پیتر شیف: بازار نزولی بیت کوین بازگشته است!


پیتر شیف (Peter Schiff) اظهار داشته با سقوط اخیر قیمت بیت کوین به سطح 10،000 دلاری، بازار نزولی این ارز دیجیتال آغاز شده است.

پیتر شیف در ماه ژوئیه (مرداد ماه) پیش بینی کرده بود که قیمت BTC به زیر حمایت 9،000 دلاری ریزش خواهد کرد. حالا وی گفته است که در این رابطه اشتباه کرده اما بازار نزولی این ارز دیجیتال آغاز شده است. وی اظهار داشته سقوط اخیر قیمت بیت کوین به 10،000 دلار، سیگنال دهنده آغاز بازار نزولی جدیدی است. آقای شیف که مدیر عامل یورو پاسیفیک کپیتال (Euro Pacific Capita) است، در واکنش به توییت هم‌بنیانگذار صرافی جمینی (Gemini)، تایلر وینکل‌واس (Tyler Winklevoss)، صعود قیمت بیت کوین طی دو ماه گذشته را مربوط به اثری نشات گرفته از روند قیمت طلا و یک کمپین تبلیغاتی تلویزیونی دانسته است.

در ماه ژوئیه، آقای شیف در توییتی گفته بود قیمت بیت کوین به زیر حمایت 9،000 دلاری ریزش کرده و با افزایش قیمت طلا، این ارز دیجیتال سقوط خواهد کرد. اما وی در توییتی در تاریخ 6 سپتامبر (16 شهریور) اظهار داشته که سرمایه گذاران باید مراقب سطح 10،000 دلاری باشند، چراکه هرچه این سطح به دفعات بیشتری تست شود، ضعیف‌تر خواهد شد.

توییت پیتر شیف در رابطه با بازار نزولی بیت کوین

وی همچنین در توییت دیگری گفته درباره پیش بینی اواسط تابستان خود، پیش از ادعای فعلی نزولی شدن بازار بیت کوین اشتباه کرده است:

رشد طلا و تبلیغات تلویزیونی گری‌اسکیل مسبب صعود قیمت بیت کوین

به اعتقاد آقای وینکل‌واس، توانایی بیت کوین در پایداری بالای 10،000 دلار حتی در دوران سقوط شدید، نشانه‌ای از شکست رو به بالا در آینده‌ای نزدیک است. آقای شیف در پاسخ به این صبحت‌ها گفته این سطح قیمتی، صرفا یک فاز تحکیم پیش از شکست بوده و لزوما نشان دهنده کف قیمت نیست. بنابراین شاهد آغاز بازار نزولی بیت کوین خواهیم بود. پس از اینکه آقای شیف در رابطه با پیش بینی نادرست خود مورد انتقاد قرار گرفت، وی اظهار داشت که صرفا بخار اثر نشات گرفته از عملکرد قوی طلا مرتکب این اشتباه شده است. به گفته وی، بیت کوین همچنین از تبلیغات تلویزیونی شرکت سرمایه گذاری و مدیریت دارایی گری‌اسکیل (Grayscale) بهره برده و طی دو ماه گذشته، طلا عملکرد فوق‌العاده بهتری داشته است.

چارت قیمت طلا
چارت قیمت طلا

پس از اینکه بیت کوین در شرف سقوط به زیر 9،000 دلار قرار گرفت، پیش از آنکه هفته گذشته به قیمت 10،000 دلاری ریزش کند، طی دو ماه گذشته توانست به بالای 12،000 دلار برسد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

گری اسکیل و طلا؛ مانع از روند نزولی بازار بیت کوین

در هفته دوم ماه اوت (اواخر مرداد)، شرکت گری اسکیل با تبلیغات تلویزیونی در شبکه‌های CNBC ،MSNBC ،FOX و Fox Business و گرفتن یکی از صفحات تبلیغاتی در روزنامه Financial Times، بازار را منفجر کرد. بر اساس گزارشات، این پست تبلغاتی منجر به ورود 217 میلیون دلار سرمایه به صندوق ارز دیجیتال شرکت Greyscale شد که مدیر عامل Digital Currency Group، بری سیلبرت (Barry Silbert)، آن را یکی از بهترین نتایج جمع‌آوری سرمایه هفتگی در تاریخ توصیف کرده است.

با اینکه ممکن است موفقیت کمپین تبلیغاتی شرکت گری‌اسکیل اثر مثبتی روی قیمت بیت کوین و جلوگیری از نزولی شدن بازار آن داشته باشد، اما تاثیرگذاری طلا روی این ارز دیجیتال دقیقا مشخص نیست. اما یکی از قطعیت‌های فعلی این است که تحلیلگران، هنوز روی همبستگی قیمت طلا و بیت کوین اتفاق نظر ندارند. از طرف دیگر، بر اساس گزارشی که در اوت سال 2019 توسط Digital Asset Data منتشر شده بود، طی بیش از 3 ماه قیمت BTC و طلا بر خلاف بازار سهام باهم همبستگی داشتند، که نشان دهنده رشد خرید بیت کوین و استفاده از آن به عنوان ذخیره ارزش در برابر عدم‌قطعیت‌هاست.

منبع: Beincryptoثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)