نظر مدیر عامل صرافی OKCoin در مورد آینده بیت کوین


هونگ فنگ (Hong Fang)، مدیر عامل صرافی OKCoin، به تازگی متنی در وبسایت کوین تلگراف منتشر کرده که به آینده بیت کوین و احتمال افزایش قیمت نجومی آن می‌پردازد.

در ماه ژوئن گفته شد وال استریت هنوز به صورت جدی وارد حوزه ارزهای دیجیتال نشده است و این لزوما چیز بدی نیست. بیشتر سرمایه‌گذاران سنتی فعلا در حال مشاهده بازار هستند، اما می‌توان گفت که طی چهار ماه اخیر جذابیت بیت کوین برای بخش اصلی افتصاد بیشتر و بیشتر شده است. در حال حاضر BTC در حوالی ۱۸ هزار دلار معامله می‌شود و در آستانه شکستن رکورد بالاترین قیمت ثبت شده‌اش قرار دارد.

مدیر عامل صرافی OKCoin: بیت کوین یک دارایی ذخیره ارزش است و می‌تواند ارز ذخیره‌ای جهان باشد

وقتی در مورد ارزش دارایی‌ها صحبت می‌کنیم، بهتر است با یک سری از مفاهیم اصلی اقتصاد آشنا باشیم. برای مثال، ارزش سهام، اوراق قرضه و املاک، با توجه به جریان مالی آنان تعیین می‌شود و بنابراین در ارزش‌گذاری آنان، جریان مالی آینده‌شان نیز در نظر گرفته خواهد شد. از طرف دیگر، ارزش کالاها به کاربردشان بستگی دارد و قیمت‌هایشان توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

حالا بگذارید تا به عنوان یک هولدر، تعریف خودم از بیت کوین را ارائه کنم:

  • بیت کوین پولی مطمئن و اولین پول اینترنتی تاریخ است.
  • Bitcoin کمیاب است (سقف موجودی ۲۱ میلیونی). بادوام است (دیجیتالی بودن). همیشه در دسترس است (بلاک چین). تقسیم‌پذیر است (۱ بیت کوین = ۱۰۰ میلیون ساتوشی). قابل تایید است (کدهای آن متن باز هستند) و مهم‌تر از همه، غیر قابل سانسور است (رمزنگاری).
  • با وجود این حجم از ویژگی‌های برتر مالی، BTC بهترین دارایی ذخیره ارزش است و زمانی که این جنبه مورد پذیرش جهانی قرار بگیرد، پتانسیل رشد و تبدیل شدن به ارز ذخیره‌ای (reserve currency) جهان را هم دارد و حتی می‌تواند یک واحد مالی برای کل دنیا باشد.

تاریخ به ما یاد داده که حالت‌های طبیعی پول معمولا سه فاز تکاملی را طی می‌کنند: در فاز اول قابل جمع آوری هستند (سفته‌بازی بر اساس کمیابی دارایی)، در فاز دوم برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند (ذخیره ارزش) و در آخر به عنوان واحد پولی و برای انجام پرداخت‌ها (راهی برای مبادله) استفاده می‌شوند. در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۸، بیت کوین در فاز «جمع‌آوری» قرار داشت. در این بازه زمانی، بی‌ثباتی سفته‌بازی‌ها، اندازه‌گیری میزان تقاضا را دشوار می‌کرد و آن دسته از افرادی که بیت کوین را به عنوان «آینده پول مطمئن» می‌دیدند، در مقابل سفته‌بازها قدرت خاصی نداشتند. در ضمن در سال ۲۰۱۷، شکافی بین جامعه کاربری Bitcoin ایجاد شد و عده‌ای زیادی به سمت بیت کوین کش جذب شدند، ولی در نهایت شبکه BTC از این شرایط هم سربلند بیرون آمد.

مدیر عامل صرافی OKCoin می‌گوید اکنون در روزهای اولیه فاز «سرمایه‌گذاری» قرار داریم. سال ۲۰۲۰ پاندمی جهانی، بلاتکلیفی ادامه‌دار، چاپ پول بدون محدودیت و سومین هاوینگ موفق بیت کوین را برایمان به ارمغان آورده است. برای اولین بار، BTC توجه بخش اصلی اقتصاد را جلب کرده است. این ارز دیجیتال اکنون به عنوان طلای دیجیتال شناخته شده و از آن برای پوشش ریسک تورم استفاده می‌شود. با افزایش تعداد افرادی که بیت کوین را به عنوان یک مکانیزیم حفظ ثروت طولانی مدت می‌بینند، تشخیص چارچوب یک فرآینده ارزش‌گذاری عرضه و تقاضا آسان‌تر می‌شود. در این چارچوب، فاکتورهای زیادی می‌توانند به روند افزایش قیمت BTC کمک کنند.

مدیر عامل صرافی OKCoin برای رعایت جانب احتیاط و با توجه به این که فعلا در مراحل اولیه پذیرش توسط بخش اصلی قرار داریم، بیشتر این فاکتورها را کنار گذاشته و روی یک سناریوی خاص تمرکز کرده است. در این سناریو (که به حقیقت پیوستن آن بسیار محتمل است)، ۱ تا ۲ درصد از ثروت خانواده‌های آمریکایی BTC خواهد بود. این در حالیست که گزارش شرکت فیدلتی (Fidelity) یک هدف ۵ درصدی برای این سناریو مشخص کرده است.

بیشتر بخوانید: گزارش مفصل غول سرمایه‌گذاری جهان در مورد بیت کوین؛ بیت کوین با هیچ بازاری همبستگی قیمتی ندارد!

بر اساس داده‌های فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا (United States Federal Reserve)، ثروت خانواده‌های آمریکایی تا ژوئن سال ۲۰۲۰ به ۱۱۲ تریلیون دلار رسیده است. بنابراین ۱ تا ۲ درصد از این ثروت، یعنی ۱.۱ تا ۲.۲ تریلیون دلار پتانسیل تقاضا برای خرید بیت کوین صرف شده است. موجودی در حال گردش بیت کوین ۱۸.۵ میلیون واحد است، ولی ما فرض می‌کنیم که همه ۲۱ میلیون واحد استخراج شده و آماده فروش است. با تقسیم میزان تقاضا بر موجودی، به یک بازه قیمتی ۵۶ تا ۱۱۲ هزار دلار می‌رسیم. با توجه به روندهای قیمتی اخیر، به حقیقت پیوستن این بازه قیمتی در سال ۲۰۲۱ چندان دور از ذهن نیست. حالا اگر این محاسبات را برای کل خانواده‌های جهان در نظر بگیریم، با توجه به ثروت ۴۰۰ تریلیون دلاری این افراد در سال ۲۰۲۰ که توسط شرکت کردیت سوئیس (Credit Suisse) گزارش شده، تبدیل شدن ۱ تا ۲ درصد، به معنای رسیدن قیمت به ۲۲۸ تا ۴۵۶ هزار دلار خواهد بود! آیا در نظر گرفتن این بازه قیمتی برای سال ۲۰۲۱ منطقی است؟ به احتمال زیاد خیر. برای دهه آینده چطور؟ به احتمال زیاد بله!

چه مشکلاتی می‌توانند روند قیمتی بیت کوین را با مشکل مواجه کنند؟

مدیر عامل صرافی OKCoin می‌گوید بهتر است همیشه به ریسک‌هایی که می‌توانند به سقوط قیمت منجر شوند، توجه داشته باشیم و ۳ مورد از این خطرات احتمالی را معرفی کرده است.

ریسک پروتکل: بزرگترین ریسک‌ها همیشه داخلی هستند. ارزش ذاتی BTC به دلیل ویژگی‌های مثل کمیابی، بادوام بودن، دسترسی بالا، تقسیم‌پذیری، قابل تایید بودن و مقاومت در مقابل سانسور، به‌وجود آمده است. اگر هر کدام از این ویژگی‌ها که بیت کوین را به یک پول مطمئن تبدیل کرده‌اند با مشکل مواجه شوند، دلیل سرمایه‌گذاری روی این رمز ارز ضعیف خواهد شد. البته این نوع ریسک در سال‌های اولیه که ۲ هارد فورک و ۳ هاوینگ به همراه داشتند، بیشتر بود و به نظر می‌رسد که امروزه از میزان آن کاسته شده است.

ریسک سیاسی: بیت کوین می‌تواند پول آینده باشد و به همین دلیل ممکن است ابرقدرت‌ها برای حفظ ارزش ارزهای ملی خود، استفاده از این ارز دیجیتال را ممنوع کنند. تاکنون این اتفاق در چند کشور کوچک رخ داده است، ولی با توجه به عدم وجود ژئوپولتیک یکسان و افزایش مومنتوم بیت کوین در بخش اصلی اقتصاد، هر روزه از میزان این ریسک هم کاسته می‌شود.

رسیک پذیرش: آمدن BTC به بخش اصلی اقتصاد ممکن است خیلی بیشتر از زمان پیش‌بینی شده طول بکشد. ولی به مرور زمان، کیفیت خاص بیت کوین ارزش آن را اثبات خواهد کرد.

جمع بندی

قیمت بیت کوین در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شباهت زیادی به یک حباب داشت. با این وجود اگر به تاریخچه کلی قیمت این رمز ارز نگاه کنیم، روند افزایشی تعداد آدرس‌های هولدر و قدرت پردازشی شبکه به وضوح قابل مشاهده است. افزایش میزان هش ریت این شبکه به معنای افزایش میزان امنیت آن است و امنیت بیشتر، همان چیزی است که مردم دوست دارند در شبکه‌های مالی ببینند. داده‌های شرکت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که علی‌رغم نزدیک شدن قیمت بیت کوین به شکستن رکورد تاریخی خود، تعداد آدرس‌های فعال هنوز هم با میزان ثبت شده در ژانویه سال ۲۰۱۸ فاصله زیادی دارد. من به روند صعودی بازار BTC در طی ۱۲ ماه آتی امیدوارم، ولی از این که گذشت زمان بهترین دوست ما خواهد بود، مطمئن هستم.

خانم فنگ، مدیر عامل صرافی OKCoin (واقع در سن فرانسیسکو) و مدیر عملیات شرکت بلاک چینی OKGroup است. وی قبلا در وال استریت فعالیت داشته و به مدت یک سال در شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) درگیر ادغام‌ها و اکتساب‌ها، بازارهای مالی، سرمایه‌گذاری و تغییر ساختار سازمانی بوده است. فنگ فعالیت‌های توسعه شرکتی مختلفی برای موسسات مالی سنتی و شرکت‌های فین‌تک (فناوری مالی) انجام داده است. وی فارغ التحصیل دانشگاه پکینگ (Peking University) در کشور چین است و در مدرسه کسب و کار «بوث اسکول» شیکاگو (Chicago Booth School of Business) موفق به کسب مدرک مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) در رشته‌های اقتصاد، حسابداری و کارآفرینی شده است.

منبع: cointelegraph.comثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)