محدودیت قدرت SEC در تعیین جریمه نقدی شرکت های بلاک چین


بر اساس حکم دیوان عالی ایالات متحده، مبلغ جریمه نقدی صادره توسط کمیسیون بورس و اوراق و بهادار – SEC بر شرکت های حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال محدود خواهد شد.

طی حکم صادره توسط دیوان عالی ایالات متحده در 23 ژوئن (3 تیر)، مبلغ جریمه‌ های نقدی كه کمیسیون بورس و اوراق بهادار – SEC می‌تواند بر شركت های فعال در حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین تحمیل كند، محدود خواهد شد.

محدودیت SEC در تعیین جریمه نقدی بر شرکت های حوزه بلاک چین

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، برای مجازات‌هایی که مشمول پرداخت جریمه نقدی می‌شوند، محدودیت های قانونی جدیدی را وضع کرده است. بر اساس این حکم، جریمه‌های سنگین تعین شده در برخی پرونده‌های مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال تغییر می‌کند.

بر اساس خلاصه پرونده دادگاه عالی ایالات متحده در تاریخ 23 ژوئن در بازبینی قانون ملی، رای دادگاه این بود كه کمیسیون بورس و اوراق بهادار، نمی‌تواند جریمه‌هایی را تعیین كند كه بیش از سود حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی باشد. علاوه بر این، چنین جریمه‌هایی فقط باید به اندازه‌ایی باشند که برای جبران زیان‌های تحمیل شده به قربانیان اهدا شوند، نه اینکه حکم دریافت خسارت از مجرمان را داشته باشند.

چنین جریمه‌هایی در مورد همه متهمین صدق می‌كند، اما برای شركت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین که احتمالا  از سوی SEC با اتهاماتی مواجه هستند، می‌توان گفت یک تعریف سخت گیرانه از “تطابق جرم با مجازات” به ویژه در خصوص مجازات‌های مالی وجود دارد. این کمیسیون در حال حاضر قانون مذکور را به مدت  5 سال اجرا خواهد کرد.

جریمه های تعیین شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار

یکی از پرونده های SEC علیه یک شركت فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با نام بیت کلیو – BitClave، شامل 3.8 میلیون دلار به اضافه جریمه‌های اضافی بود.

در پرونده‌ای دیگر، کمیسیون بورس و اراق بهادار، یک کشیش سابق و همسرش را به جرم  دزدی، مبلغی بالغ بر  500،000 دلار جریمه کرده است. شایان ذکر است که بخشی از این دزدی از طریق عرضه یک ارز دیجیتال جعلی با پشتوانه یک شرکت تجاری عرضه کننده بطری آب انجام شده بود. در این پرونده، SEC که سعی داشت مجازاتی مطابق با جرم مرتکب شده تعیین کند، می‌بایست پیامدهای اخلاقی منفی این جرم را در کنار منافع و مجازات‌های مدنی نیز در نظر می‌گرفت. بدین ترتیب مبلغ جریمه در مجموع می‌توانست از مبلغ اصلی که این زوج به سرقت برده بودند، بیشتر شود.

اما بر اساس حكم جدید، حداكثر جریمه‌ای كه کمیسیون بورس و اراق بهادار می‌تواند برای این زوج کلاهبردار در نظر بگیرد، معادل 500،000 دلار است كه این مبلغ فقط می‌بایست به منظور جبران خسارت كسانی كه توسط این دو، مورد كلاهبرداری قرار گرفته‌اند، هزینه شود.

حال اگر این زوج مقداری از این پول را صرف خرید آبی که عرضه می‌کردند کرده باشند، SEC برای محاسبه جریمه نقدی مناسب، باید مبالغ خرج شده را از كل جریمه کسر کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار به عنوان یکی از بزرگترین قانون گذاران مالی در ایالات متحده، به طور فعال با فعالیت‌های کلاهبرداری مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاک چین مبارزه می‌کند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)