پالی گان و رمز ارز متیک (ماتیک) چیست؟ معرفی بلاک چین Matic Network سابق


پالی گان یک شبکه دارای ارز دیجیتال ماتیک یا متیک (MATIC) است که نحوه کار و خرید، آینده، کیف پول ها و صرافی های Polygon را بررسی می‌کنیم.

شبکه پالی گان (Polygon) که پیشتر با نام Matic Network شناخته می‌شد، دارای یک ارز دیجیتال اختصاصی به نام ماتیک و اولین پلتفرم دارای ساختار مناسب برای افزایش مقیاس پذیری و توسعه زیرساخت اتریوم است. ویژگی اصلی و محوری شبکه پالیگان، در یک چارچوب منعطف و مدولار به نام Polygon SDK نهفته است که از ساخت انواع اپلیکیشن‌ها پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این بلاک چین، توسعه‌دهندگان می‌توانند زنجیره‌های آپتمیستیک رول آپ (Optimistic Rollup)، زی‌کی رول آپ (ZK Rollup)، زنجیره‌های مستقل (Stand Alone Chains) یا هر نوع دیگر زیرساختی که نیاز است را بسازند.

شبکه Polygon در واقع اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای تمام عیار که با عنوان اینترنت بلاک چین‌ها (Internet of Blockchains) شناخته می‌شود، تبدیل می‌کند. این سیستم چند زنجیره‌ای مشابه دیگر شبکه‌ها همچون پولکادات (Polkadot)، کازموس (Cosmos)، اولانچ (Avalanche) و امثالهم است، با این تفاوت که امنیت، آزادی و اکوسیستم فعال اتریوم را نیز در اختیار دارد.

شبکه Polygon یا همان متیک نتورک سابق چیست؟

شبکه متیک (ماتیک) نتورک سابق، یک پلتفرم مقیاس پذیری لایه دوم بوده که تراکنش‌های امن، راحت و سریع برون زنجیره‌ای را نه تنها برای پرداخت‌ها، بلکه برای قراردادهای هوشمند خارج از شبکه نیز به ارمغان می‌آورد. در واقع پالیگان راهی برای ساخت یک شبکه بلاک چینی اختصاصی در ترکیب با تمام ویژگی‌های یک بلاک چین مستقل (انعطاف پذیری، حاکمیت و مقیاس پذیری) به همراه بهترین ویژگی‌های اتریوم (امنیت، تجربه توسعه‌دهنده و همکاری میان زنجیره‌ای) است.

هدف اصلی شبکه Polygon، ارائه یک چارچوب ساخت شبکه‌های بلاک چینی است که بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. پالی گان ویژگی‌های نوآورانه متعددی من‌جمله رول‌آپ‌های زی‌کی و آپتمیستیک دارد که قابلیت اول تعداد زیادی از نقل و انتقالات را به خارج از شبکه برده و درون تراکنش‌های واحد تجمیع می‌کند و قابلیت دوم، باعث تسریع زمان انجام تراکنش‌ها می‌شود. هر دوی این ویژگی‌ها به افزایش مقیاس پذیری و رفع مشکل فعلی شلوغی شبکه و تراکنش‌های بالای اتریوم کمک می‌کنند. پالی گان در یک ساید چین واحد تا 65,000 تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند و زمان تایید هر بلاک آن زیر 2 ثانیه است.

ویژگی‌های شبکه پالیگان

برخی از ویژگی‌ها کلیدی این شبکه به شرح زیر است:

 • مقیاس پذیری (Scalability): تراکنش‌های سریع و امن در سایدچین‌های پالیگان که نهایی شدن آن‌ها روی شبکه اصلی اتریوم که در واقع زنجیره پایه لایه اول محسوب می‌شود، صورت می‌گیرد.
 • توان عملیاتی بالا (High throughput): دستیابی به نرخ 7,000 تراکنش در ثانیه (TPS) در یک ساید چین واحد روی شبکه آزمایشی داخلی. زنجیره‌های متعدد برای افزایش مقیاس‌پذیری افقی افزوده خواهند شد.
 • تجربه کاربری (User Experience): UX روان و انتقال تجرد توسعه‌دهنده از شبکه اصلی به بلاک چین پلیگان.
 • امنیت (Security): اپراتورهای پالی گان خودشان در سیستم اثبات سهام (PoS) استیکر (سهام‌گذار) هستند.
 • سایدچین‌های عمومی (Public Sidechains): ساید چین‌های Polygon برخلاف زنجیره‌های شخصی برنامه‌های غیر متمرکز، ذاتا عمومی و بدون نیاز به کسب اجازه بوده و قابلیت پشتیبانی از چندین پروتکل را دارند.

پالی گان چگونه کار می‌کند؟

شبکه پلیگان چارچوب پلاسما (Plasma Framework) و معماری بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام را با هم ترکیب می‌کند. چارچوب پلاسمایی که در Polygon استفاده می‌شود، توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، معرفی شد و امکان اجرای راحت قراردادهای هوشمند خودمختار و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند.

از این چارچوب برای تضمین امنیت دارایی‌های روی زنجیره اصلی (نظیر توکن‌های ERC20 و ERC721) اتریوم استفاده می‌شود و در عین حال امنیت تراکنش‌ها را با استفاده از شبکه اثبات سهام ساخته شده روی تندرمنیت (Tendermint) تامین می‌کند. تندرمینت یک پروتکل و پلتفرم بلاک چینی و در واقع ابزاری برای توسعه‌دهنده‌هاست که می‌توانند از طریق آن قسمت‌های دشوار فنی رمزنگاری را کنار زده و مستقیما وارد توسعه برنامه‌های بلاک چینی شوند.

چارچوب پلاسما بدون ایجاد نقایص عادی موجود در بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام، پتانسیل میزبانی تعداد نامحدودی از برنامه‌های غیر متمرکز را در شبکه پالیگان فعال می‌کند. تاکنون این شبکه بیش از 50 اپلیکیشن غیرمتمرکز را به ساید چین PoS امن اتریوم خود جذب کرده است.

پالی گان دارای 4 لایه مختلف است که هر لایه هدف خاصی را دنبال می‌کند:

 1. لایه اتریوم (Ethereum Layer): زنجیره‌های Polygon می‌توانند برای اجرای موارد حیاتی درون مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند مثل نهایی کردن تراکنش، استیکینگ، چک‌پوینت‌ها و پیام‌رسانی همکارانه، از شبکه اتریوم استفاده کنند.
 2. لایه امنیتی (Security Layer): یک لایه اختیاری که “ولیدیتورها را به‌عنوان یک خدمت” در اختیار شبکه قرار می‌دهد و این افراد می‌توانند هر جنبه‌ای از هر زنجیره پالیگان را بررسی کنند (این لایه بر اساس کارمزد است). لایه امنیتی در کنار مدیریت ولیدیتورها توسط اتریوم و اعتبارسنجی در زنجیره پالی گان، به‌عنوان یک متا چین (meta-chain) یا فرا زنجیره فعالیت می‌کند. لایه‌های امنیتی را می‌توان در فعالیت‌های تکراری و روی شبکه اتریوم که ماینرها مشغول عملیات اعتبارسنجی هستند، استفاده کرد.
 3. لایه شبکه‌های اجباری پالیگان (Mandatory Polygon Networks Layer): این لایه، صورت فلکی شبکه‌های حاکمیتی است که هر کدام از آن‌ها شبکه اختصاصی خود را دارند. این لایه مسئول تولید بلاک، اجماع داخلی و تلفیق تراکنش‌هاست.
 4. لایه اجرای اجباری (Mandatory Execution Layer): این لایه تراکنش‌های توافق شده را در زنجیره‌های شبکه پلیگان اجرا و تفسیر می‌کند. دو زیرلایه در این مجموعه که شامل عملیات انتقال حالت “محیط و منطق اجرا (Environment and Execution Logic)” در یکی از شبکه‌های بخصوص پالی گان هستند، عموما به‌عنوان قراردادهای هوشمند اتریوم نوشته می‌شوند.

بنابراین همانطور که گفتیم، شبکه ماتیک نتورک سابق دارای اعتبارسنج‌هایی است که با سهام‌گذاری یا همان استیک کردن رمز ارز خود، اجازه مشارکت در اجماع PoS را در ساید چین‌ها کسب می‌کنند. کارمزد تراکنش‌ها هم همانند اتریوم توسط کاربرانی که در این شبکه فعالیت می‌کنند تعیین می‌شود، اما با توجه به اینکه امکان افزایش توان عملیاتی تراکنش‌ها وجود دارد، انتظار می‌رود که به دلیل بازارهای عرضه و تقاضای “کارمزد گس”، کارمزدها نیز نسبت به Ethereum کمتر باشد.

نحوه کار شبکه پالی گان

جعبه‌های آبی رنگ در تصویر بالا نمایانگر ساید چین‌ها بوده و آدمک‌ها نیز لایه استیکینگ را نشان می‌دهند. سایدچین‌های متعدد را می‌توان به زیر لایه استیکینگ اضافه کرد.

بنابراین همانطور که مشخص است، Polygon قرار نیست اکوسیستم فعلی را تغییر دهد، بلکه ویژگی‌های جدید را در اطراف فناوری موجود ساخته و توانایی تنوع بخشی به نیاز توسعه‌دهندگان این اکوسیستم را گسترش می‌دهد. از این رو، شبکه متیک نتورک سابق به توسعه تکنولوژی محوری خود ادامه خواهد تا به یک اکوسیستم بزرگتر تبدیل شود.

کارمزد شبکه ارز دیجیتال ماتیک نتورک سابق

در زیر، فلو چارت نحوه تعیین کارمزد در ساید چین‌های پالی گان نمایش داده شده است.

کارمزد شبکه پالی گان و ارز دیجیتال ماتیک

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) برای انجام تراکنش‌های درون برنامه‌ای در زنجیره پالیگان، از توکن اختصاصی خود استفاده می‌کنند. همانطور که در فلو چارت بالا می‌بینید، دی‌اپ‌های روی این شبکه به حفظ ارائه‌دهندگان لیکوییدیتی و ذخیره‌ای از توکن‌های این شبکه کمک می‌کنند. این امر به DAppها اطمینان می‌دهد که کاربران می‌توانند به صورت آزاد و بدون نگرانی درباره نگهداری رمز ارز متیک در والت خود، به استفاده از این برنامه‌ها بپردازند.

چرا شبکه Polygon و ارز دیجیتال MATIC منحصر به‌فرد است؟

خود شبکه پالی گان به‌عنوان یک راه‌حل لایه دوم توصیف می‌شود، به این معنا که این پروژه به این زودی‌ها درصدد به‌روزرسانی لایه بلاک چینی فعلی خود نیست. تمرکز این پروژه روی کاهش پیچیدگی مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های فوری در بلاک چین اتریوم است.

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، بلاک چین Polygon از یک نسخه شخصی‌سازی شده چارچوب پلاسما استفاده می‌کند که روی چک‌پوینت‌های اثبات سهام فعال روی شبکه اصلی اتریوم ساخته شده است. این فناوری منحصربه‌فرد به ساید چین‌های پالیگان اجازه می‌دهد تا در هر بلاک بیش از 65,000 تراکنش در ثانیه انجام دهند.

از نظر تجاری، ساید چین‌های پلیگان جهت پشتیبانی از انواع پروتکل‌های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) موجود در اکوسیستم اتریوم طراحی شده‌اند. با اینکه پالی گان هم‌اکنون تنها از زنجیره پایه اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما این شبکه قصد دارد بر اساس پیشنهاد جامعه و اجماع، پشتیبانی از زنجیره‌های پایه‌ای دیگر را هم اضافه کند.

بنیان‌گذاران پالی گان و رمز ارز ماتیک چه کسانی هستند؟

شبکه پالیگان که سابقا با نام متیک (ماتیک) نتورک (Matic Network) شناخته می‌شد، در سال 2017 آغاز به کار کرد. این شبکه توسط جینت کانانی (Jaynti Kanani)، سندیپ نیوال (Sandeep Nailwal) و آنوراگ آرجون (Anurag Arjun)، دو توسعه‌دهنده بلاک چین و یک مشاور کسب و کار، ساخته شد.

پیش از حرکت به سوی شبکه خود در سال 2019، تیم پالی گان یکی از بزرگترین فعالان در اکوسیستم اتریوم بود. این تیم روی ماشین مجازی پلاسما، پروتکل والت‌کانکت (WalletConnect) و رویداد بزرگ Dagger کار کرده است. جینت کانانی هم‌اکنون به عنوان مدیر عامل این شبکه فعالیت می‌کند. پیش از این، آقای کانانی به عنوان دانشمند داده در شرکت Housing.com مشغول به کار بود.

هم‌بنیان‌گذار و مدیر عملیاتی ارشد، سندیپ نیوال، نیز یک کارآفرین و برنامه‌نویس بلاک چین است. وی پیش از پیوستن به Polygon، به‌عنوان مدیر عامل Scopeweaver و مدیر فناوری ارشد Welspun Group خدمت کرده بود.

دیگر اعضای این بلاک چین به شرح زیر است:

بنیان گذاران پالیگان و ارز متیک

ارز دیجیتال متیک (MATIC) چیست؟

متیک، رمز ارز بومی شبکه پالیگان، یک توکن ERC20 موجود روی شبکه اتریوم است. از ارز دیجیتال ماتیک برای سرویس‌های پرداخت روی Polygon و به‌عنوان یک ارز تسویه حساب میان کاربرانی که در اکوسیستم این شبکه فعالیت دارند، استفاده می‌شود. پرداخت کارمزد تراکنش‌های روی ساید چین پلیگان نیز از طریق رمز ارز متیک صورت می‌گیرد.

نحوع کار رمز ارز متیک

 1. کاربران دارایی کریپتویی خود را به قرارداد پالیگان روی شبکه اصلی (که هم‌اکنون فقط روی بلاک چین اتریوم قرار دارد) واریز می‌کنند.
 2. پس از تایید توکن‌های واریزی در زنجیره اصلی، توکن‌های معادل روی زنجیره پالیگان صادر می‌شوند.
 3. سپس کاربران می‌توانند توکن‌ها را فورا و با کارمزد بسیار جزئی برای هر شخصی ارسال کنند. شبکه ماتیک سابق سرعت بلاک بالاتری (تقریبا 1 ثانیه) دارد. به این ترتیب، ارسال در کسری از ثانیه و به صورت فوری انجام می‌شود.
 4. زمانی که کاربر آمادگی لازم را دارد، می‌تواند با ارائه اثبات توکن‌های باقی مانده در قرارداد Root که روی زنجیره اتریوم سوار است، توکن‌های باقی مانده را از زنجیره اصلی برداشت کند.

کاربرد ارز دیجیتال ماتیک چیست؟

ارز دیجیتال MATIC در خود شبکه پالیگان 3 کاربرد اصلی دارد:

 • شرکت در اجماع اثبات سهام: سایدچین‌های شبکه Polygon با استفاده از لایه اثبات سهام که در آن افراد با استیکینگ توکن متیک در شبکه به اعتبارسنج تبدیل می‌شوند، اجماع را به ارمغان می‌آورد.
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه: کارمزد تراکنش‌های ساید چین‌های شبکه پالی گان به صورت توکن‌های MATIC است. هرچه کاربران بیشتری از برنامه‌های غیر متمرکز این شبکه استفاده کنند، حجم تراکنش‌ها و در نتیجه کارمزدها بالاتر می‌رود. از توکن ماتیک همچنین برای پرداخت پاداش استیکینگ به سهام‌گذاران استفاده می‌شود.
 • شبکه Polygon با الهام از شبکه “Livepeer” و مدل “تخصیص بودجه آن به اکوسیستم خود”، قصد دارد تا مکانیسم استیکینگ جداگانه‌ای را برای پشتیبانی و حمایت از پروژه‌های این اکوسیستم فعال کند. این امر امکان ایجاد صندوق بودجه‌ای حاصل از «پاداش بلاک‌ها» را فراهم می‌کند که به حمایت از توسعه‌دهندگان مشغول به کار روی ویژگی‌ها و DAppهای لازم در شبکه کمک خواهد کرد. بودجه این مکانسیم از طریق بازگشت درصدی از کارمزد تراکنش‌ها به داخل پروتکل جهت پشتیبانی از پروژه‌های در حال ساخت روی اکوسیستم پالی گان تامین می‌شود.

عرضه در گردش و مدل توزیع توکن متیک چگونه است؟

توکن‌های MATIC به صورت ماهانه عرضه می‌شوند. عرضه کل توکن ماتیک 10,000,000,000 واحد و عرضه در گردش این ارز دیجیتال هم‌اکنون برابر با 4,877,830,774 واحد است. طی فروش اولیه خصوصی در سال 2017، 3.8 درصد از کل عرضه متیک صادر شد. در فروش لانچ‌پد در آوریل 2019 (فروردین 98)، 19 درصد دیگر از عرضه کل این رمز ارز با قیمت 0.00263 دلار فروخته شد. توزیع باقی توکن‌های متیک به شرح زیر است:

 • توکن‌های تیم: 16 درصد عرضه کل
 • توکن‌های مشاوران: 4 درصد عرضه کل
 • توکن‌های عملیات شبکه: 12 درصد عرضه کل
 • توکن‌های بنیاد: 21.86 درصد عرضه کل
 • توکن‌های اکوسیستم: 23.33 درصد عرضه کل

بر اساس زمانبندی صدور، تمامی توکن‌ها تا دسامبر سال 2022 عرضه خواهد شد.

کیف پول های پشتیبان پالیگان و ارز دیجیتال ماتیک

از آنجایی که رمز ارز متیک یک توکن ERC20 است، در هر والتی که از شبکه اتریوم پشتیبانی کند قابلیت ذخیره‌سازی آن وجود دارد. انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و آنلاین وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

تراست والت از جمله کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال ماتیک است. در این کیف پول، علاوه بر شبکه ERC20، توکن متیک روی شبکه‌های BEP20 و BEP2 نیز وجود دارد.

ارز ماتیک در تراست والت

علاوه بر این، تیم توسعه‌دهنده شبکه پالیگان یک اپلیکیشن موبایل پلاسما و یکپارچه با WalletConnect ساخته است تا ذخیره‌سازی امن و همچنین دسترسی راحت به ویژگی‌های شبکه رمز ارز متیک و برنامه‌های غیر متمرکز برای کاربران فراهم شود. علاوه بر این، متیک والت (Matic Wallet) به‌عنوان ابزاری آماده در خدمت توسعه‌هندگان دی‌اپ‌هاست تا به راحتی با ساید چین‌های پالی گان تعامل داشته باشند. برای استفاده از این والت باید یکی از کیف پول‌های متامسک، والت‌کانکت یا والت‌لینک را داشته باشید.

متیک والت

نحوه خرید و صرافی های پشتیبان پالی گان و رمز ارز متیک

در حال حاضر جفت ارزهای MATIC/USDT ،MATIC/USD ،MATIC/BUSD ،MATIC/BTC ،MATIC/EUR ،MATIC/BNB ،MATIC/GBP ،MATIC/WETH ،MATIC/BRL و MATIC/ETH در صرافی بایننس، یونی سواپ، کوین بیس، کوکوین، FTX، جمینی و هیوبی و بسیاری دیگر در دسترس است. برای مشاهده تمامی مارکت‌ها روی این لینک کلیک کنید.

برنامه‌های غیر متمرکز پالی گان

در حال حاضر چندین DApp روی شبکه پالیگان در حال توسعه‌اند تا در کنار کارمزد پایین‌تر تراکنش، تجربه کاربری بهتری نیز فراهم شود.

  • دیسنترالند (Decentraland): قرار است مارکت‌پلیس دارایی‌های دیسنترالند (DCL) به همراه کارمزدهای پایین و تجربه کاربری خوب روی شبکه ماتیک سابق ساخته شود. با افزایش محبوبیت این دنیای واقعیت مجازی، تیم توسعه این شبکه نیز انتظار دارد تا حجم معاملات و تراکنش‌ها به صورت نمایی روی این بازار افزایش یابد.
  • کریپتواستا (Cryptostaw): اپلیکیشن ونمو که از استیبل کوین دای (DAI) استفاده می‌کند.
  • Pocket full of Quarters: بازی که از طریق Republic.co به جمع‌آوری سرمایه پرداخته است.
  • Chainbreakers: بازی ساخته شده روی دنیای دیسنترالند.

رقبای پالی گان و ارز دیجیتال ماتیک

شبکه Polygon دو رقیب دارد: پولکادات و کازموس. تیم پالیگان در تلاش است تا با معرفی سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، بر محدودیت‌های رقابتی غلبه کرده و این شبکه را به یک موضوع جذاب برای توسعه‌دهندگانی که هم‌اکنون با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) مشغول به کار هستند، تبدیل کند.

پلیگان کاملا منعطف است و در قلب خود مقیاس‌پذیری دارد. بسیاری از پروژه‌های بلاک چینی در حال حاضر برای غلبه بر محدودیت‌های اتریوم، بلاک چین‌های سازگار با آن را مد نظر قرار داده‌اند. پروتکل پیام‌رسانی همکارانه Polygon و چارچوب ویژه آن فرصت‌های منحصربه‌فردی را برای ارتقاء اکوسیستم محبوب اتریوم ارائه کرده‌اند. چندین پروژه من‌جمله EasyFi (یک پلتفرم دیفای)، Polymarket (یک بازار پیش‌بینی محبوب) و Aavegotchi (بازی کالکتیبل توکن NFT)، هم‌اکنون از مزایای پالیگان و رمز ارز ماتیک به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس پذیری بهره برده‌اند.

منابع:

CoinMarketCap

Research.Binance

Kriptomat

Mediumثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)