خالق بیت کوین چه کسی است؟


خالق بیت کوین چه کسی است ؟ ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ آیا او سازنده بیت کوین است ؟ در ادامه به همه این سوال‌ها پاسخ داده شده است.

بیت کوین از سال 2009 شروع به کار کرد. اما مقاله مربوط به اطلاعات فنی آن که اصطلاحا به آن مقاله سفید (Whitepaper) گفته می‌شود، چند ماه قبل از آن و در اکتبر 2008 منتشر شد. این مقاله که “بیت کوین: یک سیستم ارز الکترونیکی همتا به همتا” نام داشت توسط ساتوشی ناکاموتو نوشته شده بود و توسط ایمیل برای افراد فعال در حوزه رمزنگاری ارسال شد. در ادامه و در ژانویه سال 2009 ساتوشی ناکاموتو برنامه متن باز بیت کوین را نوشت و منتشر کرد. با گذشت بیش از 10 سال هنوز هویت ساتوشی ناکاموتو افشا نشده باقی مانده است.

وایت پیپر بیت کوین
صفحه اول مقاله سفید بیت کوین نوشته شده توسط ساتوشی ناکاموتو

اکثر فعالیت ساتوشی در فضای انجمن Bitcointalk بود و از طریق ایمیل نیز پاسخگوی توسعه‌دهندگان بود. وی هیچگاه در انظار عمومی قرار نگرفت و هویت خود را فاش نکرد.

آخرین نوشته ساتوشی ناکاموتو در انجمن بیت کوین تالک
آخرین نوشته ساتوشی ناکاموتو در انجمن بیت کوین تالک

ساتوشی آخرین پیام خود را در سال 2011 منتشر کرد و پس از آن دیگر هیچ اثری از وی پیدا نشد. بعدها گاوین اندرسون (Gavin Anderson) توسعه‌دهنده اصلی بیت کوین اظهار کرد که ساتوشی ناکاموتو طی ایمیلی در همان سال‌ها به وی گفته است که اکنون خیالش بابت بیت کوین راحت است و به دنبال کارهای جدید است.

گاوین اندرسن
گاوین اندرسن

ویژگی‌های شخصیتی ساتوشی

ساتوشی هیچ‌یک از اطلاعات شخصی خود را افشا نکرد. تنها موردی که درباره آن بحث است، سال تولد او است که برخی می‌گویند که ساتوشی در سال 2011 ادعا کرده است که یک مرد 37 ساله ژاپنی است. اما برخی با استناد به تسلط کامل وی به زبان انگلیسی و همچنین انتشار تمام اسناد مرتبط با بیت کوین به زبان انگلیسی، این ادعا را رد می‌کنند.

استفاده از برخی اصطلاحات بریتانیایی مانند “Bloody Hard” در نوشته‌های وی باعث ایجاد این شائبه شده است که وی نه در ژاپن بلکه در یکی از کشورهای مشترک المنافع زندگی می‌کند. از طرفی اولین بلاک بیت کوین که توسط ساتوشی استخراج شد، شامل پیامی با این محتوا بود:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

جمله بالا برگرفته از روزنامه تایمز لندن است که به شائبه‌های موجود قدرت می‌بخشد.

“استفان توماس” برنامه نویس سوئیسی و فعال حوزه ارزهای دیجیتال با تجزیه و تحلیل زمان انتشار بیش از 500 نوشته ساتوشی در انجمن بیت کوین تاک (BitcoinTalk) دریافت که هیچ پستی بین ساعت های 5 تا 11 صبح به وقت گرینویچ توسط وی منتشر نشده است. از آنجا که این ساعت معادل با 2 تا 8 بعدازظهر به وقت ژاپن می‌شود، بعید است که ساعت خواب وی بین 2 تا 8 بعد از ظهر بوده باشد و لذا ادعای سکونت وی در ژاپن بار دیگر رد می‌شود.

گزینه‌های ممکن

طی چند سال گذشته جامعه ارزهای دیجیتال به دنبال پیدا کردن هویت ساتوشی ناکاموتو بوده است. در پاراگراف‌های بعدی برجسته‌ترین گزینه‌های احتمالی به عنوان ساتوشی ناکاموتو نوشته شده است:

  • هال فینی (Hal Finney)

هال فینی (زاده 4 می 1956 –  درگذشته 28 آگوست 2014) یک متخصص رمزنگاری و اولین فرد پس از ساتوشی است که نرم افزار بیت کوین را نصب کرد و به شبکه آن ملحق شد. منزل وی در آمریکا چند بلوک با منزل شخصی به نام “دوریان ساتوشی ناکاموتو” فاصله داشت. همچنین یک موسسه با بررسی تمام نوشته‌های هال فینی و مقایسه آن با نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، مدعی شد که شباهت سبک نوشتن و کلمات استفاده شده توسط هال فینی و ساتوشی ناکانوتو خارق‌العاده است. البته هال فینی این اظهارات را رد کرد و گفت که وی ساتوشی ناکاموتو نیست و حتی برای اثبات حرف خود، ایمیل‌هایی که بین او و ساتوشی ناکاموتو رد و بدل می‌شد را منتشر کرد.

هال فینی ساتوشی ناکاموتو
هال فینی پیش از مرگ به همراه همسرش

قابل ذکر است که اولین تراکنش بیت کوین مربوط به انتقال 10 عدد بیت کوین از کیف پول ساتوشی به کیف پول هال فینی بود.

  • نیک زابو (Nick Szabo)

در دسامبر 2013 یک وبلاگ‌نویس به نام اسکای گری (Skye Grey) با استفاده از رویکردی که آن را آنالیز استیلومتری عنوان کرده بود، نیک زابو را به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد. نیک زابو یکی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال است که بیت‌گلد را ایجاد کرد.

نیک زابو ساتوشی ناکاموتو
نیک زابو

نیویورک تایمز نیز در نوشته‌ای اظهار کرد که متقاعدکننده‌ترین گزینه برای هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو شخصی آمریکایی با ریشه‌ای مجار به نام نیک زابو است. نیک زابو نیز بارها این ادعا را رد کرد ولی اذعان کرد که وی به همراه هال فینی و وی دای (Wei Dai) از اولین کاربران بیت کوین بوده اند.

  • کریگ رایت (Craig Wright)

در هشتم دسامبر 2015 مجله ویرد (Wired) نوشت که متخصص استرالیایی برنامه نویسی و کامپیوتر “کریگ رایت” یا واقعا بیت کوین را ساخته است یا به سختی به دنبال این است که ما را متقاعد کند که او سازنده بیت کوین است. کریگ رایت حساب توئیتر خود را حذف کرد و نه او و نه همسر سابق وی به سوالات مطبوعاتی پاسخ ندادند. یکی دیگر از رسانه‌ها در همان روز نیز مدعی شد که یک هکر با نفوذ به ایمیل رایت، شواهدی را بدست آورده است که نشان می‌دهد نام مستعار ساتوشی ناکاموتو متعلق به کریگ رایت و یک تحلیل‌گر پزشکی قانونی کامپیوتر به نام دیوید کلیمن (David Kleiman) است که در سال 2013 فوت شده است. ادعای کریگ رایت توسط جان ماتونیس (مدیر سابق انجمن بیت کوین) و از همه مهم‌تر گاوین اندرسون (توسعه دهنده اصلی بیت کوین و فرد اول بیت کوین پس از ساتوشی) تایید شد.

کریگ رایت ساتوشی ناکاموتو
کریگ رایت

کریگ رایت در این مدت هنوز نتوانسته است به طور قطعی مدرکی را نشان دهد که وی ساتوشی ناکاموتو است.

با گذشت بیش از 10 سال هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو افشا نشده است و افرادی نظیر کریگ رایت هنوز موفق به اثبات هویت خود به عنوان ساتوشی ناکاموتو نشده اند. تنها چیزی که ما می‌دانیم این است که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ساخته است!


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)