چگونه در بازار صعودی بیت کوین بازنده نباشیم؟


بازار صعودی بیت کوین در سال 2020، موجب اشتیاق وافر سرمایه گذاران برای ترید و هودل ارزهای دیجیتال شده است. توصیه کارشناسان در این باره چیست؟

در طی بازار صعودی بیت کوین، سرمایه گذاران توانایی ترید، هودل – HODL و خرید بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را دارند، اما توصیه کارشناسان این است که افراد قبل از هرگونه اقدامی، جوانب مختلف آن را بسنجند. با توجه به اینکه تحلیل احساسات بیت کوین – Bitcoin و بازارهای رمزنگاری حاکی از آمادگی آن‌ها برای ورود به بازار صعودی است، اما تایمرهای قدیمی فصلی نسبت به افزایش قیمت‌های پیشین هشدار می‌دهند.

با تصحیح 5 درصدی قیمت بیت کوین در دو روز گذشته، شاخص ترس و طمع کریپتو – Crypto Fear and Greed به رقم 75 بازگشت. معیار سنجش احساسات بازار که برگرفته از نوسانات، حجم بازار و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مربوط به ارزهای دیجیتال است، از رقم 84 برابر با “طمع شدید” که در تاریخ 10 اوت (20 مرداد) ثبت شده بود، به 75 و برابر با “طمع” کاهش یافته است. اما هر دوی این ارقام نشان دهنده ادامه روند صعودی بازار هستند.

در 11 اوت (21 مرداد) یکی از بنیانگذاران کیف پول مای کریپتو والت – MyCryptoWallet و مای اتر والت – MyEtherWallet، تیلور موناهان (Taylor Monahan) توئیت‌هایی منتشر کرد که حاکی از توصیه‌های قدیمی و خوبی درباره بازار صعودی سال 2017 بود. خانوم تیلور خاطر نشان کرده که ادامه غیرمعقول بازارهای صعودی، همیشه باعث جذب بازیگران بد و شکار افراد آسیب پذیر می‌شود.

بازار صعودی بیت کوین ؛ مانند بیدی در دهان آتش

تیلور موناهان در توییت خود نوشت: “این افراد پول زیادی به جیب می‌زنند و مردم عادی بازنده خواهند بود، چراکه وفور، فومو (ترس از دست دادن فرصت) و طمع و هایپ – hype، قدرتمندترین چیزهای روی زمین‌ هستند.” خانوم موناهان معتقد است که زمان انباشت ارزها به پایان رسیده و کاربران را به سمت ذخیره 90 تا 95 درصد دارایی‌های دیجیتال‌شان در مخازن سرد تشویق می‌کند. توصیه وی برای سرمایه گذاران بازار صعودی بیت کوین این است که دیگر به دنبال سکه‌های درخشان جدید نباشند:

 بایستی چند ارز دیجیتال مجاز و طولانی مدت که مورد نظر خود را انتخاب کنید. در همین ارزها سرمایه گذاری و تحقیق کنید. تبلیغات منفی و غیراخلاقی را دنبال نکنید. شما زمانی برنده خواهید شد که بتوانید به صورت مداوم سود بدست آورید، نه اینکه به دنبال رتبه برتر باشید.

خانم موناهان علاوه بر تأکید روی خویشتن‌داری، خاطر نشان کرده:

افرادی که برای خرید ارزهای دیجیتال وام‌های کلان می‌گیرند نه تنها برنده نخواهند شد، بلکه خانه و پس انداز فرزندانشان را هم از دست خواهند داد. شما این افراد بازنده نباشید.

وی مانند سایر کارشناسان این حوزه معتقد است که سرمایه گذاران باید تنها روی 5 درصد از ارزش خالص دارایی خود را ریسک کرده و در صورت از دست دادن آن، نباید به دنبال جبران  ضرر باشند:

از دارایی خود لذت ببرید اما اگر آن را از دست دادید، به دنبال جبران نباشید. نباید به خاطر جبران ضرر خود، میزان سرمایه گذاری را دو برابر کرده و سایر دارایی‌های خود را به خطر اندازید.

سخن آسان و عمل مشکل

کریس برنیسک (Chris Burniske)، یکی از محققان حوزه ارزهای دیجیتال، طی توییتی در تاریخ 7 اوت (17 مرداد) نوشت: آماده سازی لازم برای یک بازار صعودی بیت کوین کار سختی است. وی تصور می‌کند که شور و اشتیاق طرفداران جان سخت رمزارزها، ده برابر سال 2017 (1396-1397) بوده و پیش‌بینی می‌شود که خرید و فروش بی ملاحظه دارایی نیز افزایش یابد. آقای برنیسک در این مورد اذعان داشت: “چرخه‌های سفته بازی، صدها سال است که با تکنولوژی‌های نویددهنده و جدید همراه است.”

با اینکه هیچ کس نمی‌تواند به طور کامل آنها را کنترل کند، اما ما می‌توانیم نحوه واکنش، ارائه، آموزش، برقراری ارتباط و نظارت فضا را کنترل کنیم.

طرفداران آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)، با توصیه‌های مکرر وی درباره بازار صعودی بیت کوین آشنا هستند. برخی از کاربران معتقدند این مشاوره بدیومن و شوم است، زیرا هر بار که وی در این مورد پست می‌گذارد، روند بازار حالت نزولی به خود می‌گیرد.

توییت آنتونی پامپلیانو

نتیجه گیری

با اینکه دستکاری بازار از گذشته مشکل‌تر است، اما مطمئنا هنوز هم در سال 2020 قابل انجام است. وب‌سایت خبری کوین‌تلگراف (Cointelegraph) در ماه ژوئن (خرداد 1399) گزارش داد که نهنگ‌های کریپتو، با استفاده از تکنیک‌های مختلفی قادر به تغییر قیمت برخی از دارایی‌های دیجیتال هستند.

به یاد داشته باشید که برخی از این نهنگ‌ها تأثیرگذار بوده و میلیون‌ها توکن را برای تبلیغ و بزرگنمایی ارزهای مجازی صرف می‌کنند. حتی افرادی که برای ترویج و تبلیغ یک پروژه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند نیز نسبت به سرمایه گذاری‌های خود دیدگاه متعصبانه‌ای دارند. خانم موناهان در این باره می‌گوید: ” به هیچ کس اعتماد نکنید.”

حتی آدم‌های خوب نیز توسط ارزهای ذخیره شده‌ و روابطشان انگیزه می‌گیرند. شما ممکن است تا مرز موفقیت پیش بروید، اما هرگز کمال آن را درک نخواهید کرد. پس تصمیمات خود را بر مبنای منابع مختلف، دانش و حس ششم خود اتخاذ کنید.

از این که تا پایان مقاله ایران کریپتوکارنسی درباره “بازار صعودی بیت کوین” با ما همراه بوده‌اید، از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری کنید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)