کاهش 97 درصدی سرمایه ورودی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادی ارزهای دیجیتال


در حالی طی دو روز گذشته شاهد اصلاح قیمت بیت کوین بودیم که پیش از آن، سرمایه ورودی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادی ارزهای دیجیتال 97 درصد کاهش یافت.

سرمایه وارد شده از سوی موسسات به صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادی ارزهای دیجیتال، در اولین هفته از ماه ژانویه (اواسط دی ماه) و پس از رکوردشکنی قیمت بیت کوین، کاهش چشم‌گیری یافته است. بر اساس داده‌های منتشر شده توسط کوین شیرز (CoinShares) در روز دوشنبه، طی هفته نخست سال 2021، فقط 29 میلیون دلار روی محصولات مربوط به صندوق‌های نهادی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شده و این مقدار نشان‌دهنده کاهش 97 درصدی نسبت به 1.09 میلیارد دلار سرمایه‌ای است که در هفته ماقبل کریسمس روی این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری شده بود.

با این حال، کوین شیرز خاطر نشان کرده است که با توجه به ورود شدید سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال از طریق این صندوق‌ها، انتظار می‌رفت که چنین ذخیره سودی اتفاق افتد و در اولین هفته از ژانویه، شاهد رکوردشکنی حجم سرمایه خروجی از این صندوق‌ها بودیم. جمعه گذشته موسسه کوین شیرز تخمین زده بود که 34.4 میلیارد دلار روی صندوق‌های نهادی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شده که از این مقدار، 80 درصد آن معادل 27.5 میلیارد دلار به بیت کوین و 13.5 درصد از آن معادل 4.7 میلیارد دلار، به اتریوم اختصاص یافته است. در این گزارش همچنین یادآوری شده که حجم سرمایه‌گذاری شده روی صندوق‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در قیاس با روند صعودی دسامبر 2017 (آذر 96)، رشد چشم‌گیری داشته و در این باره نوشته شده:

در حال حاضر شاهد مشارکت بالای سرمایه‌گذاران هستیم، به طوری که ارزش خالص دارایی‌های جدید به 8.2 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی‌ست که این مقدار در دسامبر 2017، برابر با 534 میلیون دلار بود.

سرمایه نهادی ارزهای دیجیتال

تغییر دیدگاه سرمایه گذاران نهادی ارزهای دیجیتال

اگرچه در هفته نخست سال 2021 شاهد کاهش چشم‌گیر ورود سرمایه به صندوق‌های ارزهای دیجیتال بوده‌ایم، اما روند کلی ورود سرمایه به این صندوق‌ها از می 2019 (اردیبهشت 98) مثبت بوده است. گزارش منتشر شده از سوی کوین شیرز ادعا کرده که استفاده از دارایی‌های کریپتویی به عنوان ذخیره ارزش، افزایش چشم‌گیری یافته است. ژان مری موگنتی (Jean-Marie Mogneti)، مدیر کوین شیرز، درباره تغییر دیدگاه سرمایه گذاران نهادی در مورد ارزهای دیجیتال گفت:

تغییر دیدگاه سرمایه‌گذاری پیرامون بیت کوین طی شش ماه گذشته بسیار پررنگ بوده است. سرمایه‌گذاران، تخصیص دارایی به بیت کوین را ریسک می‌دانستند. اما حالا عدم انجام این کار ریسک محسوب می‌شود.

منبع: CoinTelegraph


برچسب ها: ارز دیجیتال

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)