انفجار تورم در ترکیه ؛ سقوط 20 درصدی ارزش لیر


تورم در ترکیه بیداد می‌کند و با سقوط 20 درصدی ارزش لیر، اعتماد مردم به ارز فیات این کشور از دست رفته و مردم به دنبال سرمایه گذاری در طلا و بیت کوین هستند.

تورم در ترکیه اعتماد مردم به ارز فیات لیر این کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است. طبق یکی از گزارشات رویترز در تاریخ 14 اوت (24 مرداد)، مردم محلی با تبدیل لیر به دلار و خرید طلا، در حال جبران تورم ایجاد شده هستند. حتی با وجود دخالت دولت در بازار و اشاعه اطمینان در رابطه با ثبات مالی، اما اعتماد مردم به ارز لیر ترکیه در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. نرخ تورم این کشور در حال حاضر برابر با 11.8 درصد بوده و از نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز فرارتر رفته است. یکی از مردم این کشور در این گزارش گفته که طلا را به عنوان یک دارایی امن خریداری کرده است:

بنظر من در حال حاضر طلا بهترین سرمایه‌گذاری است و من هم دلارهایم را به طلا تبدیل کردم. حتی ممکن است لیرهایم را نیز از بانک خارج کرده و با آن‌ها طلا بخرم، اما فعلا بخاطر ویروس کرونا از مراجعه به بانک می‌ترسم.

لیر ترکیه

در صورتی که دولت ترکیه موفق به افزایش اعتماد در ارز رایج این کشور نشود، مردم محلی از سقوط بیشتر ارزش لیر در اثر ادامه ترس اطمینان دارند. تورم در ترکیه تا به اینجای سال 2020، باعث سقوط 20 درصدی ارزش لیر شده است. 

آتش زیر خاکستر؛ تورم در ترکیه و پذیرش ارزش دیجیتال

اقتصاد ترکیه، به واردات وابستگی زیادی دارد. همه‌گیری کرونا نیز باعث تشدید تورم شده و در آینده نیز ممکن است باعث بحران حقوق و دستمزد و در نتیجه، تضعیف پول این کشور شود. با ادامه سقوط ارزش ارزهای فیاتی نظیر لیر ترکیه بخاطر افزایش تورم، اما ارزش بازار بیت کوین اخیرا از ارزش بانک مرکزی آمریکا و پول فیات نیوزیلند نیز فرارتر رفته است.

با اینکه اخبار مربوط به پذیرش گسترده ارز دیجیتال در ترکیه  اخیرا با ابهاماتی مواجه شده، اما صرافی محلی این کشور به نام BtcTurk، در ماه ژوئیه تحقیق کوچکی را با همکاری دانشگاه استانبول انجام داد. در این تحقیق مشخص شده که در دوارن شیوع کووید-19، اعتماد به بیت کوین 23 درصد و رضایت مردم 58.5 درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارشات، استفاده و خرید ارز دیجیتال در ترکیه نسبت به ما فوریه سال 2019 (بهمن و اسفند 1398)، دو برابر شده است.


برچسب ها: ارز دیجیتال

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)