آیا کاهش قیمت نفت واقعا منجر به کاهش قیمت بیت کوین می‌شود؟


نفت و بیت کوین : در دو ماه گذشته، قیمت بیت کوین به نوعی از خود همبستگی مثبت با قیمت نفت نشان داده است. این اتفاق زمانی پررنگ شد که حدود 24 ساعت پس از سقوط قیمت نفت، قیمت بیت کوین از 7500 دلار به 4000 دلار رسید. اما واقعا قیمت نفت چقدر روی قیمت بیت کوین اثر گذار است؟

همبستگی قیمتی یکی از مواردی است که گاها در بازارهای مالی شاهد آن هستیم. این همبستگی‌ها اصولا در 2 نوع دسته‌بندی می‌شوند: همبستگی‌های دائمی و همبستگی‌های موقت. همبستگی‌های دائمی زمانی شکل می‌گیرند که بنا به یک دلیل فاندامنتال دائمی، قیمت دو کالا با هم حرکت کنند. به عنوان مثال، قیمت نفت و گاز طبیعی معمولا با هم حرکت می‌کنند و دارای یک همبستگی دائمی هستند.

اما نوع دیگر همبستگی، همبستگی موقت است. اینگونه از روندها معمولا به صورت برهه‌ای و بر اثر وقوع شرایط خاصی در بازار شکل می‌گیرند. گاهی این اتفاق افتاده است که دو کالا که هیچ ربط فاندامنتالی با هم ندارند، دارای حرکاتی قیمتی یکسان بوده‌اند. نمونه‌ای این نوع همبستگی‌ها، همبستگی موقت قیمت نفت خام سبک با قیمت مس در سال 2019 بود:

همبستگی قیمت نفت و بیت کوین
همبستگی قیمت مس (خط نارنجی) و نفت خام سبک (خط آبی)

در تصویر بالا ملاحظه می‌نمایید که چطور قیمت مس و نفت خام سبک در سال 2019 دارای همبستگی بوده‌اند.

اما در دو ماه اخیر، شاهد ایجاد یک همبستگی بین قیمت نفت و بیت کوین بوده‌ایم. این همبستگی از زمانی آغاز شد که حدود 24 ساعت پس از افت قیمت نفت از بالای 40 دلار به زیر 30 دلار، قیمت بیت کوین نیز از بالای 7000 دلار به 4000 دلار رسید. در ادامه نیز حرکات قیمتی بیت کوین و نفت مشابه هم بود:

همبستگی قیمت نفت و بیت کوین
همبستگی قیمت بیت کوین (خط نارنجی) و نفت خام سبک (خط آبی)

قبلا شاهد همبستگی قیمت بیت کوین با طلا و یا بازار سهام بوده‌ایم، اما این برای اولین بار بود که شاهد همبستگی قیمت نفت و بیت کوین هستیم. بسیاری از افراد با اتکا به این همبستگی، به دنبال یافتن دلایل فاندامنتال پاسخگوی این روند هستند. یکی از محکم‌ترین دلیل‌ها، بحث استفاده از نفت برای تولید برق و استفاده از برق برای استخراج بیت کوین می‌باشد. به عبارتی، کاهش قیمت نفت به طور غیر مستقیم منجر به کاهش قیمت تمام شده استخراج بیت کوین می‌گردد. اما این دلیل چقدر محکم است؟ آیا به اندازه‌ای محکم هست که بتوانیم بگوییم قیمت نفت و بیت کوین دارای یک همبستگی دائمی هستند؟

سهم نفت از منابع مورد استفاده در تولید برق چقدر است؟

امروزه شیوه‌های مختلفی برای تولید برق وجود دارد. نیروگاه‌های حرارتی، هسته‌ای، برق‌آبی، زمین گرمایی و … از انواع نیروگاه‌های تولید الکتریسیته هستند. در نیروگاه‌های حرارتی از منابع فسیلی برای ایجاد حرارت مورد نیاز استفاده می‌گردد. منابع فسیلی مورد استفاده نیز شامل ذغال سنگ، گاز طبیعی و نفت می‌باشد. اما سهم نفت در این بین چقدر است؟ برای بررسی این موضوع، نگاهی به منابع مورد استفاده برای تولید برق در آمریکا در سال 2017 نگاهی می‌اندازیم:

همبستگی قیمت نفت و بیت کوین
منابع مورد استفاده در تولید الکتریسیته ؛ آمریکا 2017 – منبع: https://www.eia.gov/electricity/

همانطور که ملاحظه می‌نمایید، فقط 3 درصد منابع مورد استفاده در تولید برق در آمریکا در سال 2017 را نفت به خود اختصاص داده است. بیشترین منبع مورد استفاده، زغال سنگ با سهمی نزدیک به 50 درصد است. سهم نفت در منابع مورد استفاده برای تولید برق حتی از نیروگاه‌های برق‌آبی نیز کمتر بوده است!

شاید معیار قرار دادن آمریکا کار درستی نباشد، زیرا بیش از 60 درصد قدرت ماینینگ بیت کوین در دنیا در کشور چین قرار دارد. جالب است بدانید که حدود 60 درصد از انرژی الکتریسیته در چین از طریق ذغال سنگ تامین می‌شود. پس از ذغال سنگ، نیروگاه‌های برق‌آبی حدود 20 درصد از برق مورد نیاز چین را تامین می‌کنند. در رتبه سوم نیز نیروگاه‌های بادی با ظرفیت تولید 3.8 درصد از برق مصرفی چین قرار دارد. در این بین، استفاده از نفت به عنوان یک منبع سوختی برای تولید برق در چین کمتر از یک درصد است! (منبع)

همانطور که ملاحظه می‌کنید، سهم نفت در تولید برق بسیار کمتر از چیزی است که با استدلال به کاهش قیمت این کالا، قیمت بیت کوین را نیز نزولی در نظر بگیریم.

سخن پایانی

در این مطلب ملاحظه کردید که نفت دارای سهم بسیار اندکی در تولید برق است. علاوه بر این نکته، باید به این مسئله اشاره نمود که نفت مورد نیاز در نیروگاه‌های حرارتی، نفت سنگین است که از قدیم دارای قیمت بسیار اندکی به نسبت نفت سبک بوده است. لذا کاهش قیمت نفت به صورت فاندامنتالی نباید روی قیمت تمام شده استخراج بیت کوین اثرگذار باشد. بنابراین ادعای همبستگی دائمی قیمت بیت کوین و نفت اشتباه است. این همبستگی موقتی است و بر اثر شرایط حاکم بر بازارهای مالی به وجود آمده است. لذا معیار مناسبی برای تحلیل قیمت بیت کوین نمی‌باشد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)