تکنیک‌های مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال – پوزیشن سایز


انتخاب اینکه در هر ترید چه مقدار از سرمایه خود را وارد کنید، یکی از مباحث مهم در مدیریت سرمایه برای یک تریدر و سرمایه‌گذار می‌باشد. این موضوع به عناوین مختلف در مباح مدیریت سرمایه مورد توجه قرار گرفته است. پوزیشن سایز یا لات به همین موضوع اشاره دارند.

هر تریدر در زندگی معاملاتی خود به هرحال به این مسئله می‌رسد که چه مقدار از سرمایه خود را در هر خرید و فروش باید وارد کرد. برای مثال اگر دارایی شما در بازار ارزهای دیجیتال 1000 دلار باشد و قصد دارید مقداری اتریوم خریداری کنید، چه مقدار از این هزار دلار را به خرید اتریوم اختصاص خواهید داد؟ این سوال بسیار مهمی در بحث مدیریت سرمایه است.

اندازه سفارش یا پوزیشن سایز

برای انتخاب پوزیشن سایز یا اندازه سفارش بهتر است از یک برنامه و پلن استفاده کنید.

عبارت بالا دلیل نگارش این مقاله می‌باشد. برای ترید و معاله‌گری بهتر است برای هر کنشی، برنامه داشته باشید. انتخاب اندازه سفارش یا پوزیشن سایز ثابت برای هر ترید، تصمیم عاقلانه‌ای نخواهد بود. در ادامه روش‌هایی را برای انتخاب پوزیشن سایز معرفی خواهیم کرد.

پوزیشن سایز یا اندازه سفارش

اولین چیزی که پیش از انتخاب اندازه سفارش نیاز داریم، انتخاب حدضرر است. نمی‌توان هر قیمتی را به عنوان حدضرر انتخاب کرد. حدضرر بایستی در محدوده قیمت منطقی انتخاب شود. در واقع حدضرر باید جایی انتخاب شود که رسیدن قیمت به آن سطح، نشان‌دهنده این است که تحلیل تریدر اشتباه بوده و بازار در روندی خلاف جهت روند مورد انتظار تریدر حرکت کرده است.

حالا ما حدضرر را انتخاب کرده‌ایم. پس از میزان ریسک مطلع هستیم. برای مثال، اگر بدانیم که حدضرر ما 50 سنت یا 50 ساتوشی باشد، حالا می‌توانیم پوزیشن سایز  خود را انتخاب کنیم. نکته بعدی که باید مورد توجه قرار داد، میزان کل سرمایه است. اگر سرمایه شما، سرمایه بالایی نباشد، شما نهایتا باید 1 تا 3 درصد ضرر کل سرمایه را به عنوان بیشینه حدضرر در هر ترید در نظر بگیرید. برای مال، فرض کنید تریدری یک حساب 5000 دلاری داشته باشد. اگر تریدر 1 درصد کل سرمایه خود را در معرض ریسک قرار دهد، این میزان ریسک به این معنی است که، او می‌تواند در هر ترید تا 50 دلار از دست بدهد (نه بیشتر در واقع بیشینه حدضرر او در هر ترید، از دست دادن 50 دلار است). حالا اگر تریدر دیگری بخواهد ریسک بالاتری را متحمل شود و 3 درصد کل سرمایه خود را در معرض ریسک قرار دهد، این میزان ریسک به این معنی است که او می‌تواند در هر ترید تا 150 دلار از دست بدهد.

با توجه به این نکته که در هر ترید بیش از 1 تا 3 درصد کل سرمایه را در معرض ریسک قرار ندهید و با توجه به انتخاب منطقی حد ضرر (برآمده از تحلیل) شما به راحتی می‌توانید، اندازه سفارش یا پوزیشن سایز هر معامله خود را انتخاب کنید.

شما با استفاده از تکنیک بالا می‌توانید اندازه سفارش را بر اساس میزان ریسک بهینه کنید.

در مقالاتی دیگر فرمول‌های بیشتری درباره انتخاب پوزیشن سایز و اندازه سفارش ارائه خواهیم کرد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)