ماینرهای بیت کوین در ایران مکلف به احراز هویت در وزارت صمت شدند


فعالان صنعت ماینینگ بیت کوین و دیگر ماینرهای ارزهای دیجیتال در ایران ملزم به ثبت مشخصات هویتی خود در وزارت صمت شدند. استخراج رمز ارز در کشور قانونی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حدود یک سال پیش هیات دولت با صدور مصوبه‌ای صنعت ماینینگ بیت کوین و سایر رمز ارزها در ایران را به رسمیت شناخت و به نوعی به این صنعت مشروعیت بخشید. اما همچنان موارد بسیار زیادی در زمینه فعالیت ماینرهای ایرانی مجهول باقی مانده است.

یکی از موارد دارای ابهام در این زمینه، دستگاه‌های استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزهایی است که قبل از مصوبه هیات دولت وارد کشور شده و همچنین سرنوشت فعالان ماینینگ پیش از این مصوبه است. ماینرهایی که پیگیری‌های آن‌ها باعث به رسمیت شناختن ماین کردن ارزهای دیجیتال در ایران شد، مورد کم لطفی قرار گرفته‌ و حتی کار به توقیف تجهیزات آن‌ها نیز رسیده است.

محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر از اصلاح مصوبه هیات دولت خبر داد و گفت: با پیگیری‌هایی که توسط جامعه رمز ارز ایران و جامعه ماینرهای بیت کوین صورت گرفته اصلاحیه مصوبه سال گذشته هیات وزیران تنظیم شده و مسیر قانونی خود را به جهت تصویب در هیات وزیران طی می‌کند. احتمالا در هفته پیش رو، تصویب این اصلاحیه در دستور کار هیات دولت قرار بگیرد. امیدواریم با تصویب این اصلاحیه، مشکلات پیشگامان صنعت کشور حل شود.

ماینرهای بیت کوین ایران در انتظار قانون‌گذاران

آقای شرفی در ادامه به جزئیات این اصلاحیه اشاره کرد و گفت: هدف کلی این اصلاحیه، شفافیت فعالیت ماینینگ ارزهای دیجیتال و در راس آن بیت کوین در ایران بوده و همچنین هم‌افزایی سرمایه‌ها و تجربه‌ها در میان ماینرها خواهد بود. این مصوبه در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصاد مجلس و جلسه کمیسیون فرعی و اصلی مورد بررسی و تصویب واقع شده تا در گام نهایی از سوی رئیس جمهور، گره از کار بسیاری از نخبگان اقتصادی و علمی کشور باز کند.

ماینر بیت کوین در ایران

در ادامه مفاد اشاره شده در این مصوبه پیشنهادی را می‌خوانیم:

1- کلیه دارندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز در ایران ( ماینرهای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال) مکلف هستند حداکثر ظرف ۳۰ روز از زمان اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه‌هایی که در مالکیت آنها است، در سامانه‌ای که وزارت صمت تعیین می‌نماید، مطابق فرم موجود در این سامانه اقدام نموده، حسب مورد از طریق درگاه پرداخت اینترنتی تعبیه شده در همین سامانه نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام نمایند.

2- در صورتی که دارندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز ( ماینر بیت کوین و سایر رمز ارزها) ظرف مهلت مقرر در این مصوبه نسبت به اعلام و ثبت دستگاه‌ها و پرداخت حقوق و عوارض دولتی مرتبط با آن اقدام نمایند، سازمان تعزیرات ایران پرونده‌های موجود را مبتنی بر دستور العمل ذیل این مصوبه تعیین تکلیف خواهد نمود.

3- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ عملیاتی شدن سامانه بند (۱) این مصوبه، فهرست مراکز دارای جواز تأسیس در این صنعت را اعلام نماید. دارندگان دستگاه‌ها مکلفند از تاریخ اعلام فهرست مذکور، ظرف مدت یک ماه تمام دستگاه‌های خود را به مراکز یاد شده تحویل نمایند یا نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند. مراکز تحویل گیرنده مکلفند رسید تحویل را در سامانه مذکور بارگذاری نمایند. نگهداری از دستگاه‌ها در مراکز فاقد مجوز ممنوع است

4- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است دستورالعمل نحوه اعطای مجوز فعالیت و درگاه آن را ظرف حداکثر یک ماه از تاریخ این مصوبه در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری نماید.

5- ترتیبات اجرایی این مصوبه از جمله تطبیق مشخصات دستگاه‌های اظهار شده با مشخصات دستگاه‌های تحویل داده شده و همچنین تطبیق آنها با استانداردهای ابلاغی، منوط به دستورالعملی خواهد بود که با پیشنهاد دبیرخانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط حداکثر ظرف مدت یک ماه به تصویب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌رسد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)