تفاوت ریپل با اکس آر پی


ریپل کوین و تفاوت آن با اکس آر پی: راهنمایی برای مبتدیان

برای بیا ن تفاوت ریپل کوین با اکس آر پی می توان گفت : ریپل کوین یک سیستم تسویه ناخالص در زمان واقعی (RTGS)، یک ارز و یک شبکه حواله می باشد که در سال 2012 منتشر شد. ریپل کوین (اکس آر پی) ارز بومی این پلتفرم می باشد. برخلاف باور عموم مبنی بر اینکه تنها هدف رمزارزها، حذف واسطه است، در سال 2013 ریپل اولین شرکتی بود که به فکر استفاده از بلاک چین در سطح سازمانی افتاد.

باید توجه داشت که ریپل، پلتفرمی است که از یک واحد ارزی استفاده می کند. این پلتفرم یک پروتوکل متن باز بوده که به منظور فراهم آوردن تراکنش های سریع و کم هزینه طراحی شده است.

ریپل کوین (اکس آر پی) چیست؟

اکس آر پی توکنی است که برای انتقال ارزش در شبکه ریپل از آن استفاده می شود. وظیفه اصلی آن ایفا کردن نقش واسطه هم برای ارزهای رمزنگاری شده و هم ارزهای پولی می باشد. برای درک بهتر می توانید آن را با کارت جوکر که می تواند در مقابل هر کارت دیگری نیز بیاید، مقایسه کنید.

برای مثال اگر یک فرد بخواهد مقداری یورو به ین ژاپن تبدیل کند، ابتدا یورو به اکس آر پی تبدیل شده و سپس اکس آر پی به ین تبدیل می شود، که به این شکل هزینه تراکنش حداقل می شود. این نوع تراکنش ها معمولا برای ریپل به اندازه ی 0.00001 دلار هزینه در بر دارد. این هزینه از پلتفرم محو شده و نمی توان آن را جایگزین کرد. این تاکتیک به منظور جلوگیری از فعالیت هکرها و اسپمرها تعبیه شده است. هم چنین این بدین معنی است که، جهان با انجام هر تراکنش، 0.00001 دلار فقیرتر می شود.

با همه این اوصاف، سوءبرداشت های فراوانی بین ریپل و اکس آر پی وجود دارد. این موضوع را در انتهای مطلب بررسی خواهیم کرد، ولی در طی متن برای سهولت خواندن، از این دو بجای یکدیگر استفاده می کنیم.

سازندگان ریپل

با اینکه پلتفرم ریپل در سال 2012 آغاز به کار کرد، نمونه اولیه عملیاتی آن از سال 2004 وجود داشته است. در سال 2013، جِد مک کالب، از سرمایه گذاران بسیاری برای سرمایه گذاری در ریپل لبز (Ripple Labs) دعوت به عمل آورد.

جِد مک کالب :

تفاوت ریپل کوین با اکس آر پی

مک کالب برنامه نویس و کارآفرینی نامدار است. وی در بنیان گذاری چندین استارت آپ در حوزه رمزارزها مانند ریپل، eDonkey، استلار، Overnet و همچنین صرافی دیجیتال Mt. Gox نقش داشته است. در مورد این صرافی دیجیتال باید گفت که وی مدت ها قبل از اینکه این صرافی هک شود، سهم خود را فروخته بود.

کریس لارسن :

لارسن به عنوان ثروتمندترین فرد درحوزه ارزهای دیجیتال شناخته شده است. وی یک سرمایه گذار، فعال در حوزه حریم خصوصی و مدیر اجرایی می باشد. وی در حوزه استارت آپ های سرویس های مالی آنلاین، چهره ای شناخته شده است.

پروتکل ریپل

ریپل کوین (اکس آر پی) از حیث اینکه مانند ارزهای دیگر بلاک چینی ندارد، ارزی منحصر به فرد است. بجای آن، این پلتفرم از تکنولوژی ابداعی خود به نام الگوریتم اتفاق نظر جمعی پروتوکل ریپل (RPCA) استفاده می کند. این سیستم تا زمانی که همه نودها با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند، عملکرد خوبی خواهد داشت.

ریپل کوین به عنوان یک سرمایه گذاری

اکس آر پی از لحاظ ارزش بازار، در رتبه سوم قرار دارد. از طرفی، شرکت مادر این ارز، قابل اعتماد بانک های بسیار زیادی می باشد. هر چه تعداد این بانک ها افزایش یابد، ارزش ریپل کوین نیز رشد پیدا خواهد کرد. با این حال باید در نظر داشت که هیچ سرمایه گذاری ای به طور 100 درصدی امن و قابل اعتماد نیست.

اگر بخواهیم از جنبه منفی به این ارز نگاه کنیم، باید گفت که این شبکه شدیدا متمرکز است که برخلاف اصول پایه ای ارزهای رمزنگاری شده می باشد. این بدین معناست که توسعه دهندگان ریپل می توانند تصمیم بگیرند که در چه زمانی، چه مقدار از این ارز را به بازار تزریق کنند. به علاوه که این پلتفرم متن باز نیز می باشد، که به معنی آن است که در صورت دسترسی همگانی به کد آن، ممکن است افرادی سعی در هک کردن آن داشته و موفق به انجام آن شوند.

مزایای استفاده از ریپل کوین

این کوین به منظور استفاده در سیستم های پرداخت روزانه طراحی شده است و این، ریپل کوین را نسبت به بیت کوین به گزینه بهتری تبدیل می کند. در نتیجه تراکنش های آن ارزانتر و سریعتر می باشند.

همچنین، ریپل کوین توانایی تبدیل به هر ارز و با کارمزدی بسیار پایین را دارد. از آن مهمتر، سازمان پشت این پلتفرم است که با تنظیم کنندگان و قانون گذاران همکاری نزدیک داشته تا اطمینان حاصل کند اکس آر پی توسط ارائه دهندگان خدمات مالی، قابل استفاده است. به این شکل، این ارز به اندازه ارزهای دیگر زیر ذره بین قانون گذاران قرار نخواهد گرفت. به همین دلیل است که ریپل کوین، ارز دیجیتال منتخب بسیاری از کسانی است که می خواهند در این حوزه سرمایه گذاری کنند ولی از تحریم ها و محدودیت های دولتی ترس دارند.

موارد استفاده ی ریپل کوین

از ریپل کوین می توان برای انجام مبادلات ارزی کم هزینه استفاده کرد. در حال حاضر ارزهای پولی متعددی هستند که نمی توان آنها را مستیما به ارزهای دیگر تبدیل کرد. معمولا دلار آمریکا در این موارد به عنوان واسطه عمل می کند ولی مشکل آن، هزینه معمولا بسیار بالای آن است. اکس آر پی نیز نقش واسطه را ایفا می کند، یا این تفاوت که هزینه آن بسیار کمتر است.

همچنین اکس آر پی، تراکنش های سریع جهانی را فراهم می کند. متوسط زمان تراکنش حدودا 4 ثانیه می باشد که آن را از بیت کوین با یک ساعت، و سیستم های بانکی مرسوم با چندین روز زمان انجام تراکنش، بسیار جلو می اندازد.

بسیاری متخصصان اعتقاد دارند که این ارز در سال 2019 رشد قابل توجهی خواهد داشت. رومان گوئلفی گیبز، مدیرعامل شرکت Pinnacle Brilliance Systems، اعتقاد دارد که:

در سال آینده، پروژه های بیشتری طبق کدهای اتریوم و اکس آر پی شکل خواهند گرفت. اتفاقی که باعث درخشش ریپل در میان دیگر ارزها خواهد شد.

بزرگترین سوء برداشت بین ریپل و اکس آر پی

آنچه بسیاری از افراد و حتی آنان که در این توکن سرمایه گذاری کرده اند، اشتباه متوجه شده اند، تفاوت میان ریپل و اکس آر پی است که خدمات و محصولات متفاوتی هستند. اکس آر پی توکن و رمزارز ریپل می باشد که ما در این مطلب با عنوان ریپل کوین به آن اشاره می کردیم.

ریپل از طرفی، شرکتی نرم افزاری است که از اکس آر پی به عنوان یکی از راهکارهای خود استفاده می کند. مقامات این شرکت با وجود در اختیار داشتن حجم زیادی از این ارز، از شرکت ریپل فاصله گرفته اند. با این حال بسیاری بر این باورند که این مقامات به این دلیل خود را از شرکت جدا کرده اند که اکس آر پی از طرف کمیسیون امنیت و مبادلات آمریکا (SEC)، به عنوان یک تهدید امنیتی شناخته نشود.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)