مزایا و معایب ورود بانک‌های مرکزی به بازار ارزهای دیجیتال


تائو ژانگ، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول در سخنرانی خود در مدرسه اقتصاد لندن به بررسی موضوع ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی پرداخت. او در این نشست به بیان مزایا و معایب ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی پرداخته است. این موضوع از این جهت قابل توجه است که بدانیم ورود بانک‌های مرکزی دنیا به بازار ارزهای دیجیتال چه تاثیری بر بازار خواهد گذاشت. به گزارش Cointelegraph از این سخنرانی همراه ایران کریپتوکارنسی باشید.

یکی از مزایای استفاده بانک‌ها از ارز دیجیتال کاهش هزینه‌ها و بالارفتن کارایی فعالیت‌های بانکی خواهد بود. مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول در این‌باره گفته است:

در برخی کشورها، هزینه مدیریت پول نقد به دلیل مسائل جئوگرافیک آن کشورها بسیار بالا می‌باشد. همچنین در مناطق روستایی و مناطق محروم به دلیل نبود بانک، امکان استفاده و بهره‌مندی مردم این مناطق از سیستم بانکی غیرممکن می‌باشد.

مزایای استفاده بانک‌های مرکزی از ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی یکی از مصادیق سیستم پرداخت دیجیتال عمومی می‌باشد و در نگاهی دقیق‌تر سیستم پرداخت دیجیتال عمومی زمانی به طور کامل عملیاتی خواهد شد که بانک‌های مرکزی وارد این سیستم شوند.

رئیس صندوق بین‌المللی پول اضافه می‌کند که ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی می‌تواند ابزاری برای ثبات بیشتر و تقویت سیاست‌های پولی آن موسسه باشد. همچنین ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی می‌تواند رقیبی جدی برای سایر ارزهای دیجیتال به شمار آید. او در این‌باره می‌گوید:

یک ارز دیجیتال داخلی که با حمایت و پشتیبانی یک دولت قابل اعتماد ایجاد شود، به عنوان یک واحد پول ملی به شمار خواهد آمد و ممکن است باعث از بین رفتن ارزهای دیجیتال با پشتیبانی یک نهاد خصوصی (مثل تتر یا سایر Stablecoin ها) شود.

معایب ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی

این مدیر اقتصادی معایبی نیز برای ارز دیجیتال بانک مرکزی برشمرده است. یکی از بزرگترین نگرانی‌های موجود، دور شدن مردم از بانک‌ها بوده و بی توجهی مردم به این نهاد مالی باعث تغییر جدی در سیاست‌های بانک‌ها خواهد شد. همچنین این‌کار موجب تحمیل ریسک و هزینه به بانک‌ها خواهد شد. ارائه ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی، مستلزم ارائه خدمات در حوزه جدیدی است که بانک‌ها بایستی زیرساخت‌های آن را فراهم کنند. خدماتی از قبیل، ایجاد کیف پول دیجیتال و فراهم کردن زیرساخت‌های آن، بررسی تراکنش‌ها و ایجاد قوانین جدید، از جمله هزینه‌هایی است که به بانک‌ها تحمیل خواهد شد.

او همچنین اتفاقاتی مثل هک شدن اطلاعات و مشکلاتی این چنینی را یکی از موانع اجرایی شدن ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می‌داند.

بانک مرکزی و ارز دیجیتال

همچنین او روش دیگری برای عملیاتی شدن این پروژه را معرفی کرده است؛ به این صورت که، یک ارز دیجیتال‌ با همکاری بین یک موسسه خصوصی و بانک مرکزی ایجاد شود. موسسه خصوصی مسئولیت اجرای این پروژه را برعهده گرفته و سیاست‌های کلی توسط بانک مرکزی تبیین شود. این ایده مورد استقبال قرار گرفته است به طوریکه کشور سوئد، به دنبال ایجاد یک ارز دیجیتال‌ با همکاری بین بانک مرکزی و یک شرکت خصوصی می‌باشد. همچنین کشورهای دیگر از این ایده استقبال کرده‌اند و به نظر می‌رسد در صورتی که تمایل به ایجاد یک ارز دیجیتال‌ وابسته به بانک مرکزی را داشته باشند، از این روش برای عملیاتی شدن آن استفاده کنند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)