سقوط قیمت نفت به زیر صفر دلار چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟


قیمت بیت کوین : در یکی از روزهای تاریخی بی‌سابقه، روز دوشنبه قیمت نفت تا ۰.۰۱ دلار سقوط کرد. این اتفاق در آخرین روز از انقضاء قراردادهای آتی برای ماه آوریل رخ داده است. با این وجود اختلاف قیمت زیادی بین قیمت بازار کنونی و قیمت معاملات آتی وجود داشت، تا جایی که تا منفی 38 دلار پایین رفت. باید دید که آیا این اتفاق برای بیت کوین هم می‌افتد یا خیر.

تغییرات چشمگیر قیمت در یک روز، بیشتر به دلیل عملکرد دلالان بود تا تریدرهای واقعی. این امر با مفهومی به نام roll yield in a contango (به فارسی می توان گردش کالا در موقعیتی که قیمت آتی آن بیشتر از قیمت کنونی آن براورد می‌شود، معنی کرد) همراه بود، جایی که تریدرهای آینده پوزیشن خود را به ماه بعد منتقل می‌کنند، زیرا تحویل بشکه‌ها عملی نیست.

از این رو، در حالی که مجبور شدند قراردادهای خود را بفروشند، اختلاف زیادی در قیمت‌های اسپات و آتی ایجاد کردند که این باعث شروع این سقوط تاریخی در قیمت نفت شد.

علاوه بر این، بازارها هنوز برای توافق های ژوئن و ژوئیه اختلاف نظر دارند.

قیمت نفت

در مورد نفت تریدرهای کوتاه مدت مایل به تحویل آن هستند ولی بلند مدت‌ها این را نمی‌خواهند ولی این قضیه در مورد طلا کاملا برعکس است.

چرا ممکن است بیت کوین متفاوت باشد؟

به منظور بررسی افت قیمت نفت و بیت کوین ، پیتر شیف، مدیر عامل شرکت Europac توضیح می‌دهد که چگونه دقیقاً نقطه مقابل در هنگامی که شرط‌های طولانی در اولویت قرار می‌گیرند رخ می‌دهد. افت قیمت نفت در زمانی اتفاق افتاد که تریدرهای کوتاه مدت درباره‌ی قراردادهایشان به توافق می‌رسیدند و نفت را در پایین‌ترین قیمت می‌فروختند ولی تقاضا برای قراردادهای طولانی در زمانی که تحویل کالا عملا غیر ممکن است، وجود ندارد.

بیت کوین می تواند انتظار یک روند مشابه را داشته باشد و این همان چیزی است که ما در سال 2019 دیدیم وقتی فشارهای کوتاه مدت و علاقه‌ی مقطعی، بازارها  را به سود ۲۵۰ درصد، سوق دادند.

علاوه بر این، از آن جا که تحویل و یا معامله‌ی اسپات بیت کوین نسبت به نفت یا حتی طلا آسان‌تر است انتظار می‌رود خریداران آن خیلی سریع‌تر به بازار معاملات اسپات برسند. این همان چیزی است که آشکارا در هنگام سقوط 12 تا 13 مارس رخ داد، هنگامی که «لیکوئیدی آبشاری» قیمت‌ها را به سمت پایین سوق می‌داد، قیمت معاملات اسپات مانند کوین بیس شروع به بالا رفتن کرد.

البته لیکوئید شدن در بازارهای ارز دیجیتال و علاقه به خرید اسپات باید وجود داشته باشد تا افت این ارز را کاهش دهد. علاوه بر این، تولیدکنندگان یا ماینرها، هرگز با مشکل هزینه نگهداری مواجه نخواهند شد و مجبور به فروش با قیمت‌های منفی نمی‌شوند. با این حال، در مورد طلا، حتی با کمترین ارزش، می‌توان آن را به جواهرات تبدیل کرد، در حالی که بیت کوین فقط در یک پن درایو قابل ذخیره است.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)