مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال : حدضرر یا StopLoss


حد ضرر یا Stop Loss یکی از ابزارهای کنترل و مدیریت ریسک در ترید می‌باشد. استفاده از حدضرر می‌تواند تغییر بزرگی در سیستم معاملاتی شما ایجاد کند.

حد ضرر چیست؟

حدضرر قیمتی است که توسط تریدر تعیین می‌شود که به واسطه آن هر زمان بازار به آن قیمت رسید، سفارش فعال شود. حدضرر به هدف محدود کردن ضرر تریدر طراحی و ایجاد شده است. برای مثال، قرار دادن حدضرر 10 درصد، زیر قیمت خرید، در صورت ریزش قیمت، ضرر شما را به 10 درصد محدود می‌کند و اگر قیمت کمتر از آن معامله شود، از زیان بیشتر شما را مصون نگه می‌دارد.

مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه - حدضرر

مزایا و معایب حد ضرر

یکی از مزایای حدضرر این است که با تنظیم حدضرر، دیگر نیازی ندارید به طور مداوم بازار را رصد کنید. در تعطیلات یا مسافرت یا در هر موقعیتی که به بازار دسترسی ندارید، سفارش حد ضرر دارایی شما را از زیان بیشتر از حد انتظار، حفظ خواهد کرد.

اما یکی از اشکالات حد ضرر این است که گاهی در بازار نوسانات شدید مقطعی بوجود می‌آید که همین نوسانات مقطعی باعث فعال شدن حدضرر می‌شود. ممکن است بازار فقط درحد چند معامله یا در حد چند ثانیه به قیمت حدضرر شما برسد و بلافاصله به سمت هدف‌های شما حرکت کند، شما از آن ارز دیجیتال خارج شده‌اید.

فارق از بحث تحلیل تکنیکال و انتخاب حدضرر، به طور کلی زمانی که یک ارز دیجیتال به طور میانگین در روز 10 درصد نوسان دارد، اینکه شما یک حد ضرر 5 درصدی برای آن انتخاب کنید، احتمال اینکه حدضرر شما بخورد بسیار بالاست. لذا این حد ضرر شاید انتخاب مناسبی برای این ارز دیجیتال نباشد.

تقریبا قانون صلب و روش سریعی برای تعیین حدضرر وجود ندارد. به طور کلی حدضرر به استراتژی خرید و فروش شخصی شما بستگی دارد. یک تریدر که روزانه خرید و فروش می‌کند، ممکن است 5 درصد به عنوان حدضرر انتخاب کند و تریدر دیگری که هدف سرمایه‌گذای بلندمدت‌تری دارد، 15 درصد ضرر را به عنوان حدضرر انتخاب کند.

چرا باید از حد ضرر استفاده کنیم؟

اولین مسئله در مورد حدضرر‌ این است، که این سفارش هزینه‌ای برای شما ندارد. صرافی شما تنها یک‌بار از شما کارمزد دریافت می‌کند که آن در زمان فروش آن ارز دیجیتال است. لذا هرچقدر بخواهید می‌توانید حد‌ضرر خود را تغییر دهید بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید. در واقع حدضرر‌ یک سیاست بیمه رایگان دارایی شما می‌باشد.

اما مهمترین نکته در مورد حدضرر این است که شما را از گرفتن تصمیمات احساسی منع می‌کند. اکثر تریدرها دلبسته به ارز دیجیتالی که خریده‌اند می‌شوند. البته این موضوع در همه بازارها صادق است.  نقل معروفی در این زمینه وجود دارد که همواره می‌گویند: با ارز دیجیتال/ سهم خود ازدواج نکنید!

به استراتژی خود اعتماد داشته باشید و تنها به آن پایبند باشید. حدضرر ابزار بسیار ارزشمندی برای کنترل احساسات و نظامند کردن استراتژی معاملاتی شما می‌باشد.

در انتها، به این نکته توجه کنید که حدضر‌ر به خودی خود کسب سود شما را ضمانت نمی‌کند. شما بایستی سرمایه‌گذاری خود را و انتخاب حدضر‌ر خود را هوشمندانه انجام دهید. اگر سرمایه‌گذاری شما هوشمندانه نباشد وجود حدضر‌ر صرفا شتاب نابودی سرمایه شما را کاهش می‌دهد ولی آن را متوقف نخواهد کرد.

نتیجه

حدضرر‌ یک ابزار ساده برای مدیریت ریسک و کنترل ریسک در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. اما بسیاری از تریدرها از این ابزار ساده در سیستم معاملاتی خود استفاده نمی‌کنند. توجه داشته باشید که سفارش حدضرر‌ یک ابزار کنترلی برای دارایی شما می‌باشد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)