آیا معامله از طریق صرافی غیرمتمرکز موبایل خطرناک است؟


طبق گفته‌ی کادان استادلمن، مدیر فنی پلتفرم بلاک چین کومودو – Komodo، استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز – DEX لزوما به معنای احتمال بالا رفتن خطر هک شدن نیست.

در کل، میزان امنیت یک صرافی غیرمتمرکز به عوامل مختلفی بستگی دارد. آقای کادان استادلمن – Kadan Stadelmann در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف گفته است که من فکر نمی‌کنم خطر یک صرافی غیرمتمرکز تحت موبایل که با بلاک چین کار می‌کند،  لزوماً بیشتر از یک صرافی ارز دیجیتال باشد که از طریق یک رسانه دیگر قابل دسترسی است. این خطر بسته به دستگاه کاربر، نوع سیستم عامل و نسخه‌ی مورد استفاده‌ی آن، متفاوت خواهد بود.

صرافی غیرمتمرکز – DEX ساخته شده روی کومودو

صرافی ساخته شده در شبکه کومودو به نام اتمیک دکس – AtomicDEX بر خلاف دیگر صرافی های غیرمتمرکز که میزبان توکن‌های مبتنی بر زنجیره هستند، صرافی است که با چندین بلاک چین مختلف کار می‌کند. صرافی کومودو معاملات همتا به همتا – P2P که به نام اتمیک سواپ  – atomic swaps شناخته می‌شود را، در سراسر Blockchain تسهیل می‌کند.

اتمیک دکس یا صرافی غیرمتمرکز اتمیک – AtomicDEX، به وسیله‌ی پایگاه کاربری موبایل کار خود را انجام می‌دهد. به گفته‌ی آقای استادلمن، استفاده از دکس‌های مبتنی بر موبایل، لزوماً به معنای کاهش امنیت نیست.

هک شدن از طریق تلفن همراه هنوز امکان پذیر است

با این حال، نقص‌های امنیتی هنوز در دستگاه‌های تلفن همراه رخ می‌دهد. آقای استادلمن گفته است که بازدید از یک سری از وبسایت‌های خاص نظیر سایت‌های شرط بندی و قمار، ممکن است احتمال هک شدن را افزایش دهد. وی توضیح داده:

اساساً، رفتار کاربر هنگام خطر، عامل تعیین کننده‌ مهمی است. علاوه بر این، این سؤال وجود دارد که آیا فناوری به کار رفته در صرافی غیرمتمرکز مورد استفاده، واقعاً محکم و ایمن است یا خیر. در این مورد، موضوع امنیت، بیشتر به نرم افزار و شرایط محیطی کاربران مربوط می‌شود تا دستگاه‌های فیزیکی واقعی.

بحث درباره‌ی هک و نشت داده‌ها از زمان آغاز ویروس کرونا در ماه مارس رو به افزایش است. افراد مجرم تا کنون، داده‌های هزاران کاربر را دزدیده‌اند .FBI نیز خاطرنشان كرده كه فعالیت غیرقانونی آنلاین پس از شروع شیوع جهانی کرونا ۷۵ درصد افزایش یافته است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)