آموزش بازیابی رمز عبور کیف پول کوینومی دسکتاپ و اندروید


کیف پول کوینومی یکی از والت های ارز دیجیتال شناخته شده است که در این مطلب، نحوه تغییر و بازیابی رمز عبور Coinomi در اندروید و دسکتاپ را آموزش می‌دهیم.

کوینومی یک کیف پول چند ارزی است. این والت در سال 2014 به بازار عرضه شد، بنابراین می‌توانیم بگوییم که یکی از قدیمی ترین کیف پول های ارز دیجیتال در بازار است. در ابتدا هم نسخه اندروید این والت عرضه، سپس نسخه iOS، و در نهایت نسخه دسکتاپ آن در سال 2019 منتشر شد. کیف پول Coinomi بیشتر روی حفظ حریم خصوصی کاربر تمرکز دارد و علی رخم برخی مشکلات جزئی که در سال 2019 داشت، همچنان یکی از امن ترین والت های موجود در بازار است. این کیف پول ارز دیجیتال علاوه بر اینکه نصب و راه اندازی ساده‌ای دارد، به شما اجازه می‌دهد که پس از خرید ارز دیجیتال، رمز ارزهایتان را در درون خود کیف پول اکسچنج و به یکدیگر تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:

آموزش نصب و استفاده از کیف پول کوینومی اندروید

آموزش نصب و استفاده از کیف پول کوینومی دسکتاپ

 

بازیابی رمزعبور کیف پول کوینومی در نسخه iOS

در هنگام فراموشی پسورد کیف پول کوینومی در نسخه iOS، ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و “change password” را انتخاب و سپس روی “forgot password” ضربه بزنید.

بازیابی رمز عبور کیف پول کوینومی در نسخه اندروید

برای نسخه اندروید، ابتدا از منوی کشویی “Manage wallets” را انتخاب کنید.

مدیریت کیف پول کوینومی

حالا کیف پولی که رمزعبور آن را فراموش کرده‌اید را انتخاب کرده و  روی “Change Encryption” ضربه بزنید.

تغییر رمزعبور

حالا بعد از اینکه چندبار پسورد را وارد کردید و اشتباه بود، “FORGOT PASSWORD” را انتخاب کنید.

فراموشی رمزعبور کیف پول کوینومی

بازیابی پسورد کیف پول کوینومی در نسخه دسکتاپ

برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی نسخه دسکتاپ از گوشه پایین سمت چپ “Settings” را انتخاب کنید.

کوینومی نسخه دسکتاپ

در صفحه باز شده به سمت پایین اسکرول کرده و “Change password” را انتخاب کنید.

تغییر رمزعبور کوینومی نسخه دسکتاپ

حالا روی “Forgot password” کلیک کنید.

فراموشی رمزعبور کیف پول کوینومی نسخه دسکتاپ

حالابعد از اینکه “forgot password” را در هرکدام از نسخه‌ها انتخاب کردید، “عبارت بازیابی” را به همان ترتیبی که به هنگام نصب کیف پول کوینومی برایتان نمایش داده شده بود، وارد کنید. فقط حواستان باشد کلمات را با حروف کوچک وارد کنید و بین هر کلمه فقط یک فاصله گذاشته و در انتها هیچ فاصله‌ای نیاندازید. بعد از تائید عبارت بازیابی، می توانید رمز عبور جدیدی را برای کیف پول‌تان انتخاب کنید.

رمز عبور پیش‌ فرض در بازیابی کیف پول کوینومی

اگر از همان ابتدا اصلا پسوردی را انتخاب نکردید، نگران نباشید. آپدیت امنیتی جدید برای‌ رمزعبور کیف پول کوینومی صورت گرفته که با پسورد “coinomi” از کیف پول شما محافظت می‌کند. در نسخه iOS هر بار که برنامه را باز می کنید، باید اخطاری را مشاهده کنید که در آن می‍گوید رمزعبور شما به “coinomi” تغییر یافته است. در نسخه اندروید، باید این اخطار را هربار که می‌خواهید رمزعبورتان را وارد کنید مشاهده کنید. پس از اینکه از عبارت بازیابی‌تان بکاپ گرفتید، رمزعبورتان را از قسمت تنظیمات به عبارتی که فقط خودتان آن را می‌دانید تغییر دهید.

خطاهای احتمالی در حین بازیابی پسورد کیف پول کوینومی

حالا هنگامی که رمز عبور کیف پول کوینومی‌‌ خود را تغییر می‌دهید، ممکن است با یک سری در هنگام بازیابی خطا مواجه شوید. فقط توجه داشته باشید که خطاهای نسخه ی iOS و دسکتاپ ممکن است متفاوت باشد.

خطای اول: “New Master Key Differs from Wallet Master Key” یا “The recovery phrase entered does not belong to this wallet. Check if you need to enter a BIP39 passphrase”

این خطا به این معنی است عبارت بازیابی که برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی وارد کرده‌اید، اشتباه است و یا متعلق به یک اکانت و حساب دیگری است و یا حتی ممکن است از BIP39 اشتباهی استفاده کرده باشید.

خطای اشتباه وارد کردن عبارت بازیابی

راه حل: برای رفع این خطا، به املای کلماتی که وارد کرده‌اید توجه کنید و مطمئن شوید عبارت بازیابی مورد استفاده متعلق به حساب دیگری نیست. اگر “BIP39” را قبلا فعال کرده اید از این گزینه استفاده کنید.

خطای دوم: “Word list is empty”

راه حل: اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید، قبل از اینکه عبارت بازیابی‌تان را وارد کنید، کیبورد یا صفحه کلید اصلی خود سیستم را ببندید و فقط از صفحه کلیدی که زیر کادر مورد نظر باز می‌شود استفاده کرده و کلمه‌های پیشنهادی را از آن انتخاب کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از یادگیری کلمات توسط تلفن یا آپلود شدن غیر ارادی آن در سرور، جلوگیری کنید.

خطای سوم: “Could not verify your recovery phrase. Word list size must be multiples of three words.”

تعداد کلمات یک عبارت بازیابی برای تغییر رمز عبور کیف پول کوینومی فقط می تواند 3، 6، 9، 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه با تنها یک فاصله بین هر کلمه باشد.

خطای تعداد کلمات

راه حل: اول مطمئن شوید که فقط یک فاصله بین کلمات وجود داشته باشد. سپس اطمینان حاصل کنید که هیچ کلمه‌ای را در عبارت بازیابی وارد شده تکرار یا فراموش نکرده‌اید. اگر عبارتی بازیابی را که قبلا نوشته‌اید به تعداد کلمات گفته شده نیست، گزینه “Use a BIP39 passphrase” را تیک بزنید. رمز عبور یا پسوردهای اضافی خود را وارد کنید. (فقط توجه داشته باشید که کیف پول کوینومی به طور پیش فرض بدون BIP39 passphrase ساخته می‌شود)

خطای چهارم: “Recovery phrase contains unrecognized words.” or “There was an error while changing your password!”    

این خطا به این معنی است که حداقل یکی از کلمات موجود در عبارت بازیابی شما، در لیست رسمی کلمات پشتیبانی شده کیف پول کوینومی وجود ندارد یا ممکن است کلمات را با حروف بزرگ وارد کرده باشید.

خطای کلمات ناشناخته

راه حل: ابتدا مطمئن شوید که کلمات همگی با حروف کوچک وارد شده‌اند. سپس با استفاده از این لینک  می توانید کلمه ای که برای کیف پول کوینومی ناشناخته است را پیدا کنید. از این قسمت هم می‌توانید لیست کامل کلمات پشتیبانی شده را مشاهده کنید.

خطای پنجم: “Recovery phrase is not valid. Check if some words are misspelled.” or “There was an error while changing your password!”

این به این معنی است که تمام کلمات عبارت بازیابی ما به صورت جداگانه معتبرند، اما یا به ترتیب اشتباه آنها را وارد کرده‌اید یا غلط املایی موجود در یک کلمه باعث شده به یک کلمه‌ی نامعتبر تبدیل شود.

راه حل: با استفاده از این لینک لیست کامل کلمات پشتیبانی شده در کیف پول کوینومی را مشاهده کنید و به دنبال کلماتی باشید که ممکن است آنها را غلط وارد کرده باشید. مثلا ممکن است grid را grit وارد کرده باشید.

اگر عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای کوینومی رو گم کرده باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

سوال 1. حالا سوالی که برای کاربران عزیز پیش آمده این است که اگر خود عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای رو گم کرده باشم چی؟

پاسخ این است که اگر هنوز به کیف پول کوینومی‌تان دسترسی دارید، نگران نباشید. در نسخه موبایل، وارد کیف پول شده و از قسمت “Setting / Manage Wallet” کیف پولی که عبارت بازیابی آن را میخواهید (در آپدیت جدید احتمالا گزینه Default Wallet را میبینید) را انتخاب کنید و سپس روی “Recovery Phrase” ضربه بزنید. در نسخه دسکتاپ از قسمت “Setting/Show Recovery Phrase” این کار را انجام دهید. حالا رمز عبور کیف پول کوینومی را وارد کرده و سریعا عبارت بازیابی نمایش داده شده را یادداشت کنید.

نکته مهم: هرگز عبارت بازیابی‌تان را داخل گوشی ذخیره نکنید. حتما به همان ترتیب نمایش داده شده روی کاغذ یادداشت کنید.

سوال 2. اگر هم رمز عبور هم عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای کوینومی را گم کرده باشم چی؟

پاسخ کوتاه این است که متاسفانه دیگر به دارایی‌هایتان دسترسی ندارید. تنها راه حل این است که هرچه رمزعبور بلدید امتحان کنید تا بالاخره یکی از آنها کار کند.

نکته: اگر خاطرتان نیست، برای بازیابی رمزعبور کیف پول کوینومی تنها 10 تا کاراکتر باید وارد کنید. کوینومی هنگام ساخت کیف پول شما را مجبور نمیکند که از عدد و کاراکتر ویژه استفاده کنید.

سوال3. اگر هم عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای را گم کرده و هم گوشی‌ام گم/ خراب/ دزدیده/ ریست/ فلش شده باشد چی؟

بازهم پاسخ کوتاه این است که متاسفانه دیگر به دارایی‎هایتان دسترسی ندارید. داشتن تنها رمز عبور برای بازیابی کیف پول کوینومی کافی نیست. دلیل هم این است که کوینومی یک سرویس متمرکز نیست که اطلاعات شخصی شما را در سرورهای خودش ذخیره کند.

سوال4. اگر ترتیب عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای رو فراموش کرده باشم چی؟

تنها راه حل این است که به همان ترتیبی که کلمات را نوشتید یا ترتیب‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید بلاخره کدام حالت کار میکند. حتی خود شرکت کوینومی هم برای بازیابی خود عبارت بازیابی نمیتواند به شما کمک کند.

باتوجه به آپدیت‌های جدید کیف پول کوینومی مشکلی جدیدا برای کاربران این کیف پول ایجاد شده که پس از بازیابی والت، موجودی‌شان صفر نمایش داده میشود. به همین جهت برای راحتی شما عزیزان آموزش دیگری با توجه به بخش ساپورت کوینومی ترتیب داده‌ایم که امیدواریم کارساز باشد. رفع مشکل صفر شدن موجودی کیف پول کوینومی

بیشتر بخوانید: آموزش تبدیل ارزهای دیجیتال به بیت کوین در کوینومیثبت نظر
نظرات کاربران (104 نظر)
رامین

سلام لطفا به فکر چاره ای باشین هرکی هرچقدر ارز دیجیتال داره سریع انتقال بده به یک کیف پول دیگه چون برای اکثر افراد این مشکل پیش اومده که موجودیشون صفر شده و هیچکس هم یه جوابی که بتونه واقعا کمک کنه موجودیمون برگرده نداره من ۱۴۰۰دلار بیت داشتم نزدیک ۴۰میلیون تومن به پشتیبانی پیام میده جواب درستی نمیده میگه اشتباه داری میزنی لطفا هرکی هرچقدر ارز داره داخل کوینومی برداره تا از بین نرفته

فراهانی

سلام من لپ تاب ام را ریست کردم حالا وقتی وارد کیف پول کیونومی دیسکتاب ام می شوم موجودی بیت کوین ام صفر شده کلمات 24 تایی بازیابی را می رنم پسورد می خواهد پسورد را هم می زنم می نویسد there was an error while creating your wallet ! error : there is already a wallet with the same recovery phrase

فراهانی

سلام . ممنون از راهنمایی من اون مقاله را خواندم شامل من نشد هیچ کدام از اون مطالب در باره من صدق نمی کرد که امتحان کنم . همچنان موجودی ام صفر است.

حلیه آقامیری

سلام. شما در واقع دارین والت موجود رو دوباره بازیابی میکنین که این ارور رو میده. یعنی شما یه دور والت رو باز کردین، حالا میخواین موجودی رو نشون بده دوباره دارین همون والت رو برمیگردونین که خب موجود هست و معلومه که ارور میده. برای اطلاع درباره نحوه برگرداندن موجودی این مقاله رو مطالعه بفرمائید https://ircryptocurrency.com/coinomi-zero-balance/

فراهانی

سلام . من لپ تاب ام را ریست کردم حالا وقتی وارد کیف پول کوینومی دیسکتاب ام می شوم موجودی بیت کوین ام را صفر نشان می دهد . وقتی بازیابی می کنم و کلمات 24 عددی بازیابی را می زنم پسورد می خواهد پسورد را هم می رنم می نویسد. there was an error while creating your wallet ! error ; there is already a wallet with the same recovery phrase لطفا راهنمایی کنید.

سهیلا شمس الدین

من رمز عبورم رو ندارم راهی نیست؟

سهیلا شمس الدین

من 24 کلمه رو اصلا ندادم رمزورودم روهم فراموش کردم

مجتبی انصاری

12 یا 24 کلمه رو دارید؟ رمز BIP رو فعال کردید؟

فرزاد اكرمي

Generic eror ميده مال من ميخوام بازيابي كنم

حلیه آقامیری

سلام. ارور ژنریک معمولا چند تا دلیل میتونه باشه. اولیش نسخه کوینومیه که حتما باید آپدیت آخرین ورژن باشه. دومیش اتصال اینترنت ضعیفه که موقع رفرش کردن نمیتونه همه اطلاعات رو بازگردونی کنه. سومیش ممکنه عدم تطابق زمان و تاریخ دستگاه با زمان و تاریخ خود برنامه باشه. چهارمیش هم ممکنه ارور از خود نسخه اندروید باشه که اگر کش برنامه رو پاک کنید احتمالا درست شه.

reza

کلافه شدم.کونومی نسخه اندرویدش تو گوشیم دارم. و میخوام نسخه ویندوزشم داشته باشم هر چی اون اکانتی که دارم تو اندروید متن رو توی نسخه ویندوزش میزنم باز نمیکنه. راهنماییم کنید چکار کنم.

زنده دل

سلام .من رمز کیف پول رو زیاد زدم ولی اشتباهه،احتمال داره که دیگه حتی اگر درست هم بزنم دیگه جواب نده ، برای هر بار که اشتباه میزنم چقد باید منتظر بمونم که دوباره بتونیم رمز انتقال وجه درست رو بزنیم.

زنده دل

اینو هم زدم نیومد

زندهدل

سلام چرا گزینهrecaver گوشی من نداره

زنده دل

سلام ممنون بابت راهنمایی هاتون من رمز که مخوام انتقال بدم نمدونم چیکار کردم یا اصلا اول گرفتم یا نه چیکار باید بکنم 24کلمه رو هم ندارم راهنمایم کنید یا لطفا ی شماره تلفن بهم بدین تماس بگیرم ممنون

نرگس

چ کیف پول هایی 24 کلمه عبور دارند

سهیلا شمس الدین

سلام خسته نباشید خواهش میکنم کمکم کنید من وقتی وارد این برنامه شدم رمز 24 تایی رو اصلا ندادم و فقط رمز عبور دادم و الان یادم نمیاد چه رمزایی دادم باید چه کار کنم؟

ج

سلام من هم همین مشکل رو دارم لطفا اگه راهی پیداکردید بمن هم بگید