جلسه پنجم – ساختار نمودارها (1)


تحلیل تکنیکال ابزاری است که در بسیاری از بازارها  از جمله تحلیل بازار ارز دیجیتال کاربرد دارد. تا اینجا در مورد مفاهیم اساسی تحلیل تکنیکال صحبت کردیم. مباحثی که مطرح شد به واقع اساس تحلیل تکنیکال بوده و تمام آنچه در ادامه دوره آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال ارائه شود، بر اساس همین مفاهیم مطرح شده خواهد بود. این جلسه را به معرفی انواع نمودارها و شرح ساختار نمودارها خواهیم پرداخت. نمودارها از دو محور افقی و قائم تشکیل شده‌اند. محور افقی، نشان‌دهنده زمان و محور قائم نشان‌دهنده قیمت می‌باشد.

ساختار نمودار 1
نمودار قیمت بیت کوین متشکل از دو محور قیمت ( عمودی) و زمان (افقی)

 

این جلسه را به معرفی انواع نمودارها و شرح ساختار آنها خواهیم پرداخت. نمودارها از دو محور افقی و قائم تشکیل شده‌اند. محور افقی، نشان‌دهنده زمان و محور قائم نشان‌دهنده قیمت می‌باشد.

انواع نمودارهای موجود

مشهورترین نمودارهایی که توسط تحلیلگران استفاده می‌شود:

  • نمودار میله ای یا Bar Chart
  • نمودار خطی یا Line Chart
  • نمودار شمعی یا Candlestick Chart

نمودار میله‌ای

تحلیل بازار دیجیتال
نمودار میله‌ای – نموداری رایج در بین تحلیلگران تکنیکال برای بررسی قیمت

تصویر بالا یک نمودار میله‌ای استاندارد را نمایش می‌دهد. به دلیل اینکه تغییرات قیمت هر روز توسط یک میله نمایش داده می‌شود، آن را نمودار میله‌ای می‌نامیم. نمودار میله‌ای، اولین قیمت، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت و قیمت بسته شدن را به ما نشان می‌دهد. جزئیات بیشتر در تصویر بالا نشان داده شده است.

نمودار خطی

نمودار خطی در تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال
نمودار خطی – این نمودار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تشخیص حمایت و مقاومت در این نمودار ساده‌تر می‎باشد

نمودار خطی همان نمودار میله‌ای است با این تفاوت که در نمودار خطی تنها قیمت‌ بسته شدن در نظر گرفته می‌شود و این قیمت‌ها با یک خط به هم وصل می‌شوند.

نمودار شمعی

ساختار نمودار- آموزش تحلیل تکنیکال
نمودار شمعی – محبوب‌ترین و پرکاربردترین نمودار در تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی نسخه ژاپنی نمودارهای میله‌ای هستند. در سال‌های اخیر طرفداران زیادی بین تحلیل‌گران پیدا کرده‌ است.  نمودار شمعی همانند نمودار میله‌ای چهار قیمت اولین، بالاترین، پایین‌ترین و بسته شدن را نشان می‌دهند که به آن اصطلاحا کندل می‌گوییم. اما تفاوت اصلی در نحوه نمایش آنهاست. جزئیات بیشتر در تصویر بالا نشان داده شده است. هر کندل شامل بدنه یا  body و سایه یا shadow  می‌شود.

 

تحلیل بازار دیجیتال
هر کندل در نمودار شمعی حاوی اطلاعات مفیدی است که در تحلیل تکنیکال بسیار مورد استاده قرار می‌گیرد

تایم‌فریم

در نمودارها می‌توانیم هر دوره زمانی را مورد بررسی قرار دهیم.  تایم‌فریم می‌تواند از یک دقیقه تا یک سال تغییر کند. تایم‌فریم یک دقیقه تغییرات قیمت در یک دقیقه را ثبت می‌کند. تایم‌فریم یک ساله ، تغییرات قیمت در یک سال را ثبت می‌کند. مثلا در نمودارهای روزانه، هر کندل یا میله، نشان‌دهنده تغییرات قیمت در یک روز است. اگر بخواهیم هر کندل یا میله، تغییرات قیمتی در یک هفته را نشان دهد، باید تایم‌فریم نمودار را روی هفتگی تنظیم کنیم. همچنین در تایم فریم ماهانه، هر کندل نشان دهنده تغییرات قیمت در طول یک ماه است.

تحلیل بازار دیجیتال
تایم‌فریم در نمودار قیمت- یک کندل در تایم‌فریم بالاتر از چندین کندل در تایم‌فریم پایین‌تر تشکیل شده است

 

در جلسه بعد آموزش تحلیل بازار ارز دیجیتال موارد تکمیلی در مورد ساختار نمودارها را آموزش خواهیم داد. با ادامه دوره آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

ادامه دوره: جلسه ششم – ساختار نمودارها (2)


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
شهریار رزاقی

سلام من قبلاً در مالزی دوره آموزش فارکس رو دیده بودم. ولی فراموش کردم بعضی از مفاهیم رو. کندیلی که سایه نداره تفسیرش چگونه است؟

0 پاسخ دهید
11:51:38 1399/11/29
مجتبی انصاری

به درس الگوهای کندل استیک رجوع کنید

0 پاسخ دهید
11:51:38 1399/11/29