معرفی سگویت (SegWit)


سگویت (SegWit) چیست؟

سگویت یا “شاهد تفکیک شده (Segregated Witness)” که در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ پیاده سازی شد، نامی است که به یکی از پروتکل های ارتقای بیت کوین داده شده است.

مانند همه ی بلاک چین ها، اگر الگوریتم بیت کوین نیاز به بهبود داشته باشد، به توسعه دهندگان و شرکت کنندگان شبکه بستگی دارد که چه زمانی و چگونه این تغییرات را اعمال کنند. پروتکل سگویت به منظور کمک به حل مشکل مقیاس پذیری و رفع باگ هایی که مشخصه های بدون نیاز به شخص مورد اعتماد این شبکه را در معرض خطر می داد، طراحی شد. سگویت با روش بروزرسانی چگونگی ذخیره اطلاعات بر روی بلاک چین بیت کوین شناخته می شود.

سگویت

بروزرسانی های پروتکلی مانند سگویت، حقایقِ گاه به گاهی برای پروژه های غیرمتمرکزی مانند بیت کوین بوده و منحصر به فضای بلاک چین می باشند. اگر معادلات ریاضی پشت یک محصول مالی متمرکز  نیازمند تنظیم مجدد باشد، مدیر یا سرپرست می تواند بصورت یک جانبه در محصول تغییر ایجاد کند. بیت کوین، که دلیل وجودش حمایت مردم از سراسر دنیا می باشد، مجبور است بدین منظور پس از موافقت تعدادی کافی از افراد برای بروزرسانی نرم افزار، از فورک ها استفاده کند.

فورک چیست؟ و فورک سگویت چه کرد؟

فورک نرم یک بروزرسانی در بلاک چین، بدون تقسیم کردن چِین به دو گروه مجزاست و فورک سگویت باعث افزایش تعداد تراکنش ها در هر بلاک بیت کوین شد.

یک فورک، عملا تغییری کوچک در کد متن باز می باشد. این عمل باعث ایجاد انحرافاتی در نحوه کار کردن پروژه زیرساختی شده که می تواند بصورت سخت یا نرم باشد. فورک های سخت با رد کردن کامل بلاک هایی که با نرم افزار جدید خوانایی ندارند، باعث دو قسمت شدن بلاک چین می شوند: چِین جدید از چِین قدیمی جدا خواهد بود. سگویت فورکی نرم بود، بدین معنی که تنها یک بلاک چین بیت کوین برای پذیرش بلاک از کاربرانی که سگویت را بر روی نرم افزار خود فعال نکرده بودند وجود داشت.

سگویت باعث حل مشکلی با عنوان “نرمی تراکنش” شد، که طی آن داده های تراکنش پیش از پردازش، می توانست تغییر یابد. این باعث می شد نگهداری و کنترل حساب ها تبدیل یه یک کابوس شود. با ایجاد قابلیت ذخیره ی امضا (یا “شاهد”) در خارج از (“تفکیک شده” از) یک بلاک با تراکنش های مرتبط و توانایی تایید آنها، سگویت به بیت کوین اجازه می دهد در عین حفظ یکپارچگی تراکنش ها، تعداد بیشتری از آنها را در یک بلاک ۱ مگابایتی تعبیه کند. نتیجه سرعت بالاتر و امنیت بیشتر خواهد بود.

چرا بهره برداری از سگویت هنوز کامل نشده است؟

سگویت، به دلیل اجباری نبودن و همچنین تمایلات متفاوت کاربران اکوسیستم، هنوز تمام شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین استفاده نمی شود.

با وجود مزایای سگویت، تمام کاربران شبکه بیت کوین از آن استفاده نمی کنند. برای درک چرایی آن، نیازمند فهم نقش های مختلف مردم در اکوسیستم بیت کوین و تضادهای محتمل بین تمایلات و انگیزه های آنها می باشد.

برای مثال، بیت کوین نمی تواند به سادگی “ارتقا” پیدا کند، بلکه بدین منظور متکی به کیف پولها، صرافی ها و استفاده توسط شرکت هاست. بدون وجود هیچ اجباری برای استفاده از سگویت، هدایت سازمان به سوی درست، بر عهده تیم مهندسی بوده که همیشه نیز نتیجه ی دلخواه را ندارد.

در زمان ظهور سگویت، میلیاردها نفر پشت بیت کوین بودند و به دلیل بوروکراسی های سازمانی، تنها درصد کوچکی از سازمانها توانستند چابک عمل کنند. تصمیم نهایی مبنی بر اینکه آیا بر این موج سوار شده و از بروزرسانی های نرم افزاری و اقتصادی جدید استفاده کنیم و یا موقعیت فعلی را که در دست مدیران شکاک است، حفظ کنیم. یکی دیگر از انگیزه های نابه جا مربوط به ماینرهاست، که ترجیح می دهند از AsicBoost ها که با سگویت همخوانی نداشته ولی به آنها کمک می کنند تا ۲۰ درصد سریع تر تراکنش ها را تایید کنند، استفاده کنند.

آیا سگویت موفق خواهد شد؟

با رشد قیمت بیت کوین و افزایش ترافیک شبکه، کاربران بیشتر و بیشتر به راه حل های مبتنی بر سگویت روی آورده و شرکت ها را مجبور به استفاده از آن می‌کنند.

حال که بیت کوین در حال بازیابی از سقوط قیمت در بازه ۲۰۱۸-۲۰۱۹ می باشد، کارمزدهایی که کاربران برای انجام تراکنش پرداخت می کنند نیز در حال افزایش است. استفاده از کیف پولهای مبتنی بر سگویت به دلیل وزن (تراکم تراکنش ها) بیشتر بلاک های پردازش شده توسط ماینرهای در خدمت این کیف پولها، ارجحیت دارند که باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه می شود. جابجایی کاربران به سمت کیف پولها و ابزارهای مبتنی بر سگویت، به سرعت در حال افزایش است. از همین زمان در سال قبل تا الان، استفاده از سگویت از ۳۹ تا ۵۰.۵ درصد افزایش داشته است.

بیت کوین

هیچکس نمی خواهد برای ارسال یک پرداخت بیت کوین، ۵ دلار بپردازد، بخصوص وقتی این مبلغ تا ۶ ماه پیش تنها ۰.۴۰ دلار بود. در نتیجه پشتیبانی از سگویت، قابلیتی ارزشمند در میان انواع مختلف کیف پولها و صرافی های موجود می باشد. با افزایش تعداد تراکنش های بر اساس سگویت در بلاک چین بیت کوین، استفاده از AsicBoostها برای فیلتر کردن این تراکنش ها دیگر استراتژی سودآوری نخواهد بود.

آیا سگویت معایبی نیز دارد؟

سگویت متصل به بیت کوین و تمام زیرساخت ها و اصول آن می باشد، پس نقاط قوت و ضعف آن بستگی به شخص دارد که آن را زیر نظر دارد.

توانایی سگویت در افزایش وزن بلاک ها، یا تراکم تراکنش ها، متکی به این اصل است که داده ها در چِین اصلی قرار نمی گیرند، بلکه از چِین اصلی برای ارجاع استفاده می شود. بعضی صاحب نظران اعتقاد دارند پیاده کردن داده ها از بلاک چین یک شکست بزرگ است، زیرا مانند این است که بگوییم بلاک چین به تنهایی نمی تواند اجرا شود.

از این نقطه نظر، سگویت به خودی خود، ضعفی برای بیت کوین به حساب می آید و به همین دلیل است که بجای استفاده از سگویت، بخشی از جامعه در سال ۲۰۱۷ طی یک فورک سخت، بلاک چین جدیدی به نام بیت کوین کش را راه اندازی کردند.

بیت کوین کش در واقع همان بیت کوین اصلی، پیش از ظهور سگویت است، و استراتژی مقیاس پذیری آن صرفا افزایش حجم بلاک و حفظ تمام داده ها بر روی چِین می باشد. این استراتژی غیرمتمرکز بر خلاف استراتژی گروه اصلی بیت کوین است که سگویت را به عنوان اولین لایه بر روی بلاک چینی چندلایه می‌بیند.

ایده های بی شمار دیگری نیز وجود دارند که مبنی بر بیت کوین یا بیت کوین کش بوده و یا مسیری جدید را پیش می گیرند. سگویت تنها اولین قدم در مسیری است که بزرگترین گروه توسعه متعلق به بزرگترین ارز دیجیتال به درستی آن باور دارند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)