کشورهای پیشتاز در پذیرش ارز دیجیتال را بشناسید


بر اساس داده‌های شرکت چین آنالسیس (Chainalysis) و شاخص پذیرش جهانی رمز ارزها، کشورهای پیشتاز در پذیرش ارز دیجیتال و بیت کوین اقتصادهای توسعه نیافته دارند.

میزان پذیرش ارز دیجیتال در بخش‌های اصلی اقتصاد پیشرفت مناسبی داشته اما بر خلاف انتظار، ابرقدرت‌های اقتصادی دنیا دلیل اصلی این پیشرفت نیستند. بر اساس گزارش جدید شرکت چین آنالسیس، در میان ۱۰ کشور پیشتاز در پذیرش بیت کوین، تنها ۲ کشور (آمریکا و چین) اقتصادهای توسعه یافته دارند. این شرکت یک روش جدید برای اندازه‌گیری میزان فعالیت رمز ارزی مردم دنیا به نام شاخص پذیرش جهانی ارز دیجیتال (Global Crypto Adoption Index) توسعه داده است. چین آنالسیس با انتشار یک پست در وبلاگ رسمی خود به معرفی این ابزار پرداخته است:

هدف از توسعه این روش، پیدا کردن کشورهایی است که در آن‌ها بیشترین افراد، مسئول بزرگترین سهم از فعالیت‌های مالی مربوط به رمز ارزها هستند.

در ادامه این پست آمده است:«در حالی که خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله و سفته بازی از ارکان مهم اقتصاد رمز ارزی هستند، ما شاخص خود را به گونه‌ای توسعه دادیم که نمایانگر میزان پذیرش توسط کاربران عادی باشد.»

4 عامل اصلی تعیین کننده میزان پذیرش ارز دیجیتال در کشورها

شاخص پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال، میزان جمعیت هر کشور و اندازه اقتصاد آن را به هنگام بررسی چهار فاکتور اصلی در نظر می‌گیرد: ارزش رمز ارزهای دریافتی از بلاک چین، ارزش انتقال یافته توسط تریدر‌های خرد Blockchain، تعداد سپرده‌های ارز مجازی در بلاک چین و در نهایت حجم معاملات صرافی‌ها. از میان ۱۵۴ کشوری که داده‌هایشان توسط این شرکت بررسی شده، اکراین، روسیه و ونزوئلا از نظر میزان پذیرش ارز دیجیتال پیشتاز بوده‌اند. ۷ کشور بعدی نیز به ترتیب عبارتند از: چین، کنیا، ایالات متحده،‌ آفریقای جنوبی، نیجریه، کلمبیا و ویتنام.

پذیرش رمز ارز

داده‌های این شرکت با داده‌های یک محقق مستقل به نام مت آلبورگ (Matt Ahlborg) مطابقت دارند. آلبورگ بنیان گذار وبسایت تحلیلی یوزفول تولیپس (Useful Tulips) است و پیش از این هم اعلام کرده بود که آفریقا و آمریکای لاتین، بیشترین میزان توجه به ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین را نشان می‌دهند. در آمریکای لاتین، ونزوئلا و کلمبیا دو کشور پیشتاز در زمینه پذیرش ارز دیجیتال محسوب می‌شوند که از نظر حجم معاملاتی بیت کوین هم در صدر قرار دارند. این آمار هم توسط داده‌های یوزفول تولیپس و هم توسط شاخص چین آنالسیس تایید شده‌اند.

ونزوئلا به صورت ویژه مورد توجه چین آنالسیس قرار گرفته، چون مکان جغرافیایی آن شرایط ایده‌آلی برای کار تحقیقاتی فراهم می‌کند:«ونزوئلا یک مثال عالی از دلیل پذیرش رمز ارزها در کشورهای در حال توسعه است و نشان می‌دهد که مردم چگونه از ارزهای دیجیتال برای مقابله با بی‌ثباتی اقتصاد استفاده می‌کنند.»

منبع:‌ decrypt.coثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)