مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال – مفهوم ریسک


ما در بخش مدیریت سرمایه ایران کریپتوکارنسی به دنبال معرفی راه‌ها و روش‌هایی هستیم تا به وسیله آن بتوان مدیریت سرمایه را به بخشی از استراتژی معاملاتی خود تبدیل کنیم. مطمئنا یک تریدر حرفه‌ای که به معامله‌گری و ترید نگاه جدی و حرفه‌ای دارد، بایستی بر روی مهارت مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک خود کار کند.

ما این مبحث را با تمایز کنترل ریسک با مدیریت سرمایه آغاز خواهیم کرد.

سنجش خطر

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای با پتانسیل بالای سود برای تریدرها و معامله‌گران می‌باشد. بر اساس همین دیدگاه، تریدرهای بسیار زیادی به امید کسب ثروت‌های نجومی وارد این بازار می‌شوند و می‌خواهند در زمان بسیار کمی به ثروت زیادی دست پیدا کنید. این تریدرها برای رسیدن به سود، ریسک فراوانی را هم می‌پذیرند. یکی از اشتباه‌های اساسی در مدل ذهنی این تریدرها این است که:

آنها ابتدا بر روی کسب سود و افزایش دارایی خود تمرکز می‌کنند نه بر روی حفظ سرمایه خود؛ در حالی که ابتدا باید حفظ سرمایه اولویت باشد و سپس به افزایش سرمایه و دارایی خود از راه ترید فکر کنیم.

این مدل ذهنی که در بالا اشاره شد، به ضرر ما تمام خواهد شد و مطمئن باشید در دراز مدت نه تنها سود نخواهیم کرد، بلکه سرمایه خود را نیز از دست خواهیم داد.

یکی از بزرگترین مزیت‌های مدیریت سرمایه این است که تماما یک فرآیند محاسباتی می‌باشد. به عبارتی نتیجه و خروجی مدیریت سرمایه قابل پیش‌بینی است.

مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال

در اینجا با یک مثال ساده مفهوم مدیریت ریسک را روشن‌تر می‌کنیم. یک سکه را در نظر بیاورید (یک سکه دو رو دارد، شیر یا خط) . در بازی شیر یا خط، درصد موفقیت ما 50 درصد می‌باشد. ریسک مقدار پولی‌است که پرداخت می‌کنیم و درواقع مقداری پولی که در معرض خطر قرار گرفته است. در مثال سکه و شیر یا خط، احتمال موفقیت و احتمال شکست، برابراست.

اما در ترید احتمال موفقیت و شکست در هر معامله متغیر است. از دیدگاه کنترل ریسک، منطقی به نظر نمی‌رسد که تنها بر اساس یک یا چند ترید درمورد کل مهارت معامله‌گری خود نتیجه‌گیری کنید.

برای درک جمله بالا که نباید بر اساس چند ترید، نتیجه کلی گرفت به مثال سکه و بازی شیر یا خط بازمی‌گردیم. اگر پس از 100 پرتاب سکه، 60 مرتبه خط و 40 مرتبه شیر بیاید، جای تعجب نخواهد بود ( با توجه به اینکه شانس هرکدام 50 درصد بوده است) . اما اگر به جای 100 پرتاب، 1 میلیون پرتاب سکه انجام شود، دیگر ما انتظار داریم که شیر و خط هرکدام نزدیک به 50 درصد مواقع اتفاق افتاده باشند. به عبارت دیگر وقتی تعداد آزمایش‌ها افزایش می‌یابد، ما انتظار داریم شانس هر کدام 50 درصد باشد و در عمل همین اتفاق هم می‌افتد.

قانون اعداد بزرگ  به ما می‌گوید که شانس اتفاق افتادن یک رویداد، تحت تاثیر رخدادهای قبل قرار نخواهد گرفت. به عبارت دیگر، شانس موفقیت یک سیستم معاملاتی وقتی 20 ترید قبلی با سود بسته شده، افزایش نخواهد یافت. بسیاری از تریدرها وقتی چند معامله پشت‌سرهم را با ضرر بسته‌اند، احساس می‌کنند که سیستم معاملاتی آنها در کل زیان‌ده است. در حالی که نباید با چند معامله اندک نتیجه کلی گرفت.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)