درس‌هایی که از سرمایه گذاری و معامله بیت کوین باید بدانید


معامله ارزهای دیجیتال خصوصا بیت کوین و اتریوم مورد توجه تریدرهای ایران است. مطالعه تجربه سایر افراد دیدگاه صحیحی نسبت به ترید رمز ارزها به ما خواهد داد.

هدف ما در این مقاله تمرکز بر حوزه ترید و معامله گری و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. مطالعه تجربه سایر تریدرهای بازار دیدگاه صحیحی نسبت به تجارت در بازار رمز ارزها به ما خواهد داد. در زمینه سرمایه گذاری ارزهای مجازی دیدگاه‌های افراطی و بسیار امیدوارکننده و همچنین بسیار بدبینانه وجود دارد. ما قصد داریم با مطالعه خاطرات و تجربیات معامله گران حرفه‌ای این بازار، بینش درستی نسبت به این بازار پیدا کرده و با واقعیت‌های این بازار آشنا شویم.

12 درس از معامله و سرمایه گذاری در بیت کوین و ارزهای دیجیتال

 یکی از تریدرهای این صنعت خاطرات خود را با کوین تلگراف به اشتراک گذاشته است. وی می‌گوید: طی چند سال گذشته، من بیش از 12 میلیون دلار از معامله و سرمایه گذاری در بیت کوین و همچنین سایر ارزهای دیجیتال بدست آورده‌ام. تا پیش از دسامبر 2017 که تقریبا همه رمز ارزها سقف تاریخی خود را ثبت کردند، من هیچ سودی نکرده بودم. تمام سود من مربوط به دوران اوج بازار بود. من خوش‌شانس بودم و در این بازه، تمام سود خود را به دست آوردم. اما درصد کمی از سود حاصله را توانستم در بازار دوباره سرمایه گذاری کنم.

بازار روی خشن خود را به من نشان داد. سقوط بیت کوین و به دنبال آن سقوط بازار آغاز شد و من در چنین شرایطی پوزیشن‌های خرید خود را باز نگه داشته بودم، در ICOها سرمایه گذاری می‌کردم و باز پول بیشتری را از دست می‌دادم. من از ترید در چنین شرایطی درس‌های زیادی آموختم که می‌خواهم در اینجا به 12 مورد از مهمترین آن‌ها اشاره کنم.

درس اول: Hold کردن استراتژی راحتی است، اما سودآورترین نیست

در بازار رمز ارزها عموما از هولد کردن یا نگهداری بیت کوین در بلند مدت صحبت می‌کنند. اما اگر در یک بازار پرنوسان سرمایه گذاری کرده‌اید – مشابه ترید در بازار ارزهای دیجیتال – داشتن دیدگاه بلند مدت باعث از دست دادن فرصت‌های زیادی خواهد شد. داشتن یک استراتژی بلند مدت در معاملات ایده خوبی است، اما در بازارهایی که نوسانات زیادی دارند، اگر بتوانید چرخه‌های بازار و الگوهای رفتاری قیمت را تشخیص دهید، سود بیشتری را بدست خواهید آورد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

درس دوم: در مواقع سخت به تتر و بیت کوین پناه ببرید

زمانی که بازار روی وحشی خود را به شما نشان می‌دهد، به تتر و بیت کوین و ارزهای بزرگ پناه ببرید.اما زمانی که اوضاع بازار خوب است، به سراغ آلت کوین‌ها بروید، در چنین شرایطی سرمایه گذاری و ترید روی این ارزهای دیجیتال سودهای بسیاری زیادی را به شما هدیه خواهد داد.

درس سوم: پیگیر سرمایه گذاری‌های خود روی آلت کوین‌ها باشید

اگر به سرمایه گذاری یا معامله آلت کوین‌ها علاقه دارید، به این نکته توجه کنید. به پروژه‌هایی که روی آن سرمایه گذاری کرده‌اید، به طور مداوم سر بزنید. اگر از آن‌ها غافل شوید، احتمال ضرر شما افزایش خواهد یافت. برخی از آن‌ها ناگهان از لیست یک صرافی خارج می‌شوند. صرافی که عمده معاملات کوین شما در آن انجام می‌شده، اعلام ورشکستگی کرده است! توکن‌ها پروتکل خود را به روزرسانی می‌کنند و باید توکن های خود را به کوین تبدیل کنید. این موارد تنها چند مورد از اتفاقاتی است که در مورد آلت کوین‌ها حادث می‌شود. به همین دلیل باید شرایط تحت کنترل باشد. تا زمانی که بازار ارزهای دیجیتال به بلوغ نرسد، معامله آلت کوین‌ها به بیت کوین وابستگی شدیدی خواهد داشت و قیمت آن‌ها مستقل از بیت کوین عمل نخواهد کرد.

ترید بیت کوین ارزهای دیجیتال

درس چهارم : استراتژی خروج از بازار داشته باشید

برای خارج شدن از بازار استراتژی مشخص داشته باشید. بازار همواره در جهت دلخواه شما پیش نخواهد رفت. داشتن نقطه خروج یکی از اولین المان‌های یک سرمایه گذاری مطمئن است. اگر برای نقطه خروج برنامه‌ای نداشته باشید، ممکن است در میانه یک ریزش شدید قیمت – مثل ریزش 50 درصدی بیت کوین – به ناچار از بازار بیرون انداخته شوید.

درس پنجم: معامله بیت کوین همیشه سودآور نخواهد بود

این غیرممکن است که مثلا در مورد بیت کوین در کف قیمتی خرید کنید و در سقف قیمتی از بازار خارج شوید. این مسئله را برای همیشه در ذهن داشته باشید. غیرممکن است که بتوانید تمام سود بازار را دریافت کنید. دلیلی وجود ندارد که از همان لحظه‌ای که اقدام به خرید یک دارایی کنید، قیمت آن شروع به رشد کند. من چندین بار در یک معامله بیش از 70 درصد ضرر کرده‌ام. در حالی که آن ارز دیجیتال را برای چندین ماه نگهداری کرده و انتظار رشد 400 درصدی از سرمایه گذاری خود داشته‌ام.

درس ششم: مراقب سرمایه گذاری در پروژه‌های جدید باشید

زمانی که در یک پروژه سرمایه گذاری می‌کنید، به شرایط فعلی آن نیز توجه کنید. اینکه در آینده چه برنامه‌هایی دارید، نباید شما را از شرایط فعلی آن غافل کند. ممکن است با پروژه‌هایی مواجه شوید که آینده‌دار بوده و در بلند مدت سودآور به نظر آید. اما راه‌اندازی، تامین سرمایه، قانون‌گذاری، تبلیغات و… مسائلی است که در پیش روی پروژه های بلاک چین قرار دارد و ممکن است عبور از این مراحل چندین سال طول بکشد. حتی اگر این پرژه بتواند از همه این مسائل عبور کند، بازهم تضمینی بر سودآوری آن نخواهد بود. حالا شما روی چیزی سرمایه گذاری کرده‌اید که خریداری ندارد و در همه این سال‌ها ترید روی بسیاری از ارزهای دیجیتال را از دست داده‌اید. البته در این بین بیت کوین استثناست، ولی در مورد سایر آلت کوین‌ها، اگر قصد سرمایه گذاری دارید، بخشی از سرمایه خود را وارد آن کنید تا در صورتی که طبق برنامه معاملاتی شما پیش نرفت، ضرر و زیان کمی را متحمل شوید.

درس هفتم: معامله بیت کوین و سودآوری از آن کار همه نیست!

بازار پول مجازی برای همه مناسب نیست. مادرم به من می‌گفت: اگر کسب درآمد بالا کار ساده‌ای بود، همه این کار را می‌کردند. رافائل نادال، تنیسور مشهور، در همین زمینه سخن جالبی دارد: اگر کسب درآمد از ضربه زدن به یک توپ کار آسانی بود، همه همین کار را انجام می‌دادند. در بازار ارزهای دیجیتال شما می‌توانید ثروت بسیار زیادی را در زمان کوتاهی بدست آورید. اما به این نکته نیز توجه کنید که در این بازار به راحتی امکان دارد ثروت بسیار زیادی را هم از دست بدهید. سرمایه گذاری در این بازار ریسک مخصوص به خود را دارد. موفقیت در این بازار نیاز به ذهنی آرام، تریدری صبور و اطلاعات صحیح و معتبر دارد. معامله بیت کوین نیز مانند تنیس رافائل نادال اگر کار ساده‌ای بود، همه می‌توانستند آن‌را انجام دهند!

درس هشتم: وابسته به سود سرمایه گذاری خود نباشید

مخارج زندگی خود را مدیریت کنید. سعی کنید کمترین وابستگی به سود سرمایه گذاری و ترید خود داشته باشید. زمانی که بیت کوین معامله و خرید و فروش می‌کنید، سود حاصل از آن را برای زندگی روزمره خود استفاده نکنید. این کار باعث ایجاد استرس و فشار روانی روی شما خواهد شد.

سرمایه گذاری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

درس نهم: از ترید و معامله بیت کوین و ارزهای دیجیتال نترسید

سعی نکنید شبیه به مردم شوید و هیچگاه از کاری که می‌کنید واهمه نداشته باشید. به صدای قلب خود گوش دهید. برای بسیاری از مردم، هیچ وقت برای ورود به بازار زمان مناسبی نیست! زمانی که بازار ریزش دارد، دیگر کار تمام شده و زمانی که قیمت‌ها بالا می‌رود، برای ورود دیر شده است. از نظر این افراد، همیشه برای ورود به بازار دیر است. ترسی در وجود این افراد وجود دارد که نمی‌خواهند کارهای ریسکی و پرماجرا را انجام دهند. این ترس را به خود راه ندهید. شما برای کسب سود باید ترید کنید! با درجا زدن و معامله نکردن، ضرری نخواهید کرد، اما سودی هم نخواهید داشت!

درس دهم: در بازار ارزهای دیجیتال کف و سقف قیمت وجود ندارد

قیمت خیلی پایین و خیلی بالا در این بازار وجود ندارد. بیت کوین و بازار رمز ارزها بازاری جدید و نوپا‌ست. به همین دلیل قیمت‌ها مدام در حال ایجاد سقف و کف جدید هستند. این ویژگی در مورد دیگر بازارهای سنتی وجود ندارد و در آن‌ها قیمت به ثبات رسیده است. در سال 2012 قیمت بیت کوین تنها 13 دلار بود. در آن زمان بسیاری از افراد معتقد بودند که این قیمت برای بیت کوین بسیار بالاست. اما امروزه بیت کوین 13 دلاری چیزی شبیه به یک رویاست. بسیاری از افرادی که در آن سال‌ها روی Bitcoin سرمایه گذاری کرده بودند، بیت کوین 13 دلاری خود را فروختند، چراکه معتقد بودند قیمت آن بسیار رشد کرده است. پس در این بازار همانند بازارهای سنتی به دنبال کف قیمتی یا سقف قیمتی نباشید.

درس یازدهم: با دوستان خود درباره شرایط بازار صحبت کنید

برای روزهایی که بازار قرمز می‌شود و قیمت‌ها ناگهان ریزش‌های شدیدی را ثبت می‌کنند، خود را آماده کنید. داشتن دوستانی که تجربه زیادی در بازار دارند در این زمینه کمک بسیار زیادی خواهد کرد. این اتفاق‌ها همواره در بازار رخ می‌دهد. اما اگر تازه‌وارد باشید یا معامله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تازه آغاز کرده باشید، دیدن این روزهای بازار ممکن است روح و روان شما را برهم بزند. در این روزها بیشتر به سراغ دوستان با تجربه خود بروید و درباره اوضاع بازار با آن‌ها صحبت کنید.

درس دوازدهم: ناامید نشوید و تجربه خود را از معامله بیت کوین افزایش دهید

بین ذهن خود و جهان واقعی تفاوت قائل شوید. دلیلی ندارد چون شما تحلیل کرده‌اید که بیت کوین صعودی خواهد شد، رشد قیمت آن آغاز شود. دلیلی ندارد بازار مطابق میل شما پیش رود. وقتی یک بار در بازار ضرر می‌کنید، دلیلی ندارد این زیان شما همواره ادامه پیدا کند. تنها چیزی که در معامله و سرمایه گذاری در بیت کوین و ارزهای دیجیتال اهمیت دارد، ایجاد استراتژی صحیح و مناسب است. از بازار نترسید. اگر یک بار در این بازار تمام سرمایه خود را از دست داده‌اید، قرار نیست این اتفاق دوباره رخ دهد. تنها چیزی که باید به آن اهمیت دهید، یادگیری و مطالعه و کسب تجربه از بازار است.

سخن پایانی

آنچه در بالا مطالعه کردید خاطرات و توصیه‌های یک تریدر در بازار ارزهای دیجیتال بود. او با معامله و سرمایه گذاری روی بیت کوین و آلت کوین‌ها، 12 میلیون دلار بدست آورد و پس از ریزش قیمت‌ها، مقدار قابل توجهی از آن را از دست داد. معامله گری در این بازار ریسک بسیار زیادی به همراه دارد و کنش‌گری در این بازار نیازمند کسب اطلاعات مداوم از این بازار است.ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
cryptoman

عالی بود در مورد استراتژی بلند مدت چی پیشنهاد می کنید

0 پاسخ دهید
15:56:15 1399/04/12
میثم مقیسه

متوجه سوالتون نشدم. اما اگر منظورتون اين هست که برای بلندمدت چه ارزهایی رو مدنظر داشته باشیم. به نظرم بازار رو به چند گروه تقسیم کنید و از هر گروه یک یا چند دارایی رو انتخاب کنید. اینجوری با داشتن یک سبد سرمایه گذاری متشکل از: ارزهایی که وابسته به کسب و کاری هستند مثل صرافی ها (بایننس و...) ، ارزهایی که قراردادهوشمند رو ارائه میدن(اتریوم و کاردانو و...)، ارزهایی که Only Cash هستند (بیت کوین)، ارزهایی که در حوزه DeFi فعالیت دارند و.... این لیست میتونه خیلی کاملتر بشه. اما در حد سوالتون، این تقسیم بندی یه دید کلی بهتون میده

0 پاسخ دهید
15:56:15 1399/04/12