ریسک سیستماتیک : مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال


به عنوان یک تریدر در بازاهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال باید با مفهوم ریسک سیستماتیک آشنایی داشته باشیم. در ادامه مباحث مربوط به مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال به معرفی مفهوم ریسک سیستماتیک در بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

ریسک سیستماتیک چیست؟

ریسک سیستماتیک به ریسک ذاتی کل بازار یا بخشی از بازار گفته می‌شود. نام‌های دیگری برای ریسک سیستماتیک وجود دارد، ریسک بازار یا ریسک غیرقابل تقسیم نیز عباراتی هستند که گاهی به جای ریسک سیستماتیک استفاده می‌شوند. این ریسک تنها بر روی یک ارز دیجیتال یا یک گروه از ارزهای دیجیتال تاثیر نمی‌گذارد بلکه بر روی کل بازار اثرگذار خواهد بود و تمام بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این نوع از خطر هم غیرقابل پیش‌بینی است و هم اجتناب از آن کاملا غیرممکن است. گاهی توصیه می‌شود که برای کاهش ریسک، تنوع سرمایه‌گذاری داشته باشید تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد اما در مورد ریسک سیستماتیک تنوع سرمایه‌گذاری، ریسک را کاهش نمی‌دهد. برای کاهش این ریسک یا باید از بازار خارج شوید و یا از استراتژی صحیح تخصیص دارایی بهره ببرید. هدف نگارش این مقاله، ارائه راهنمایی‌هایی به منظور انتخاب استراتژی مناسب در زمان وجود ریسک سیستماتیک در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد.

شناخت ریسک سیستماتیک

طبیعتا تا زمانی که ما ریسک سیستماتیک را نشناسیم نمی‌توانیم استراتژی مناسب را برای کنترل آن انتخاب کنیم. ریسک سیستماتیک زیربنای سایر ریسک‌های موجود در بازار است. به طور مثال ریسک یک صنعت، زیرمجموعه ریسک سیستماتیک است. تغییرات مهم مانند تغییر نرخ بهره، نرخ بیکاری، تورم، رکود و جنگ و به طور کلی تغییرات مهم در اکوسیستم اقتصادی یک کشور یا منطقه و جهان، باعث بروز این ریسک خواهد شد. جنگ را در نظر بگیرید، در صورت وقوع جنگ، شما نمی‌توانید سبد سرمایه‌گذاری خود را تنوع بخشیده و با تغییر سبد سرمایه‌گذاری خود این ریسک ایجاد شده را کاهش دهید، زیرا این ریسک بر تمام بازار تاثیر خواهد گذاشت و شما به هیچ وجه از آن مصون نخواهید بود.

مدیریت ریسک سیستماتیک در بازار ارزهای دیجیتال

برای مدیریت ریسک سیستماتیک‌ سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که سبد سرمایه‌گذاری آنها شامل انواع کلاس دارایی‌ها باشد. برای مثال در مورد ارزهای دیجیتال، بخشی از سرمایه خود را درگیر سرمایه‌گذاری اثبات سهام کنید تا در ازای نگهداری آن علاوه بر بالارفتن ارزش دارایی، به علت در اختیار قرار دادن دارایی خود به شبکه، پاداش دریافت نمایید. در واقع شما با این کار سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت انجام داده‌اید. بخشی از سرمایه خود را به  پروژه‌هایی اختصاص دهید که با یک کسب‌وکار و بیزینس مرتبط هستند، مثل خرید ارز دیجیتال صرافی‌های ارز دیجیتال ماندد بایننس. شما اگر به نمودار قیمتی BNB نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که این دارایی دیجیتال، معمولا سود کم اما مطمئنی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده است. لازم نیست با تمام دارایی خود ترید کنید و یا با تمام آن سرمایه‌گذاری بلند مدت انجام دهید، بهترین کار برای در امان ماندن از ریسک سیستماتیک بازار، درگیر کردن بخشی از سرمایه‌ خود در خارج بازار ارزهای دیجیتال است و ایجاد تنوع در کلاس‌های مختلف سرمایه‌گذاری است.

بحران اقتصادی و ریسک آن

بازار ارزهای دیجیتال محصول بحران اقتصادی سال 2008 می‌باشد. از زمان ظهور این بازار، هنوز بحران اقتصادی در جهان رخ نداده‌است تا بدانیم عکس‌العمل بازار ارزهای دیجیتال به این اتفاق چه خواهد بود. بحران اقتصادی مثالی از ریسک سیستماتیک‌ می‌باشد. اتفاقی که روی کل بازار اثرگذار خواهد بود. هرکس که در سال 2008 مشعول فعالیت‌های اقتصادی بود، به خوبی به خاطر دارد که در زمان این بحران اقتصادی، ارزش دارایی‌هایش به شدت کاهش پیدا کرد. بحران اقتصادی اتفاقی است که بر روی تمامی بازارها اثرگذار خواهد بود. برای کاهش ریسک این اتفاق مهم که بسیاری از کارشناسان زمان آن را سال 2020 و 2021 می‌دانند، باید به ضریب همبستگی دارایی‌های که در سبد سرمایه‌گذاری شما قرار دارد توجه کنید. اگر همبستگی آنها بهم مثبت باشد، طبیعتا شما در صورت رخ دادن این بحران اقتصادی، بسیار متضرر خواهید شد. شاید بهتر است بار دیگر به سبد سرمایه‌گذاری خود نگاهی بیندازید و این‌بار با این فرض که بحران اقتصادی در جهان رخ خواهد داد، آیا باز همین دارایی‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب خواهید کرد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)