار ارزشمند خواهند بود. همچنین این افراد اعتقاد دارند که در آینده ارزش بیت کوین افزایش خواهد یافت، لذا تمام دارایی خود را نگهداری می‌کنند و هیچ‌گاه حاضر به فروش بیت کوین‌ های خود نخواهند بود.

اما دسته سوم: ماینر ها ، افرادی که سرمایه نسبتا زیادی را صرف خرید دستگاه‌هایی برای استخراج یک ارز دیجیتال مشخص می‌کنند.

 امروز می‌خواهیم در مورد موقعیت دسته سوم در بازار صحبت کنیم. می‌خواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم که آیا در سال 2020 استخراج بیت کوین و سایر ارزها به صرفه خواهد بود یا خیر؟ درواقع می‌خواهیم بدانیم آیا استخراج بیت کوین به صرفه تر است یا خرید و نگهداری آن، با ادامه این نوشته همراه ایران کریپتوکارنسی باشید.

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

هرگاه در مورد استخراج ارز دیجیتال صحبت به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن متبادر می‌شود، استخراج بیت کوین است. زیرا بیت کوین اولین ارز دیجیتال در تاریخچه ارزهای دیجیتال است که قابلیت استخراج داشت.

ماینر های بیت کوین با استفاده از سیستم‌های بسیار قدرتمند به حل مسائل پیچیده ریاضی می‌پردازند. به این فرآیند الگوریتم “اثبات کار” گفته می‌شود. این کار دو ره‌آورد خواهد داشت: ابتدا ماینر ها با این کار یک بیت کوین جدید ایجاد خواهند کرد، همچنین آنها هر تراکنش را تایید کرده و امنیت شبکه را بالا برده آن‌را قابل اعتماد نگه می‌دارند.

حالت دوم دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که ماینر ها معادلات خود را در یک “بلوک” جمع کرده و سپس آنها را به یک زنجیره بلوکی اضافه می‌کنند، که به آن بلاکچین گفته می‌شود.

در ازای این کار، ماینر ها، بیت کوین‌ را به عنوان پاداش برای انجام هر تراکنش  دریافت می‌کنند. مقدار سکه‌های جدید که با هر بلوک استخراج شده منتشر می‌شود را “پاداش بلوک” می‌نامند.

“پاداش بلوک” هر چهار سال یکبار به نصف میزان قبل کاهش می‌یابد که به این اتفاق “هاوینگ” گفته می‌شود.

رویداد هاوینگ بیت کوین

هر چهار سال یکبار هاوینگ بیت کوین‌ اتفاق می‌افتد. که با آن پاداش استخراج نصف خواهد شد. تا به امروز دو هاوینگ در این ارز دیجیتال اتفاق افتاده، یکی در سال 2012 و دیگیری در سال 2016. طی این فرآیند پاداش استخراج از 50 btc به 25 btc و پس از آن از 25 btc به 12.5 btc کاهش یافته است.

هاوینگ پس از ایجاد 210 هزار بلوک جدید رخ خواهد داد. هاوینگ بعدی در سال آینده اتفاق خواهد افتاد که طی آن پاداش استخراج به 6.25 btc کاهش خواهد یافت.

اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است:

آیا در سال 2020 و با هاوینگ بیت کوین، استخراج آن منطقی به نظر می‌رسد؟

در بخش دوم این نوشته به این موضوع خواهیم پرداخت.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)