جک دورسی: بیت کوین مدل بهتری برای اینترنت است


جک دورسی، مدیر عامل توییتر، در توضیحی درباره بسته شدن حساب دونالد ترامپ، آن را تصمیمی درست خواند و گفت اما بیت کوین مدل بهتری برای کنترل اینترنت است.

مدیر عامل توییتر، جک دورسی (Jack Dorsey)، با اشاره به علاقه خود به بیت کوین و عدم تمرکز، امروز در 13 رشته توییت، علت تصمیم این شرکت مبنی بر بستن حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در هفته گذشته را تشریح کرد. با اینکه آقای دورسی این کار را تصمیمی درست برای توییتر خوانده، اما همچنین گفته است که این اتفاق سابقه خطرناکی را به جای می‌گذارد:

چنین اقداماتی باعث شکسته شدن گفتگوهای عمومی، ایجاد تفرقه بین ما و محدود شدن پتانسیل شفاف‌سازی، آزادی و یادگیری خواهند شد و سابقه‌ای خطرناک به جای می‌گذارند که عبارت است از قدرتی که فرد یا سازمانی بر بخشی از گفتگوهای عمومی جهانی خواهد داشت.

آیا بیت کوین مدل بهتری برای ایجاد اینترنت غیر متمرکز است؟

حساب کاربری آقای ترامپ روز 7ام ژانویه (18 دی) و به دنبال مقصر دانستن وی در حمایت از حمله به ساختمان کنگره که کشته شدن 4 نفر را در پی داشت، در توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی بسته شد. این رسانه‌های اجتماعی همگی با اظهار اینکه ترامپ از آن‌ها برای «دعوت به خشونت بیشتر استفاده خواهد کرد»، نگرانی‌هایی را ابراز کردند.

در رشته توییت‌های امروز، آقای دورسی توضیحات بیشتری را در این رابطه ارائه و اقرار کرده است که این تصمیم به آسانی گرفته نشده و «پیامدهای واقعی و قابل توجهی» را در پی خواهد داشت. وی گفته حتی با اینکه این واقعه صرفا «تصمیمی برای کسب و کار یک شرکت جهت میانه‌رو کردن خود بوده است»، اما به «دسترسی‌های حذف و برداشت دولت» شباهت دارد.

آقای دورسی گفته قصد نداشته تصمیم یک جانبه توییتر باعث «فروپاشی اینترنت جهانی باز و آزاد» شود و اظهار داشته است که مدل غیر متمرکز بیت کوین، راهی بهتر جهت حرکت به سوی کنترل و میانه‌روی برای آینده اینترنت است. بیت کوین، «آن چیزی که اینترنت قرار است باشد و در گذر زمان بیشتر به آن شباهت خواهد داشت» را نشان می‌دهد. وی افزود:

دلیل اینکه آنقدر به بیت کوین علاقه دارم بیشتر به‌خاطر مدلی است که ارائه می‌کند: یک فناوری اینترنت بنیادین که توسط هیچ فرد یا موجودیت واحدی کنترل نمی‌شود و از آن هم تاثیر نمی‌پذیرد.

بیشتر بخوانید: گلدمن ساکس: بیت کوین در مسیر بلوغ قرار دارد

مدیر عامل توئیتر همچنین به خوانندگان یادآوری کرده که این شرکت به صورت فعالانه در تلاش است تا به سوی آینده‌ای غیر متمرکز قدم بردارد و «بودجه‌ای را برای ایجاد راه‌کاری پیرامون یک استاندارد غیرمتمرکز باز برای رسانه اجتماعی» تخصیص داده است:

توییتر بودجه‌ای را به تیم کوچکی متشکل از 5 متخصص برنامه‌های متن باز و طراحان اختصاص داده تا استاندارد غیر متمرکز بازی را برای رسانه اجتماعی توسعه دهند. هدف این است که توئیتر در نهایت به مشتری این استاندارد تبدیل شود.

توضیحات آقای دورسی درباره مدل غیر متمرکز بیت کوین و همچنین بسته شدن اکانت رئیس جمهور آمریکا، همزمان با استیضاح دونالد ترامپ برای بار دوم توسط مجلس نمایندگان منتشر شده است. این رشته توئیت که تنها چند ساعت از انتشار آن می‌گذرد، تا کنون بیش از 41،000 بار لایک شده است.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)