چگونه با استفاده از معاملات آپشن بیت کوین از نوسانات قیمت پیش از هاوینگ کسب سود کنیم؟


معاملات آپشن بیت کوین یکی از راه‌های کسب سود از بازار بی‌ثبات فعلی است که با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ بیت کوین پیش رو داریم.

در مقالات قبلی نحوه کلی کار با معاملات آپشن و نحوه ترید با استفاده از معاملات آپشن بایننس را برایتان توضیح دادیم. الان که حدود 15 روز دیگر تا هاوینگ بیت کوین فاصله داریم، بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی کرده‌اند که تغییر بزرگی در قیمت بیت کوین رخ خواهد داد. علیرغم پتانسیل بلند مدت و واضحی که این ارز دیجیتال پیشرو بازار دارد، هیچ کس نمیداند که قبل و بعد از سومین هاوینگ، قیمت بیت کوین دقیقا به چه سمت و سویی حرکت میکند.

خوشبختانه، این دفعه دیگر بازار به اندازه‌ای بالغ است که قیمت بیت کوین به هر سمتی هم حرکت کند، تریدرها میتوانند با استفاده از استراتژی‌های خاص خودشان از بازار کسب سود کنند. بازارها و صرافی اوراق مشتقه یکی دیگر از روش‌های جایگزین نسبتا جدید در بازار ارزهای دیجیتال است و طی دو سال گذشته، آنقدری توسعه پیدا کرده که سرمایه‌گذاران بتوانند تکنیک‌های پیچیده‌تری را برای سرمایه‌گذاری پیاده سازی کنند.

نوسان قیمت حاصل از هاوینگ اتفاقی سودآور

از نظر تاریخی، با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ و بعد از آن، شاهد افزایش نوسان قیمت بوده‌ایم. نوسان، قدرت تغییرات روزانه قیمت را اندازه گیری میکند و عموما برای تحلیل داده‌های پیشین، به یک بازه زمانی 30، 60 و 365 روزه برای محاسبات نیاز داریم.

از توضیح نحوه محسابات که بگذریم، دارایی‌هایی مانند بیت کوین و نفت، نوسان بالاتری نسبت به ارزهای فیاتی نظیر یورو، فرانک سوئیس یا دارایی‌هایی مانند ملک و املاک دارند.

نوسان 30 روزه بیت کوین در سال 2016 – منبع BuyBitcoinWorldWide
نوسان 30 روزه بیت کوین در سال 2016 – منبع BuyBitcoinWorldWide

عموما، نوسان بیت کوین با نزدیک شدن به هاوینگ، رویدادی که هر 4 سال اتفاق می‌افتد و صدور بیت کوین‌های جدید در هر بلاک را کاهش میدهد، افزایش پیدا میکند. با توجه به چارت بالا، متوجه این میزان نوسانات با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین در تاریخ 9 جولای 2016 میشویم.

این افزایش نوسان، بخاطر اینکه عدم قطعیت در بازار وجود دارد، اتفاق می‌افتد. حالا سوای اثر مثبتی که هاوینگ دارد، تقاضای دائمی برای بیت کوین در این دوران وجود ندارد. بهمین خاطر، کاهش عرضه‌ی حاصل از هاوینگ سریعا از خودش نتیجه‌ای نشان نمیدهد.

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باعث افزایش نوسان قیمت میشود

برخی از ماینرها، بخاطر کاهش پاداش، دستگاه‌هایشان را خاموش میکنند. حتی کسانی که هزینه برق زیادی نمیپردازند هم ممکن است مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های قدیمی‌تری نظیر Antminer S9 شوند، بخاطر اینکه این دستگاه‌ها دیگر از نظر مصرف برق مقرون به صرفه نیست.

بنابراین با خاموش شدن دستگاه‌ها، کاهش قدرت محاسباتی که از شبکه بیت کوین محافظت میکند، دلیل اصلی این عدم قطعیت است. در حال حاضر نوعی مارپیچ مرگ برای ماینرها ایجاد شده که مجبورند سرورهایشان را بفروشند و حتی باعث ورشکستگی کسانی شده که از سرمایه قرضی استفاده میکنند.

بنابراین تمام این اتفاقات در نهایت روی قیمت بیت کوین اثر میگذراند. این مورد را حتی به وفور در مقالات دیگر هم میبینیم که ادعا کرده‌اند خروج ماینرها، باعث کاهش امنیت شبکه و آسیب پذیری در برابر حملاتی نظیر حمله 51 درصدی میشود.

چگونگی استفاده از معاملات آپشن بیت کوین برای کسب سود از نوسانات بازار

برخلاف باور عمومی افراد، بازار اوراق مشتقه تماما برگرفته از قمار و لوریج یا اهرم‌های معاملاتی مانند لوریج بایننس نیست. معاملات مشتقه برای سرمایه‌گذاران نهادی چیز جدیدی نیست، اما حجم معاملات آپشن در ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین افزایش یافته است.

بر اساس گزارشات CNBC، یکی از بدنام‌ترین مدیران صندوق‌های پوشش ریسک به نام بیل آکمن، اخیرا برای پوشش ریسک دارایی‌ها خود، با استفاده از معاملات آپشن بیت کوین توانسته بیش از 2 میلیارد دلار کسب سود کند. البته چنین استراتژی به این معنی نیست که آقای آکمن فقط روی ریزش و سقوط بازار شرط بندی کرده، بلکه به این معناست که از این وضعیت بازار به عنوان راهی برای محافظت از پوزیشن‌های فعلی در صورت ریزش بازار استفاده کرده است.

معاملات آپشن بیت کوین فرصت‌های جدیدی را در اختیار سرمایه گذارانی قرار میدهد که به دنبال کسب سود از نوسان بازار، محافظت از دارایی‌های در برابر ریزش‌های شدید قیمت و یا افزایش سود از بازارهای سایدوی هستند.

بنابراین در اینگونه تریدها به چیزی بیشتر از یک ابزار صرف به نام ساختار نیاز دارید. اکثر تریدرها از قراردادهای آپشن مختلفی استفاده میکنند و گاهی اوقات به طور همزمان قرارداد آتی بیت کوین را هم میخرند.

نوسان 60 روزه فعلی بیت کوین – منبع BuyBitcoinWorldWide
نوسان 60 روزه فعلی بیت کوین – منبع BuyBitcoinWorldWide

سقوطی که در پنجشنبه سیاه داشتیم، باعث افزایش نوسانات شده است. این افزایش را خصوصا در بازه زمانی کوتاه‌تر 30 روزه واضح تر میبینیم. حتی با تحلیل بازه زمانی 60 روزه هم میبینیم که نوسانات نسبت به 6 سال گذشته بسیار افزایش یافته است.

نوسان قیمت ماه فوریه و مارس بیت کوین – منبع Investing.com
نوسان قیمت ماه فوریه و مارس بیت کوین – منبع Investing.com

اخیرا نوسان تمام دارایی‌ها به بالاترین میزان خود از سال 2008 تا کنون رسیده است. کاهش نوسان قیمت بیت کوین نیز پیش از هاوینگ ممکن است، اما این میزان قطعا بالاتر از مقدار میانگین خواهد بود.

کسب سود از صعود و نزول قیمت

همانطور که در مقاله معاملات آپشن تفاوت معاملات آپشن و فیوچرز بیت کوین را برایتان توضیح داده بودیم، در معاملات فیوچرز، بجای اینکه بتوانید از نوسانات بازار کسب سود کنید، احتمال لیکوئید شدن شما بیشتر از معاملات آپشن است. یا حتی در این وضعیت بازار، شاید به نسبت معاملات آپشن بیشتر مجبور باشید که قراردادتان را فسخ کنید.

اوراق اختیار خرید (Put) و اوراق اختیار فروش (Call) – منبع Napkin Finance
اوراق اختیار خرید (Put) و اوراق اختیار فروش (Call) – منبع Napkin Finance

حالا برای اینکه بتوانید از نوسانات بازار سود خوبی کسب کنید، میتوانید هر دوی اوراق اختیار خرید و اختیار فروش بیت کوین را بخرید. بنابراین، اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند، یعنی بیشتر از قیمت اعمال (Strike Price) شود، شما به عنوان خریدار میتوانید اوراق اختیار فروش را فسخ کنید. برعکس این کار را هم درصورت کاهش قیمت بیت کوین میتوانید انجام دهید. یعنی در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر قیمت اعمال قرارداد اختیار خرید برسد، میتوانید آن را فسخ کنید. به این استراتژی استرادل بلند (Long Straddle) میگویند.

مشکل این استراتژی این است که در دارایی‌هایی مانند بیت کوین که نوسان زیادی دارند، قیمت خرید قرارداد آپشن ممکن است بالا باشد. در زیر نمونه‌ای از معاملات آپشن بیت کوین را با تاریخ سررسید 29 می 2020 میبینید.

اوراق اختیار خرید و اختیار فروش معاملات آپشن بیت کوین با تاریخ سررید 29 می 2020 – منبع Deribit
اوراق اختیار خرید و اختیار فروش معاملات آپشن بیت کوین با تاریخ سررید 29 می 2020 – منبع Deribit

حالا برای اینکه بتوانید در تاریخ 29 می بیت کوین را با قیمت اعمال 7,000 دلار بخرید (اوراق اختیار خرید)، باید 797 دلار بابت هر بیت کوین بپردازید. به این مبلغ به عنوان حق بیمه نگاه کنید، البته درصوتی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. در تصویر زیر میزان سود و زیان حاصل را در هر مرحله میبینید:

سود یا زیان حاصل از خرید اوراق اخیتار خرید (call)
سود یا زیان حاصل از خرید اوراق اخیتار خرید (call)

در مثال بالا، اگر قیمت به بالای 7,797 دلار برسد، شما سود میکنید. یادتان باشد که وسطای راه هم میتوانید قرارداد آپشن بیت کوین تان را به فرد دیگری هم بفروشید. حالا هرچه قیمت بیت کوین بیشتر شود، سود شما از این فروش هم بیشتر میشود.

سودآوری یک قرارداد اختیار فروش (put) هم به شرح زیر است:

کسب سود یا زیان حاصل از خرید اختیار فروش (put) – منبع Deribit
سود یا زیان حاصل از خرید اختیار فروش (put) – منبع Deribit

حالا شما به عنوان خریدار اوراق اختیار فروش، در صورتی که قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند سود میکنید. وجه تضمین یا پریمیومی (premium) که باید بپردازید 679 دلار است. در این صورت، اگر قیمت به زیر 6,321 دلار برسد شما سود میکنید.

سود یا زیان حاصل از استراتژی استرادل در معاملات آپشن بیت کوین اوراق اختیار خرید و اختیار فروش – منبع Deribit
سود یا زیان حاصل از استراتژی استرادل در معاملات آپشن بیت کوین اوراق اختیار خرید و اختیار فروش – منبع Deribit

بنابراین، برای خرید هر دوی اوراق اختیار خرید و اختیار فروش معاملات آپشن بیت کوین با قیمت اعمال 7,000 دلار با تاریخ سررسید 29 می، 1,476 دلار باید بپردازید. حالا برای اینکه از هرکدام یک از این معاملات سود ببرید، قیمت بیت کوین باید تا پیش از 29 می، 20.5% افزایش یا کاهش پیدا کند.

البته مثال بالا توصیه‌ای برای سرمایه گذاری نیست. هدف این است که شما عزیزان با نحوه کار معاملات آپشن بیت کوین آشنا شوید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)