آیا سرمایه گذاری در ریپل در سال 2020 اقتصادی است؟


چرا سرمایه گذاری در ریپل در سال 2020 یکی از بهترین راه‌های افزایش سودآوری است؟ در این مقاله قرار است دلایل اقتصادی سرمایه گذاری در Ripple را بررسی کنیم.

ریپل یک سرمایه گذاری عالی در سال 2020 است؛ چراکه مزایا و کاربردهای بالقوه زیادی دارد که آن را به یک فرصت ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. در حال حاضر، ارزهای دیجیتال در مواجهه با عدم ثبات اقتصاد جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دچار تزلزل شده‌اند. طی یک دهه گذشته، بازار ارزهای دیجیتال در برخی از نقاط جهان رشد چشمگیری داشته، به طوریکه فعالیت دولت‌ها، سیاستگذاران و موسسات مالی را با تهدیدی جدی مواجه کرده است.

حتی اگر یک سرمایه‌گذار طرفدار بیت کوین نباشد، ممکن است بخواهد برای کسب سود بیشتر، مقداری از این ارز دیجیتال را خریداری کند. Bitcoin پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است. این پول الکترونیک مشهور، گران‌ترین و البته پر‌فروش‌ترین ارزدیجیتال در سطح جهان است و بحث‌های پیرامون آن به یکی از محبوب‌ترین موضوعات میان علاقه‌مندان به فن‌آوری بلاک چین تبدیل شده است.

با این وجود باید اذعان داشت که این ارز پیشرو، عاری از عیب و نقص نیست. اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران به ویژه بعد از سومین رویداد هاوینگ بیت کوین، برای سرمایه‌گذاری، به دنبال گزینه های جایگزین استخراج بیت کوین هستند. ریپل (Ripple) یکی از ارزهای دیجیتال نوظهور است که به عنوان یک سرمایه‌گذاری محبوب در بین بانک‌ها شناخته می شود.

ریپل که از آن در پلتفرم‌های معاملاتی بازار تحت عنوان XRP یاد می‌شود، به طور مداوم موج‌هایی را در فضای بلاک چین ایجاد می‌کند. بنابراین، بسیاری از مفسران معتقدند که این ارز دیجیتال، یک سرمایه‌گذاری فوق‌العاده است. گفتنی است که ریپل یک  ارز دیجیتال سنتی نیست. نامیدن آن با عنوان یک “ارز دیجیتال استاندارد” مثل این است که به یک اسب بگویید قاطر! چنین عنوانی می‌تواند پتانسیل‌های آن را تحت تأثیر قرار دهد. در حال حاضر، ریپل روش‌های انتقال پول و دریافت وجه را متحول کرده است. بدین ترتیب باید منتظر آن باشیم که به زودی روش‌های بانکداری و تجارت در سراسر جهان نیز تغییر کند.

ریپل چیست؟

در ابتدا باید بدانید که ریپل لبز ( Ripple Labs ) و  توکن XRP چه تفاوتی با هم دارند. ریپل لبز شرکت تولید کننده پروتکل‌های معاملاتی ریپل (RTXP) است در حالیکه XRP، ارز دیجیتالی است که در RTXP کار می‌کند.

بر اساس تعاریف موجود، RTXP یک سیستم پرداخت در زمان واقعی است و این امکان را فراهم می‌کند که پول، بدون در نظر گرفتن بانک یا محل استقرار طرفین معامله، میان آنها مبادله شود. XRP نیز ارز یا دارایی دیجیتالی است که در شبکه ریپل جریان دارد.

سرمایه‌گذاران با خرید هر ریپل در واقع XRP را خریداری می‌کنند. برای کسانی که تازه پا به عرصه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند، می‌توان به زبان ساده گفت که توکن XRP ارزی است که سوخت یا قدرت ریپل را تأمین می‌کند. اگرچه نقش XRP بسیار مهم است، اما برای عملکرد RTXP ضروری نیست.

ریپل توسط یک تیم قوی از توسعه‌دهندگان ایجاد شده و جایگاه محکمی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد. بسیاری از این توسعه‌دهندگان ازجمله بنیانگذاران ریپل، کریس لارسن مدیر‌عامل شرکت اوپن کوین (OpenCoin)و جد مک کیلب (Jed McCaleb) مدیر ارشد فنی این شرکت، قبلا با بیت کوین کار کرده‌اند. اگر می‌خواهید ریپل را بشناسید باید درک درستی از رابطه آن با اوپن کوین و ارز، داشته باشید. اوپن کوین به عنوان مجری بسیاری از معاملات ارزهای دیجیتال در سطح جهان شناخته می‌شود.

بسیاری از سرمایه‌گذاران خطر پذیر ازجمله لایتز‌اسپید ونچز پارتنرز (Lightspeed Venture Partners)، وست ونچرز (Vast Ventures)، اندریسن هورویتز (Andreessen Horowitz)، اف‌اف انجل آی‌وی (FF Angel IV) و صندوق سرمایه گذاری بیت کوین، از اوپن کوین و ریپل حمایت می‌کنند.

ارزهایی همچون بیت کوین کش، بیت کوین گولد، لایت کوین و دوج کوین، همگی در اثر فعالیت‌های زودگذر شایعه پراکن‌ها و انجمن‌های آنلاین، به وجود آمده‌اند. اما فورک‌ها اتفاق افتادند و در نهایت ، برخی از ارز‌ها در رکودی طولانی فرو رفتند.

چرا ریپل یک سرمایه گذاری عالی در سال 2020 است؟

ریپل از سال 2012 فعالیت خود را به عنوان یک روش پرداخت، آغاز کرد. از این رو، یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال موجود به شمار می‌رود. با این وجود، هنوز شاهد “حباب قیمتی” این ارز، همچون دیگر ارزهای دیجیتال فوق العاده فعال، نبوده‌ایم. این بدان معناست که احتمال ترکیدن حباب قیمتی آن کم است.

ریپل برای اجرای عملیات خود از الگوی اثبات کار(proof-of-work) استفاده نمی‌کند

مهمترین نقص بیت کوین این است که نیاز به یک الگوی اثبات کار دارد و به همین دلیل عملکرد آن در پردازش تراکنش‌ها، مدام با مشکل مواجه می‌شود. با افزایش تراکنشات بیت کوین، زمان لازم برای کار از طریق این الگوریتم‌ها نیز افزایش می‌یابد. این عامل، بیت کوین را به دردسر می‌اندازد. دردسری که حتی با گذشت زمان ممکن است بدتر نیز بشود.

ریپل برای انجام تراکنش‌های خود، از دفتر کل توزیع شده مبتنی بر اجماع(consensus ledgers) استفاده می‌کند؛ که این به معنی کار کمتر  پروسسورها، مشکلات کمتر در طرح و زمان نسبتاً ثابت برای انجام تراکنش‌ها است.

ریپل متعلق به یک شرکت متمرکز است بدین ترتیب، قیمت آن به نوعی کنترل می‌شود. در نقطه مقابل آن بیت کوین قرار دارد. Bitcoin یک ارز کاملا غیرمتمرکز است که این ویژگی می‌تواند برای آن، هم نقطه ضعف باشد و هم نقطه قوت.

ریپل یک ارز متمرکز / غیرمتمرکز و متعلق به شرکت ریپل لبز است. اما در مقابل، بیت کوین را هیچ کس کنترل نمی کند.از این رو، ممکن است به راحتی توسط اشخاص ثالث دچار مشکل شود و از آنجایی که با هیچ گروه یا موسسه خاصی ارتباط ندارد، “رفع”  مشکلات آن غیر ممکن است. در واقع اگر بیت کوین با یک حمله جدی مواجه شود، به راحتی از بین می‌رود. درحالیکه ریپل یک گروه متمرکز دارد که برای ثابت نگه داشتن ارزش و تضمین موفقیت آن تلاش می‌کنند. باید بگوییم که این حد از پشتیبانی در دنیای ارزهای دیجیتال، بی‌نظیر است.

بانک‌های زیادی از ریپل استفاده می‌کنند

یکی از دلایل قابل توجهی که ریپل را به عنوان یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری تایید می‌کند، این است که تعداد زیادی از بانک‌ها از آن استفاده می‌کنند.ریپل صرفاً یک ارز دیجیتال نیست. بلکه یک پروتکل معاملاتی است که انتقال وجوه بین بانک‌ها را تسهیل می‌کند. این بدان معنا است که ریپل در دنیای واقعی کاربرد دارد.

بسیاری از بانک های مطرح در جهان، از جمله MUFG، بانک اکسیس (Axis Bank)، کمبریج گلوبال پی‌منت (Cambridge Global Payments) و استار وان کدریت یونیون (Star One Credit Union) از فناوری ریپل به عنوان روشی برای انتقال پول و پرداخت بین بانکی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از این بانک‌ها ریپل را به عنوان روشی مطمئن و امن برای انتقال پول پذیرفته‌اند.

ریپل مقرون‌به‌صرفه است اما دارای پتانسیل بسیار خوبی است

قیمت بیت کوین دیگر مثل ده سال پیش، چند پنی یا حتی چند دلار نیست .این درحالی است که می‌توانید تنها با صرف چند دلار یا حتی چند پنی، ریپل بخرید. قیمت ریپل با پتانسیلی که این ارز دیجیتال محبوب در آینده دارد، قابل مقایسه نیست. به خاطر داشته باشید که درآمد ریپل در سال 2017 حداقل 28،000٪ رشد داشته است. به احتمال زیاد این رشد، هر چند آهسته‌تر، در سال جاری و همچنین طی یک دهه آینده ادامه خواهد داشت.

در واقع ریپل، پتانسیل رشد بالایی دارد. بدان معنا که ممکن است تفاوت قابل توجهی را در سبد شما ایجاد کند. یکی از دلایل مهمی که فوق‌العاده بودن سرمایه گذاری در ریپل را در سال 2020 تایید می‌کند این است که این ارز دیجیتال، از پتانسیل بازده بالقوه‌ایی برخوردار است، در حالیکه هزینه های بالایی را  به شما تحمیل نمی کند. به عنوان مثال، اگر ریپل رشد نسبتاً کندی داشته باشد و ارزش آن سالانه حدود 100٪ افزایش یابد، این به این معنی است كه سبد سرمایه‌گذاری شما هر سال دو برابر می‌شود. بنابراین، اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با بودجه اندک و بازده بالایی هستید، ریپل می‌تواند فرصتی ایده‌آل برای سرمایه گذاری باشد.

ریپل دارای ارزش بازار زیادی است

اگر قصد سرمایه‌گذاری دربازار ارزهای دیجیتال را  دارید، توصیه می‌شود به ارزش بازار(market cap) ارزها توجه کنید. در صورتی که بر روی ارزی با ارزش بازار پایین سرمایه‌گذاری کنید، این احتمال وجود دارد که ارز مورد نظر شما به دلیل کمبود پشتوانه، به سرعت از بین برود. این یک اتفاق وحشتناک است که می‌تواند منجر به ضرر و زیان های مالی سنگینی شود.

اندازه ارزش بازار ریپل نشان می‌دهد که نمی‌توان این ارز دیجیتال محبوب را به راحتی  نادیده گرفت. در واقع، این مقدار ارزش بازار، یک قدرت ماندگار برای ریپل است که آن را نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر متمایز می‌کند.

ریپل دارای بخش روابط عمومی است

ریپل یک ارز غیرمتمرکز و آشفته نیست. بلکه یک شرکت شناخته شده از آن پشتیبانی می‌کند و کاربردهای آن را ارتقاء می‌دهد. این شرکت در زمینه توسعه و پرورش روابط عمومی این ارز دیجیتال تلاش می کند، به طوریکه یک دپارتمان ویژه به ارتقاء شهرت محصولات ریپل اختصاص داده است.

  این برای سرمایه‌گذاران بدان معناست که آنها یک تیم از کسانی دارند که این ارز دیجیتال و موارد کابرد آن را میان مردم ترویج داده و به حفظ تصویری مثبت از آن در دیدگاه عموم کمک می‌کنند.

ریپل احتمالا ضد رکود است

با تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی، رکود اقتصادی تسریع شده است. بازارهای صعودی برای همیشه دوام ندارند. هچنین برخی  سیاست‌ها منجر به ایجاد مشکلات شدیدی برای اقتصاد جهانی شده‌اند؛ مشکلاتی که ممکن است اثرات منفی ناشی از رکود اقتصادی را نیز تشدید کنند. بسیاری از استدلال‌ها حاکی از آن است که بلاک چین ضد رکود است، چراکه غیر‌متمرکز است و مردم در سراسر جهان از این فناوری به عنوان ابزاری جهت حفظ ارزش استفاده می‌کنند.

کارمزد معاملاتی کم

کارمزدهای معاملاتی، یکی از مسائل مهم در رابطه با ارزهای دیجیتال است. در واقع میزان کارمزد‌ها، تفاوت های عمده‌ایی میان ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند. کارمزد‌های معاملاتی ریپل در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال، به طور قابل توجهی کمتر است. ریپل با پایین نگه داشتن هزینه‌های نقل و انتقالات به میزان قابل‌توجه، توانسته است جایگاه خود را به عنوان یک مورد جذاب برای سرمایه گذاری تثبیت کند. به همین خاطر است که به عنوان یک فناوری انتقال پول کاملاً رقابتی، شناخته شده و گزینه خوبی برای کسب سود در بلند مدت محسوب می شود.

خلاصه

فناوری نقل و انتقالات بانکی مهمترین دلیلی است که ریپل را به یک گزینه فوق‌العاده برای سرمایه گذاری تبدیل می‌کند. با افزایش تقاضای مردم مبنی بر نقل و انتقالات پولی سریعتر نسبت به  گذشته، انتظار می‌رود  که فناوری ریپل به یک بخش استاندارد در نقل و انتقالات بانکی تبدیل شود.

گوگل مدت‌ها است که جایگاه خود را به عنوان یک استاندارد برای موتورهای جستجو حفظ کرده است. فیس‌بوک نیز به استانداردی برای رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است. آیا ریپل نیز می‌تواند به یک استاندارد در حوزه نقل و انتقالات پولی تبدیل شود؟ این ممکن است اتفاق بیفتد. پس سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال محبوب تا زمانیکه در قیمت کف قرار دارد می‌تواند بسیار سود آور باشد، چراکه به اوج رسیدن قیمت توکن XRP ریپل سود بالایی را نصیب سرمایه گذاران خواهد کرد.


برچسب ها: ریپل

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
علی اصغر الیاسی کلاته زمان

سلام خسته نباشید .چرا خبرهایی که در مورد ارزهای دیجیتالی میدهید به روز نیستند مثلاً این نظری که در مورد ریپل داده آید متعلق به زمان پیشرفت ریپل بوده نه حالا ممنون از شما

0 پاسخ دهید
11:40:50 1399/10/26
حلیه آقامیری

سلام. دوست عزیز اگر به تاریخ مطلب دقت کنید برای 7 ماه پیشه، معلومه که برای امروز 26 دی این خبر به روز نیست

0 پاسخ دهید
11:40:50 1399/10/26