خرید 5000 دستگاه خود پرداز بلاکچین توسط بزرگترین بانک روسیه که قادر به استخراج ارز دیجیتال هستند


بزرگترین بانک روسیه بیش از 100 میلیون دلار صرف خرید 5،000 دستگاه خودپرداز (ATM) با قابلیت بلاکچین کرده که قادر به استخراج ارز دیجیتال هستند. این خبر در حالی منتشر شده است که هفته گذشته، مقامات این کشور از تهیه پیش نویس لایحه‌ای مبنی بر غیرقانونی خواندن ترید ارزهای دیجیتال در روسیه خبر دادند.

Sberbank یعنی بزرگترین بانک روسیه، برای مناقصه جهت خرید 4917 دستگاه خودپرداز با کارت گرافیک داخلی جهت پشتیبانی از “عملیات بلاکچین” فرخوان داده است. سایت خبری کوین تلگراف با دو کارشناسی که گفته بودند مهمترین کاربرد کارت گرافیک‌های بهینه بلاک چین، استخراج ارز دیجیتال است، به گفتگو نشسته است.

Sberbank قدیمی ترین و بزرگترین بانک روسیه است و تقریبا 44% از کل سپرده های شخصی در این کشور را در اختیار دارد. این بانک 14200 شعبه و 77،000 دستگاه خودپرداز در سراسر کشور دارد. بزرگترین سهامدار این بانک و همچنین رئیس و مدیرعامل آن، هرمان گرف، وزیر سابق اقتصاد و تجارت روسیه است. وی به عنوان یکی از طرفداران بزرگ فناوری های جدید از جمله بلاکچین شناخته می شود.

اولین دستگاه های خودپرداز بلاکچین در جهان؟

بالاترین پیشنهاد برای مناقصه 108،501،718.05 دلار، یعنی 22،066.65 دلار برای هر دستگاه خودپرداز است. یکی از شروط فنی این دستگاه های خودپرداز این است که آنها باید به کارت گرافیک مجهز باشند:

این کارت گرافیک با قابلیت پشتیبانی از Nvidia Cuda برای OS، جهت تشخیص چهره و عملکرد احتمالی بلاکچین کاربرد دارد.

دستگاه های خودپرداز بیت کوین (BTC) موضوع جدیدی نیستند. با این حال، دستگاه های خودپرداز معمولی بانکی مجهز به فناوری بلاکچین غیر معمول هستند. حال مسئله اصلی این است که: یک دستگاه خودپرداز بانکی چرا به کارت گرافیکی نیاز دارد که قادر به انجام برخی عملیات بلاکچینی است؟ چند امکان وجود دارد.

یک کریپتو روبل (cryptorouble) یا یک اشتباه؟

واضح ترین مورد استفاده این کارت گرافیک، استخراج ارزهای دیجیتال است. آیا Sberbank میتواند ارز دیجیتال خود را صادر کند یا دولت روسیه از شبکه گسترده این بانک برای توزیع یک کریپتوروبل استفاده خواهد کرد؟

جالب تر اینکه ممکن است در توضیحات سند مناقصه اشتباهی رخ داده باشد و  این کارت گرافیک ها فقط برای تشخیص چهره مورد نیاز باشند. چون منطقی خواهد بود که این دستگاه های خودپرداز، از یک سیستم احراز هویت بیومتریک استفاده کنند.

ثبت تراکنش های دستگاه های خودپرداز در بلاکچین

ماتوی ویتوف، رئیس بازاریابی پلتفرم بلاکچینی شرکت Waves Enterprise است که چندین اختراع را با شرکت‌های روسی و دولت روسیه کشف و اجرا کرده است. وی به کوین تلگراف گفته است كه از فناوری بلاکچین می توان برای ثبت تراکنش های دستگاه های خودپرداز استفاده كرد.

به عقیده وی کاربرد بلاکچین برای این کارت گرافیک نمی تواند چیزی غیر از استخراج ارزهای دیجیتال باشد. با این وجود وی فکر می کند که صدور CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی Sberbank بعید به نظر می رسد،. وی معتقد است که قطعا این یک اشتباه در سند مناقصه است. وی همچنین اشاره‎ای به سازمان امور مالیاتی روسیه داشته كه اخیراً از یک پلتفرم بلاکچینی برای صدور سریع وام به مشاغل كوچك استفاده کرده است.

استفاده جهت استخراج آلت کوین ها

الكساندر شپورنی (Alexander Chepurnoy)، بنیانگذار پلتفرم بلاکچینی Ergo، با مفهوم استفاده از كارت گرافیكی با قابلیت بلاکچین جهت مواردی غیر از ماینینگ مشکل دارد. وی می گوید:

علاوه بر استخراج، شاید بتوان از این کارت گرافیک ها برای پردازش برخی الگوریتم های کریپتوگرافیک استفاده کرد، اما من نمی دانم که چرا یک دستگاه خودپرداز به چنین چیزی احتیاج دارد.

وی گفت که این کارت گرافیک ها برای استخراج بیت کوین قابل استفاده نیستند، اما می توان از آنها برای استخراج آلت کوین هایی همچون ارگو (EFTY)، گرین (GRIN) یا ریون کوین (RVN) استفاده کرد.

حدس و گمان ها

اگر روسیه در صدد صدور  یک CBDC است، به احتمال زیاد Sberbank اولین بانکی است که وارد این حوزه می شود. چون هیچ راهی بهتر از توزیع آن از طریق شبکه گسترده بانکی که به گوشه و کنار این کشور پهناور راه یافته باشد، وجود ندارد.

شاید، این خودپردازهای جدید بتوانند بخشی از یک شبکه عظیم ماینینگ باشند که از یک ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

اخیراً نمایندگان مجلس روسیه، لایحه ای را تقدیم مجلس کرده‌اند مبنی بر اینکه بر اساس آن گردش غیرقانونی دارایی‌های دیجیتال با مجازات سختی روبرو خواهد بود. همین امر می توان دلیلی منطقی باشد که روسیه را وادار به فراهم کردن زیر ساخت های لازم جهت گردش قانونی ارزهای دیجیتال کند.

در روسیه نیز تقریباً مانند چین، صدور CBDC ضرورت دارد؛ زیرا در این کشور نیاز به دور زدن سیستم های مالی بین المللی که تحت سلطه ایالات متحده آمریکا قرار دارند، وجود دارد. Sberbank نیز تحت تحریم کشورهای غربی است. جدا از حدس و گمان ها ، این مسئله که تنها یک اشتباه ساده در سند مناقصه رخ داده است، منطقی تر به نظر می رسد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)