بررسی تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه


هرگاه در مورد هاوینگ (Halving) بیت کوین صحبت می‌شود، تاثیر آن بر قیمت بیت کوین مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما کمتر می‌شنویم که تاثیر هاوینگ بر امنیت شبکه بیت کوین چگونه خواهد بود؟ پس از هاوینگ برای شبکه بیت کوین و امنیت آن چه اتفاقی خواهد افتاد.  بسیاری از افراد علاقه‌مند به آلت کوین ها تاثیر هاوینگ 2020 را بسیار مخرب ارزیابی می‌کنند. آنها معتقدند بعد از هاوینگ ، امنیت شبکه بیت کوین کاهش می‌یابد. در مقابل، افراد علاقه‌مند به بیت کوین معتقدند که بیت کوین با 10 درصد قدرت استخراج فعلی نیز بسیار بسیار ایمن خواهد بود و بدون هیچ مشکلی به حیات خود ادامه خواهد داد. در ادامه، تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیت کوین ؛ امن‌ترین ارزدیجیتال

پیش از هاوینگ بیت کوین ،از این دارایی دیجیتال به عنوان امن‌ترین ارز دیجیتال و همچنین یک شبکه بلاکچین با امنیت بالا، یاد می‌شود. بسیاری از طرفداران بیت کوین و هودلرهای آن، براین عقیده‌اند که امنیت شبکه بیت کوین به مقدار کافی بالاست و نگرانی از حمله 51 درصد را به طور کلی از بین برده‌است.

اما نگاه دیگری نیز وجود دارد که معتقداست، نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ بیت کوین می‌تواند امنیت شبکه را به خطر بیاندازد. زمانی که پاداش استخراج بیت کوین به نصف مقدار کنونی کاهش یابد، سودآوری استخراج آن کاهش یافته و تمایل سرمایه‌گذاران بخش استخراج بیت کوین برای ادامه کار کاهش خواهد یافت. این اتفاق منجر به کاهش در هش‌ریت شبکه شده و در نهایت هاوینگ بیت کوین  به کاهش امنیت شبکه بلاکچین آن ختم می‌شود.این کاهش امنیت به معنی آسان‌تر شدن حمله 51 درصدی به شبکه است، در اینصورت مطمئنا بیت کوین نابود خواهد شد.

با این وجود، سایر تحلیلگران براین باورند که افزایش کارمزد معاملات در شبکه، برای تامین امنیت شبکه کفایت می‌کند. این افزایش کارمزد، افراد را برای ماندن در بخش استخراج بیت کوین ترغیب خواهد کرد. حتی اگر پاداش استخراج بیت کوین نصف شود (یا حتی صفر شود) به دلیل ثابت بودن تعداد بیت کوین‌ها و همچنین صفر شدن عرضه آن، ارزش بیت کوین افزایش خواهد یافت. با افزایش قیمت بیت کوین، مقدار کارمزد معاملات نیز به اندازه‌ای بالا خواهد رفت که ماینرها را ترغیب کند تا به کار خود ادامه دهند.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه : نگاه بدبینانه

همه می‌دانیم که هاوینگ بیت کوین‌ حدود یک هفته دیگر اتفاق خواهد افتاد. طی آن، پاداش استخراج هر بلوک جدید، از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش می‌یابد. این اتفاق پس از تشکیل 210 هزار بلوک جدید رخ خواهد داد. این روند تا جایی ادامه خواهد یافت که تمام 21 میلیون بیت کوین موجود استخراج شود. استخراح تمام بیت کوین‌های موجود حدودا 120 سال دیگر به اتمام خواهد رسید.

بررسی تاثیر هاوینگ بر امنیت شبکه بلاکچین بیت کوین
بررسی تاثیر هاوینگ بر امنیت شبکه بلاکچین بیت کوین – نرخ عرضه بیت کوین در دو دهه آینده

در سه هاوینگ بعدی پاداش استخراج به ترتیب، 3.125، 1.5625 و 0.78125 بیت کوین خواهد بود. این میزان کاهش در پاداش استخراج به علت هاوینگ، به تنهایی برای کاهش امنیت شبکه بیت کوین کافی است.

از آنجا که میزان پاداش ماینرها کاهش می‌یابد، امنیت شبکه کاهش خواهد یافت. اگر امنیت شبکه به اندازه کافی سقوط کند، ممکن است شاهد حمله دوبار خرج در شبکه باشیم که هدف این حمله متوجه صرافی‌ها خواهد بود. این اتفاق منجر به افزایش زمان تایید تراکنش‌ها در صرافی‌ها خواهد شد. از طرفی، ممکن است افرادی که در شبکه اختلال ایجاد می‌کنند، به بخش قابل توجهی از هش‌پاور شبکه مسلط شوند و در نتیجه برای تایید هر تراکنش به تعداد  بسیار بیشتری تایید تراکنش نیاز باشد. افزایش زمان تایید تراکنش‌ها به انزوای بیت کوین منجر خواهد شد. حالتی را تصور کنید که برای تایید یک تراکنش ساده، باید روزها منتظر بمانید، طبیعتا بیت کوین با این وضعیت نمی‌تواند مورد استفاده همگان قرار بگیرد. فرصت نهایی برای تغییر در سازوکار شبکه تنها 12 سال است، یعنی سه هاوینگ بعدی. پیش از آن باید به فکر ایجاد تغییر در سازوکار سودآوری استخراج بیت کوین اتخاذ شود، در غیر اینصورت، بیت کوین نهایتا تا  12 سال دیگر وجود خواهد داشت. یک از راه‌هایی که این افراد پیشنهاد می‌دهند، برداشتن سقف 21 میلیون بیت کوین، این مشکل را حل خواهد کرد.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه : نگاه خوش‌بینانه

استدلال بالا موجه به نظر می‌رسد. بدون شک کاهش پاداش استخراج بیت کوین، باعث دلسرد شدن ماینرها از ادامه کار خود خواهد شد. اما نکته‌ای که از آن غافل شده، کارمزد تراکنش‌هاست. کارمزد تراکنش‌ها به اندازه‌ای بالا خواهد بود که ماینرها را ترغیب کند. یکی از مدیران Kraken در این‌باره می‌گوید:

همانطور که با هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج کاهش می‌یابد، اما مشاهده می‌کنیم که “پاداش بلوک” افزایش یافته‌است. و این افزایش به صورت نمایی رخ داده‌است. کارمزد تراکنش‌ها درصدی از پاداش بلوک است، این وضعیت نشان می‌دهد که در بلندمدت امنیت شبکه تنها با کارمزد تراکنش‌ها تامین خواهد شد و جای هیچ نگرانی نخواهد بود. (منظور از پاداش بلوک، پاداش استخراج + کامرزد تراکنش می‌باشد).

Coinmetrics نمودار ارزشمندی را ارائه کرده‌است. در زیر این نمودار را مشاهده می‌کنید. این نمودار، میانگین مقدار” پاداش بلوک” روزانه می‌باشد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، مقدار پاداش در بلند مدت صعودی می‌باشد.

بررسی تاثیر هاوینگ بیت کوین بر امنیت شبکه
نمودار پاداش بلوک در شبکه بیت کوین از سال 2010 تا به امروز در حال افزایش است

مطابق گزارش این موسسه، مجموع کل کارمزدهای دریافتی در شبکه بیت کوین از ابتدا تا به امروز، 1 میلیارد دلار می‌باشد. همچنین مجموع کل پاداش بلوک در شبکه بیت کوین از ابتدا تا به امروز، 15 میلیارد دلار بوده است.

در هاوینگ پیشین بیت کوین (سال 2016) مجموع کارمزد تمام تراکنش‌ها در یک روز 30,700 دلار بوده‌است. این در حالی‌است که در 12 مارس سال 2020 میلادی، به 192000 دلار در روز رسیده است. این مقدار تنها کارمزد تراکنش‌هاست. به این مقدار، پاداش استخراج بیت کوین را نیز اضافه کنید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)