رئیس SEC: بیت کوین یک دارایی ذخیره ارزش است


جی کلیتون، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، عنوان کرد که بیت کوین یک اوراق بهادار نیست و تنها یک روش پرداخت و ذخیره ارزش است.

وی در مصاحبه‌اش با برنامه اسکواک باکس (Squawk Box) شبکه CNBC در 19 نوامبر (29 آبان) مواضع SEC پیرامون بیت کوین و رمز ارز BTC را دوباره تایید کرد و مدعی شد که این ارز دیجیتال اصلا یک اوراق بهادار و راهی برای افزایش سرمایه نیست. او عنوان کرد:

خب، بیاید این را بگوییم که ما بیت کوین را به‌عنوان یک اوراق بهادار قانون‌گذاری نکردیم.

به رسمیت شناختن بیت کوین به‌عنوان ذخیره ارزش

کلیتون همچنین پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت یا ذخیره ارزش به رسمیت شناخت و گفت تنظیم و قانون‌گذاری آن برعهده دولت است. وی اظهار داشت:

ما تشخیص دادیم که بیت کوین یک اوراق بهادار نیست و بیشتر یک مکانیزم پرداخت و ذخیره ارزش است. دولت روش‌های پرداخت را قانون‌گذاری می‌کند. ما شاهد مقررات بیشتری پیرامون فضاهای پرداخت خواهیم بود.

طبق گزارش U.Today، جیمی دیمون (Jamie Dimon) مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) اظهار داشت که بیت کوین در صورت بزرگ‌تر شدن و گسترش یافتن بازارش، قانون‌مند خواهد شد.

بیت کوین ذخیره ارزش

در ادامه کلیتون درباره عرضه اولیه سکه (ICO) در اولین سال ریاست وی در سال 2017 که صنعت ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد گفت:

هنگامی که افراد از دارایی‌های دیجیتال مانند اوراق بهادار برای جذب سرمایه یک شرکت سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، SEC آن را قانون‌گذاری می‌کند. اما آن‌چه که در ایالات متحده رخ می‌داد این مسئله بود که مردم از ICO ها استفاده کرده و عرضه عمومی اوراق بهادار به راه می‌انداختند، بدون اینکه آن‌ها را در SEC ثبت کنند.

سال گذشته همچنین کلیتون تایید کرد که اتریوم نیز یک اوراق بهادار نیست و این مورد باعث می‌شود تا صاحبان آن بتوانند شب‌ها آسوده‌تر بخوابند. با این حال، SEC با این که بیت کوین را به‌عنوان یک ذخیره ارزش به رسمیت شناخته، هنوز راجع‌به سایر ارزهای دیجیتال بزرگ مانند ریپل (XRP) قوانین نظارتی اعمال نکرده است.

در اوایل این هفته، SEC اعلام کرد که کلیتون تا پایان سال کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده را ترک خواهد کرد. در مدت زمانی که وی به‌عنوان رئیس آژانس در حال فعالیت بود، این سازمان همیشه به سنگ‌اندازی در راه صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) مشغول بود و از مواجهه با آن فراری بود.

بیشتر بخوانید: آیا با کنار رفتن رئیس SEC،‌ احتمال تشکیل صندوق قابل معامله بیت کوین بیشتر می‌شود؟

با وجود ذخیره ارزش خواندن بیت کوین توسط کلیتون، جیسون یانوویتز (Jason Yanowitz)، بنیان‌گذار گروه بلاک ورکز (Block Works) عنوان کرد که پایان کار کلیتون می‌تواند برای صنعت رمز ارزها بخت بزرگی باشد. او گفت:

این یک معامله بزرگ برای قانون‌گذاری کریپتوکارنسی است. جانشین کلیتون در نهایت صندوق قابل معامله بیت کوین را رد یا تایید می‌کند. امیدواریم رئیس جدید نوآوری را درک کند.

باید دید پس از رویکرد رو به جلوی این کمیسیون پیرامون به رسمیت شناختن ذخیره ارزش بودن بیت کوین، آیا در نهایت و با ورود رئیس بعدی صندوق قابل معامله BTC تایید می‌شود یا خیر.

منبع: UTodayثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
عبدالرضا صفابخش راستگو

آیا تظمینی برای خرید وجود دارد یا مثل بورس است