آیا بیت کوین ذخیره ارزش سوددهی است؟ نگاهی به سرمایه گذاری در بیت کوین


ذخیره بیت کوین به عنوان دارایی آیا با ارزش است؟ چگونه بیت کوین های خود را ذخیره و نگهداری کنیم؟ امن ترین راه ذخیره بیت کوین برای سود دهی کدام است؟

از زمان باستان طلا و نقره به عنوان یک پناهگاه امن در برابر آشفتگی‌­های بازار سنتی به شمار می­‌رود.  اما زمانی که بیت کوین در سال 2008 مانند ققنوسی از خاکستر نزدیک به خاموشی وال استریت برخاست، همه چیز تغییر کرد.

بحران مالی برای اقتصاد جهانی تریلیون ها دلار هزینه تحمیل کرده بود و پل های اعتماد بین موسسه های بزرگ مالی و مردم، گویی به آتش کشیده شد. در همین حال، بیت کوین سیستمی غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد را فراهم کرد؛ سیستمی که نیاز به مهارت‌ها و قابلیت های انسانی نداشت و تنها به قدرت محاسبه کامپیوترها وابسته بود. در حالی که وال استریت در حال تجربه مرگ غم انگیز و سختی بود بیت کوین متولد شد.  این فناوری به عنوان یک فناوری متن باز  بود که  مانند یک نوزاد بدون مادر در جهان رها شد. شاید اگر سیستم مالی جهانی سالم‌تر بود، بیت کوین از طرف مردم کمتر استقبال می شد و این کودک نوپا هرگز نمی توانست چنان رشد کند و بر روی پاهای خود بایستد.

در حال حاضر یکی از چالش­‌های اصلی در مورد بیت کوین این است که آیا بیت کوین هم مانند طلا به یک مکان امن برای حفظ سرمایه تبدیل خواهد شد؟ آیا بیت کوین واقعا طلای دیجیتال است؟ اگر شما نیز می­خواهید بدانید که آیا بیت کوین یک ذخیره با ارزش است در ادامه با ایران کریپتوکارنسی همراه باشید.

ذخیره ارزش

به کارکردی از دارایی که توانایی ذخیره، بازیابی و مبادله در آینده را دارد ذخیره ارزش(store value) گفته می­‌شود. طلا و فلزات دیگر ذخیره ارزش خوبی هستند زیرا ماندگاری آنها در اصل ثابت است، در حالی که یک کالای فاسد شدنی مانند شیر یک ذخیره ارزش ضعیف است.  دارایی های دارای بهره، مانند اوراق بهادار ذخیره­های ارزش بسیار خوبی هستند زیرا با سودآوری همراه هستند و ارزش خود را در طول زمان حفظ می­کنند. سنگ‌­های قیمتی، کلکسیون­‌ها، سهام، کارت­‌های ذخیره ارزش و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نمونه­‌های دیگری برای ابزار ذخیره ارزش هستند.

برخی ارزهای فیات (دلار ، یورو ، ین) را راهی مناسب برای ذخیره ثروت می‌دانند زیرا  آن­ها ارزش خود را در دراز مدت حفظ می­‌کنند. اما آنها در واقع ذخیره‌­های ارزش خوبی نیستند زیرا دولت‌­ها می­‌توانند آن­ها را بدون هیچ پشتوانه‌­ای منتشر کنند. از نظر تحلیل گران اقتصاد، تورم ناشی از عرضه بیش از حد ارز فیات توسط دولت است.

بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش

 برخی معتقد هستند که در حال حاضر نمی‌­توان بیت کوین را به طور حتمی و جهانی، یک ابزار ذخیره ارزش معرفی کرد. آن­ها معتقد هستند ساتوشی ناکاماتو بیت کوین را به عنوان یک ابزار پرداخت معرفی کرده است نه یک ابزار ذخیره ارزش.  با نگاهی عمیق تر به نوشته های ساتوشی ناکاماتو متوجه این موضوع می شویم که وی به دنبال ارائه یک سیستم مالی جایگزین بود. بعد از راه اندازی شبکه ساتوشی درباره بیت کوین نوشت:

شبکه ارز دیجیتال یک شبکه کاملاً غیر متمرکز است که نیاز به نهاد مرکزی و یا حتی شخص سومی ندارد.  زیرا همه چیز به جای اعتماد، بر شواهد رمزنگاری مبتنی است. من فکر می کنم این اولین باری است که ما تلاش می کنیم تا  یک سیستم  غیر متمرکز و بدون نیاز به اعتماد داشته باشیم.

بیت کوین ابزار ذخیره ارزش

از طرف دیگر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال معتقد هستند که بیت کوین در آینده‌­ای نه چندان دور به یک ذخیره ارزش واقعی تبدیل خواهد شد. حتی آن­ها پا را کمی فراتر گذاشته و می­‌گویند بیت کوین، طلا را به حاشیه خواهد برد. آمار نشان­ می­‌دهد بیش از پنجاه درصد بیت کوین­‌های موجود، دست کم برای یک سال در کیف پول­ها  دست نخورده باقی مانده‌­اند. این اتفاق به وضوح نشان می­‌دهد که بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت در نظر گرفته شده است.

تون ویز (Tone Vays ) معامله­‌گر و تحلیل­گر ارزهای دیجیتال درباره این که آیا بیت کوین می­‌تواند در آینده به ذخیره ارزش تبدیل شود یا خیر می­‌گوید:

“بیت کوین احتمالاً بهترین ابزار ذخیره ارزش در تاریخ دنیاست. بله، بیت کوین نوسانات زیادی دارد، زیرا تنها هفت سال از عمر کاربردی آن می‌گذرد. ویژگی غیر قابل مصادره بودن، آن را از بقیه دارایی‌ها متمایز می‌کند. از آنجا که طلا قابل مصادره و توقیف بوده و توقیف دیگر دارایی‌ها نیز حتی آسان‌تر است، این ویژگی، ویژگی واقعی ابزار ذخیره محسوب می‌شود.”

شاید کمتر کسی باشد که نام پیترتیل، بنیان گذار سرویس پی پل را نشنیده باشد. در مارس 2018 تیل در یکی از پست­‌های خود می­‌نویسد:

” بیت کوین مثل شمش‌هایی از طلاست که در گاوصندوق‌هایی ثابت نگه‌داری می‌شوند و سرپناهی برای دنیای در حال فروپاشی ماست.”

چه ویژگی­‌هایی بیت کوین را به یک ذخیره ارزش تبدیل می­‌کند؟

بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای مالی سنتی بسیار پرنوسان هستند. همین عامل باعث شده تا سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی با ریسک همراه باشد. اما مهم­ترین ویژگی­‌های بیت کوین که می­‌تواند آن را به یک ذخیره ارزش واقعی تبدیل کند، چیست؟ در ادامه به معرفی این ویژگی­‌ها می‌­پردازیم.

  • کمیابی

شاید یکی از بحث برانگیزترین ویژگی­‌های بیت کوین، عرضه محدود آن باشد.  همان طور که می‌­دانیم تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که می‌­تواند استخراج شود.  تنها راه ایجاد سکه های جدید از طریق فرآیند استخراج است که تا حدودی شبیه به نحوه استخراج طلا است. اما به جای حفر زمین، استخراج کنندگان بیت کوین باید با استفاده از توان محاسباتی دستگاه‌­های خود به حل معادلات ریاضی می‌­پردازند. ماینرها در صورتی که پاسخ صحیح را پیدا کنند به عنوان پاداش سکه های تازه به دست می‌­آورند.

با گذشت زمان پاداش به نصف کاهش می یابد. در اوایل پاداش استخراج  بیت کوین به ازای هر ده دقیقه 50 بیت کوین بود. سپس این پاداش در سال‌­های 2012 و 2016 به ترتیب به 25 و 5.12 بیت کوین کاهش پیدا کرد. نصف شدن پاداش بعدی استخراج بیت کوین در سال 2020 رخ خواهد داد که به 25.6 بیت کوین خواهد رسید.  این روند تا 100+ سال دیگر ادامه خواهد داشت تا زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شود. یکی از مهم­ترین دلایلی که باعث افزایش قیمت بیت کوین در طول زمان می‌­شود، عرضه محدود است. در حالی که به دلیل خاصیت تورمی پول‌­های امروزی، ارزش آن­ها در طول زمان می‌­تواند کاهش پیدا کند. محدود بودن تعداد بیت کوین آن را می­‌تواند در آینده به یک ابزار ذخیره ارزش تبدیل کند.

  • غیرمتمرکز بودن

بیت کوین اولین رمز ارز غیرمتمرکز و منبع باز است. ممکن است شما فکر کنید از آن جایی که  این نرم افزار منبع باز است، پس می توانید کد را کپی کرده و نسخه خودتان را با 100 میلیون سکه دیگر راه اندازی کنید. شما نرم افزار را کلون می‌کنید و تغییرات لازم را اعمال می­‌کنید (به نصب چند نسخه متعدد از یک برنامه کلون کردن می‌­گویند). اما به محض تغییر پارامترهای نرم افزار، اعضای شبکه Bitcoin شروع به نادیده گرفتن شما خواهند کرد. این کار شبیه به این است که از تابلوی مونالیزا یک عکس بگیرید و ادعا کنید که شما نسخه دوم مونالیزا را در دست دارید. البته شما می‌­توانید خودتان را متقاعد کنید که صاحب چنین اثری هستید اما دیگران هرگز متقاعد نخواهند شد.

عرضه و تولید بیت کوین در کنترل هیچ نهاد مرکزی، دولت یا فردی نیست. افرادی که به عنوان کاربر وارد شبکه بیت کوین می‌­شوند قوانین شبکه را می‌­پذیرند و همکاری کاربران موجب رشد و تدام شبکه می‌­شود. ایجاد تغییر در پروتکل تنها در صورت توافق اکثر کاربران امکان پذیر است. متقاعد کردن اکثریت برای اضافه کردن سکه کار ساده ای نخواهد بود. در حال حاضر حتی تغییرات به ظاهر ناچیز سال­ها طول می‌کشد تا به توافق در سراسر شبکه برسد. غیر متمرکز بودن امکان جعل سکه در این شبکه را عملا به صفر می­‌رساند. این ویژگی سبب شده است تا افراد بسیار زیادی بیت کوین را  به عنوان یک ذخیره ارزش در نظر بگیرند.

  • قابلیت حمل

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که هر مقدار از آن دریک فلش، کاغذ و یا در کیف پول­‌های آنلاین قابل ذخیره است. از دیر باز طلا به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و دارایی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. اما بیت کوین نسبت به فلزات گران‌بها از قابلیت حمل بالاتری برخوردار است. چرا که حتی به صورت فیزیکی وجود ندارد و شما می­‌توانید یک  ثروت تریلیون دلاری را تنها در یک دستگاه سخت افزاری که در کف دست شما قرار دارد ذخیره کنید. اما جابجایی طلا در مقدار زیاد  نیاز به تلاش و هزینه زیادی دارد. بیت کوین این آزادی را به کاربران خود می‌­دهد که از طریق اسکن یک بارکد یا کلیک بر روی یک کیف پول آنلاین، عملیات ارسال و دریافت پول را در سریع­ترین زمان ممکن انجام دهند. بنیان گذار صرافی بایننس چانگ پنگ ژائو در این باره می­گوید:

بیت کوین طلا نیست. طلا سنگین بوده و جابه‌جایی آن کار آسانی نیست. بیت کوین ذخیره ارزش بسیار بهتری است.

  • تقسیم پذیری

یکی دیگر از ویژگی­‌های مهم بیت کوین تقسیم پذیری آن است.  یعنی امکان تقسیم آن به واحدهای کوچکتر وجود دارد. بیت کوین قابل تقسیم به 8 واحد است. کوچکترین واحد آن ساتوشی نام دارد. این امر انجام معاملات را برای کاربران بیت کوین بسیار آسان می­‌کند و می­‌توان آن را به صورت یکپارچه و ارزان در سراسر جهان توزیع کرد. بیشتر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال معتقد هستند از آن جایی که بیت کوین مانند طلا بدون از دست دادن ارزش از قابلیت تقسیم پذیری برخوردار است بنابراین می‌­تواند یک ذخیره ارزش واقعی باشد.

  • تعویض پذیری

تعویض پذیری یکی از مهم­ترین ویژگی­‌های پول، کالا و یا ارز است که می­‌تواند به عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد. تعویض پذیری به زبان ساده عبارت است از:

“دارایی‌­های تعویض پذیر قابل مبادله با یکدیگر هستند و باعث تسهیل در فرآیند معامله می­‌شوند”

یکی از ویژگی‌­های مهم بیت کوین، تعویض پذیری است. بیت کوین در سراسر جهان همان بیت کوین است و مردم می‌­توانند تراکنش­‌های روزانه خود را با آن انجام دهند. اما با توجه به این که تراکنش‌­های انجام شده در شبکه بیت کوین  در یک دفتر کل توزیع شده عمومی قابل مشاهده است تا حدی تعویض پذیری بیت کوین در معرض خطر قرار می­‌گیرد. برای مثال ممکن است یک بیت کوینی که در حال حاضر در کیف پول دیجیتال شما وجود دارد، قبلا در یک تراکنش غیرقانونی استفاده شده است. این تراکنش در واقع بیت کوین شما را آلوده کرده است و از طریق دفتر کل قابل پیگیری است. البته نباید فراموش کرد که برخی از فناوری­‌ها مانند کوین جوین برای بیت کوین ارائه شده است تا با حفظ حریم شخصی، قابلیت تعویض پذیری آن نیز افزایش پیدا کند.

دلیل نگرانی‌­ها در مورد بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش

نگرانی در مورد ذخیره بیت کوین

استدلال­‌های ارائه شده در بخش قبلی کاملاً منطقی به نظر می­‌رسند. اما در دنیای مالی و امنیتی برخی کارشناسان  هنوز بیت کوین را به عنوان یک ابزار ذخیره ارزش نمی‌­پذیرند. آن­ها معتقد هستند هرگز بیت کوین نمی‌­تواند طلای دیجیتال باشد. برخی از مهم­ترین دلایل آن­ها عبارتند از:

  • بیت کوین تنها پول نقد دیجیتال است

در 31 اکتبر 2008 ، ساتوشی وایت پیپر یا گزارش عملکرد بیت کوین را با عنوان Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System منتشر کرد تا برای همیشه به عنوان یک منبع قابل اعتماد برای درک چیستی و چگونگی بلاکچین و بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد. بیشتر افرادی که معتقد هستند بیت کوین ذخیره ارزش خوبی نیست به مقاله سفید بیت کوین اشاره می‌­کنند. از نظر آن­ها هدف اصلی ساتوشی از خلق بیت کوین ایجاد یک سیستم پرداخت نوین بود. از این رو  بیت کوین تنها درصورتی می تواند ارزشمند باشد که کاربران سکه های خود را خرج کنند. با ذخیره بیت کوین­‌ها در واقع از ارزش­ آن­ها کاسته خواهد شد.

  • بیت کوین ارزش ذاتی ندارد

برخی افرد معتقد هستند مقایسه بین طلا و بیت کوین اشتباه بزرگی است. تاریخ طلا اساسا ریشه در تاریخ تمدن است. این فلز گرانب­ها هزاران سال است که  به عنوان یک ذخیره ارزش در جوامع بوده است و مردم از آن به عنوان نماد ثروت و ارزش استفاده می‌­کردند. در مقابل، بیت کوین هیچ کاربردی در خارج از شبکه خود ندارد.

  • بیت کوین با نوسانات زیادی همراه است

افرادی که در سال­‌های ابتدایی پیدایش بیت کوین، در این حوزه سرمایه گذاری کردند به معنای واقعی کلمه توانستند سود آوری بالایی داشته باشند. اما افرادی که سکه­‌های خود را تنها چند سال بعد از آن­ها خریدند، چنین تجربه‌­ای را ندارند. چرا که بیشتر آن­ها ضررهای زیادی را متحمل شدند. بیت کوین بسیار بی ثبات است و بازارهای آن غیرقابل پیش بینی است. قیمت فلزاتی مانند طلا و نقره در مقایسه با بیت کوین با  نوسانات ناچیزی همراه هستند.  برای مثال ارزش طلا در کوتاه مدت دو برابر نمی‌­شود در حالی که بیت کوین می‌­تواند یک پرش بلند قیمتی را در بازه زمانی بسیار کم تجربه کند. این نشان دهنده این موضوع است که نمی­‌توان به بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش نگاه کرد.

جمع بندی …

از عمر کاربردی بیت کوین مدت زیادی نمی­‌گذرد. ممکن است بیت کوین با نوسانات زیادی همراه باشد اما ویژگی‌­های کمیابی، غیرمتمرکز بودن، قابلیت حمل، تقسیم پذیری و تعویض پذیری آن را از بقیه دارایی‌­ها جدا می‌­کند. از این رو می‌­توان گفت بیت کوین با استانداردهای ابزارهای ذخیره ارزش مطابقت می­‌کند. اما نباید از توجه به استدلال­‌های مخالفان این نظریه نیز غافل شد. به نظر شما بیت کوین می­‌تواند ابزار خوبی برای ذخیره ارزش است؟ در مورد آینده بیت کوین چه نظری دارد؟ سوالات و نظرات خود را با ایران کریپتوکارنسی به اشتراک بگذارید.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)