ارزش لیره لبنان برابر با یک ساتوشی؛ سقوط 50 درصدی پوند لبنان


پس از بحران پولی که باعث افت ۵۰ درصدی لیره لبنان شده و ارزش آن را به یک ساتوشی رسانده، تمایل مردم به ارز دیجیتال در این کشور بیش از پیش شده است.

پول ملی لبنان در بحبوحه بحران عمیق پولی این کشور همچنان به کاهش ارزش خود ادامه داده و گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن بوده که لیره لبنان ۵۰ درصد از قدرت خرید خود را در کمتر از دو هفته از دست داده است و اکنون ارزشی برابر با یک ساتوشی، کوچک‌ترین واحد پولی بیت کوین دارد.

در تاریخ ۲ ژوئیه (12 تیر)، سیف الدین آموس –  Saifedean AmmousT یکی از وکیل مدافعان ارز دیجیتال و نویسنده کتاب استاندارد بیت کوین، در توییتر ادعا کرد که لیره لبنان پس از دست دادن نیمی از ارزش خود در ۱۰ روز گذشته، ارزش آن اکنون برابر با یک ساتوشی است که در کمترین قیمت تاریخی خود یعنی 0.000093 دلار است. آقای آموس در تاریخ 21 ژوئن (1 تیر) خاطرنشان كرده بود:

ده سال پیش، یك لیر لبنان ۰.۶۷ یک بیت کوین ارزش داشت.

روز گذشته آقای آموس در طی یک پست نوشت:

تصور کنید ۴۵ دقیقه برای توضیح بیت کوین به گروهی از مردم لبنان وقت بگذارید و سپس یکی از آن‌ها بپرسد: اما بدون نظارت بانک مرکزی، چه چیزی ارزش بیت کوین را تضمین می‌کند؟

تمایل شهروندان لبنان به ارز دیجیتال 

از آنجایی که لیره لبنان از سال 1997 به طور رسمی معادل 0.00066 دلار ارزش گذاری شده، تعیین نرخ دقیق تبدیل آن دشوار است. اما سوء مدیریت اقتصادی مداوم منجر به ظهور یک بازار موازی برای این ارز شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که در مدت یک سال، تقریبا ۸۶ درصد از ارزش این ارز کاهش یافته است.

بحران به سرعت زندگی روزمره در لبنان را به هم زده و کشور با آماده شدن برای افتتاح تنها فرودگاه بین المللی خود پس از رفع محدودیت‌‌های ایجاد شده به دلیل کووید ۱۹، در حال آماده‌سازی خود برای موج مهاجرت افراد است. برنارد هیگ، طراح گرافیک 32 ساله، به الجزیره – Al Jazeera گفت:

ما مانند زندانیانی هستیم که کاری جز تلاش برای ترسیم فرار خود نداریم.

با این حال، آشفتگی اقتصادی، علاقه به ارز دیجیتال در لبنان را احیا کرده است. یک نظرسنجی غیر رسمی در توییتر در ماه مه نشان داده که 57.5 درصد از افراد بومی ترجیح می‌دهند حقوق خود را به صورت بیت کوین دریافت کنند. در ماه فوریه، محمود دگیم – Mahmoud Dgheim به الجزیره گفت:

هم اکنون، لبنان علاقه‌مند است از محدودیت‌های سخت در برداشت پول و نقل و انتقالات فرار کند. مردم لبنان اساساً خواهان آزادی مالی هستند. اگر می خواهید سیستم بانکی را دور بزنید، بیت کوین یک راه حل است.

ارزهای ملی نظیر لیره لبنان به ارزش یک ساتوشی

همان طور که گفته شد پس از بحران اقتصادی،  ارز دیجیتال در لبنان احیا شده و مردم را به سمت خود کشانده است.

در حالی که بسیاری از افراد کار آزموده و با تجربه‌ی فضای ارز دیجیتال، زمانی یک ساتوشی را به عنوان یکی از واحدهای کوچک تقریبا بی‌ارزش در تقسیم بندی پولی در نظر گرفته بودند، قیمت‌های فعلی بیت کوین، ساتوشی را معادل ارزش بسیاری از ارزهای ملی نظیر لیره لبنان کرده است.

ارزهای فیات گینه، سیرالئون، لائوس و ازبکستان هم اکنون تقریباً 0.0001 دلار ارزش داشته که نزدیک به قیمت یک ساتوشی است. اکنون، ارزش یک ساتوشی ۳۰ درصد بیشتر از روپیه اندونزی، دو برابر بیشتر از دونگ ویتنام و بیش از هشت برابر ریال ایران است.


برچسب ها: ساتوشی

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)