سرمایه گذاری 400 میلیونی مایکرواستراتژی روی بیت کوین در خلال سقوط سهام شرکت


شرکت مایکرواستراتژی دست بردار نیست و علی‌رغم اینکه ترازنامه مالی این موسسه ضعیف شده، به دنبال سرمایه گذاری مجدد روی بیت کوین است.

موسسه مایکرواستراتژی در نظر دارد تا با جذب سرمایه از طریق صدور اوراق قرضه، 400 میلیون دلار دیگر روی رمز ارز BTC سرمایه‌گذاری کند. این شرکت دیروز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

در نظر داریم تا مجموعا 400 میلیون دلار را از طریق فروش خصوصی اوراق قرضه ممتاز به منظور کسب بیت کوین‌های بیشتر جذب کنیم.

شایان ذکر است که در حال حاضر مایکرواستراتژی مالک بیش از 92,000 واحد رمز ارز BTC به ارزش فعلی 3.3 میلیارد دلار بوده و از طریق این سرمایه‌گذاری، 1.5 برابر سود کرده است. در سوی مقابل، ترازنامه کم ارزش، بار بدهی فزاینده و سرمایه گذاری بیش از حد روی بیت کوین سبب شده که قیمت سهام مایکرواستراتژی بیش از 63 درصد نسبت به فوریه (بهمن ماه) کاهش یابد.

قیمت سهام مایکرواستراتژی

احتمال ورشکستگی مایکرواستراتژی با ادامه سرمایه گذاری روی بیت کوین

مایکرواستراتژی در اعلامیه‌های پیشین خود اظهار داشت که هدف آن، تشکیل یک پورتفولیو مبتنی بر بیت کوین بر اساس سیاست حفظ سرمایه در برابر ادامه روند کاهش ارزش اکثر ارزهای معتبر دنیاست. با این حال، خریدهای متوالی رمز ارز BTC مایکرواستراتژی سبب شده تا این شرکت به طور موثری خود را از مواردی غیر از کاهش ارزش دلار آمریکا مانند عملکرد مالی ضعیف خود پوشش دهد.

سرمایه گذاری مایکرواستراتژی

نگاهی به سایر دارایی‌های مایکرواستراتژی نشان می‌دهد که این شرکت بیش از حد خود را غرق بیت کوین کرده، به طوری که املاک و مستغلات تحت مالکیت آن کمتر از 0.2 درصد از کل دارایی این شرکت را شامل می‌شود. آخرین گزارش سه ماهه Microstrategy نیز نشان‌دهنده ترازنامه مالی ضعیف این موسسه بوده، به طوری با در نظر گرفتن بدهی 1.66 میلیارد دلاری و ارزش بازار سهام 370 میلیون دلاری، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (D/E) مایکرواستراتژی اکنون 4.55 است.

سرمایه گذاری مایکرواستراتژی

با در نظر گرفتن نوسانات قیمت بیت کوین، مایکرواستراتژی بیش از پیش در معرض خطر است. این موسسه تاکنون در تولید سود به منظور بازگرداندن بدهی خود ناموفق بوده و تا حد زیادی امید به سودآوری از طریق سرمایه‌گذاری روی رمز ارز BTC دارد. با این حال این شرکت هوش تجاری دست بردار نیست و در نظر دارد تا 400 میلیون دلار دیگر را از طریق فروش اوراق قرضه به منظور خرید بیت کوین جذب کند. البته، سررسید این اوراق انتهای سال 2028 خواهد بود.

خوان دلاهوز (Juan De La Hoz)، استراتژیست یک صندوق قابل معامله، نسبت به احتمال ورشکستگی مایکرواستراتژی در صورت سقوط بیش از 50 درصدی قیمت بیت کوین در آینده (همچون موارد مشابه در سال‌های 2014 و 2018) هشدار داده است. وی همچنین افزود که به احتمال فراوان، مایکرواستراتژی پیش از آنکه ورشکست شود، تمام بیت کوین‌های خود را خواهد فروخت.

آقای دلاهوز در ادامه با اظهار اینکه نه روی رمز ارزها و نه روی شرکت‌های مرتبط با آن‌ها مانند مایکرواستراتژی تمایلی به سرمایه گذاری ندارد، به نوعی دیدگاه نزولی خود نسبت به حوزه ارزهای دیجیتال را نشان داد. وی در این باره گفت:

به زبان ساده، [سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها] بسیار خطرناک است و شما ممکن است تمام دارایی خود را از دست بدهید. بنابراین من ترجیح می‌دهم از این فرصت استفاده نکنم.

شایان ذکر است که در زمان نگارش این خبر، هر واحد رمز ارز BTC در حوالی 32,800 دلار خرید و فروش می‌شود.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)