خط روند نزولی؛ قسمت هفتم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


خط روند نزولی در تحلیل تکنیکال چیست چه کاربردی دارد؟ در این آموزش، به شرح مفاهیم Trend line نزولی در چارت ارز های دیجیتال مانند بیت کوین می‌پردازیم.

این جلسه از دوره آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را به معرفی خط روند نزولی اختصاص داده‌ایم. تا جلسه قبل، به معرفی مفاهیم مقدماتی تحلیل تکنیکال پرداختیم. از این جلسه به بعد فصل جدیدی در آموزش را شروع خواهیم کرد. در این فصل به معرفی الگوهای نموداری خواهیم پرداخت. در نگارش این فصل از نوشته‌های بولکوفسکی استفاده زیادی شده است. با معرفی خط روند نزولی در این دوره با ما همراه باشید.

خط روند نزولی و تعریف آن

در تحلیل تکنیکال، اگر در یک روند نزولی، سقف‌ها و یا کف‌های قیمتی ایجاد شده را با خطی به‌هم وصل کنیم، خط روند نزولی‌ رسم کرده‌ایم.

خط روند نزولی

برای رسم یک خط، تنها به دو نقطه نیاز داریم، نقطه ابتدا و انتها. اما در تحلیل تکنیکال و برای رسم خط روند‌، ما نیازمند حداقل 3 نقطه هستیم. همچنین باید توجه کرد که نمی‌توان از هر نقطه به هر نقطه خطی رسم کرد و نام آن را خط روند‌ گذاشت. برای رسم خط روند‌ حتما باید دقت کنیم روند حاکم کدام است. همچنین نحوه واکنش قیمت و حجم معاملات و شمایل کندل‌ها هنگام برخورد با خط روند‌، موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بررسی اعتبار الگوی خط روند نزولی

برای بررسی اعتبار خط روند‌ راهکارهای زیادی ارائه شده است. ما در زیر به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

  • میانگین فاصله نقاط
  • تعداد برخورد
  • طول خط روند‌
  • حجم معاملات

میانگین فاصله نقاط

اگر به نوشته‌های موجود برای تحلیل تکنیکال مراجعه کنید، نویسندگان آن می‌گویند که فاصله‌ نقاط و تعداد برخورد “مهم” است. این مهم بودن به چه معناست؟ بولکوفسکی با بررسی آماری 210 خط روند نزولی و ارزیابی فاصله نقاط و تعداد برخوردهای قیمت با خطوط روند، نتایج جالبی را بدست آورده، این نتایج را در جدول زیر نشان داده‌ایم.

شرح نتایج
میانگین فاصله کمتر از 29 کندل  36 %
میانگین فاصله بیشتر از 29 کندل 41  %
سه یا چهار برخورد 35 %
بیشتر از چهار برخورد 48 %

دو ردیف اول، پارامتر میانگین فاصله برخورد و دو ردیف بعد، پارامتر تعداد برخورد را نشان می‌دهد. بولکوفسکی برای محاسبه پارامتر میانگین فاصله برخورد، فاصله از اولین برخورد قیمت با خط روند نزولی تا آخرین برخورد را محاسبه کرده است. اجازه دهید با مثالی این بخش را توضیح دهیم.
تصویر زیر یک خط روند‌ با 3 نقطه برخورد و طول B1 کندل است. این طول از اولین برخورد قیمت با خط روند‌ نزولی تا آخرین برخورد آن محاسبه شده است. بنابراین میانگین فاصله نقاط در این خط روند‌ از تقسیم کردن B1 که طول خط روند‌‌ بوده، بر عدد 3 که تعداد برخورد قیمت با خط روند‌ است به دست می‌آید. با توجه به نتایج بدست آمده، در صورتی که این میانگین از 29 کندل کمتر باشد، پس از شکست خط روند‌ نزولی، قیمت 36 درصد رشد را تجربه کرده است. همچنین اگر این میانگین از 29 کندل بیشتر باشد، پس از شکست خط روند‌، قیمت 41 درصد رشد را تجربه کرده است.

تحلیل تکنیکال
در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هرچه فاصله بین برخورد قیمت با خط روند نزولی بیشتر باشد، پس از شکست خط روند‌، رشد قیمت بیشتر خواهد بود.

تعداد برخورد در خط روند نزولی

آیا خطوط روندی که قیمت برخوردهای بسیار زیادی با آن‌ها دارند، مهم‌تر از آنهایی هستند که تنها سه برخورد دارند؟ بله. همانطور که در جدول بالا نشان داده شد، هر چه تعداد برخوردهای قیمت با خط روند بیشتر باشد، عملکرد قیمت پس از شکست آن خط روند‌ بهتر خواهد بود. مطابق نتایج بدست آمده، اگر در یک خط روند نزولی، قیمت با خط روند‌ سه یا چهار بار برخورد داشته باشد، قیمت پس از شکست خط روند‌ 35% رشد قیمت داشته است. این در حالی است که اگر تعداد برخورد قیمت با خط روند نزولی‌ بیشتر از 4 بار باشد، رشد قیمت 48% بوده است.

خط روند نزولی در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال
هرچه تعداد برخورد قیمت با خط روند نزولی بیشتر باشد، پس از شکست خط روند‌، رشد قیمت بیشتر خواهد بود.

طول خط روند نزولی

هر چه خط روند‌ بلندتر باشد، اهمیت آن افزایش می‌یابد. جدول زیر نتایج ارزیابی طول خط روند نزولی و تاثیر آن در عملکرد قیمت نشان داده شده است.

شرح نتایج
خطوط روند کوتاه مدت (صفر تا سه ماه) 33 %
خطوط روند میان‌ مدت (سه تا شش ماه) 35 %
خطوط روند بلند مدت (بیشتر از شش ماه) 46 %
خطوط روند بسیار بلند مدت (بیشتر از یکسال) 52 %

(“نتایج” میزان رشد قیمت پس از شکست خط روند‌ نزولی است)

حجم معاملات در طول خط روند‌

در تحلیل تکنیکال، روند حجم معاملات بر عملکرد قیمت پس از شکست خط روند نزولی‌ موثر است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر روند حجم معاملات نزولی باشد، عملکرد بهبود می‌یابد.
توجه کنید عبارت بالا به این معنی نیست که اگر حجم معاملات افزایش یابد، خط روند‌ را اشتباه رسم کرده‌اید. بلکه معنی عبارت بالا این است که اگر در طول خط روند نزولی‌ حجم معاملات کاهش یابد، پس از شکست خط روند‌، شاهد رشد قیمتی بیشتری خواهیم بود.

شرح  نتایج
روند صعودی حجم معاملات 30 %
روند نزولی حجم معاملات 45 %

نتایج از بررسی 210 خط روند‌ حاصل شده است.

جدول بالا نشان می‌دهد که اگر روند حجم معاملات نزولی باشد، رشد قیمت پس از شکست خط روند نزولی، 45 درصد است. همچنین اگر روند حجم معاملات صعودی باشد، میانگین افزایش قیمت پس از شکست، تنها 30 درصد خواهد بود.

اعتبار خط روند نزولی

هدف الگوی خط روند نزولی

حالا که با شکل الگو آشنا شدیم و همچنین پارامترهایی که اعتبار الگو را افزایش می‌دهد را معرفی کردیم، در بخش نهایی به معرفی اهداف این نوع خط روند‌ خواهیم پرداخت. قیمت در 80 درصد مواقع به هدف خود رسیده است. این میزان موفقیت در رسیدن به هدف تعیین شده بسیار خوب بوده و می‌توان پس از شکست خط روند‌، از رسیدن قیمت به هدف الگو تقریبا مطمئن بود.

در تصویر زیر هدف قیمتی خط روند نزولی، نشان داده شده است.

ترند لاین

در جلسه آتی به معرفی خط روند‌ صعودی می‌پردازیم. با ادامه آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

ادامه دوره: خط روند صعودی؛ قسمت هشتم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

قسمت قبل: چارت و انواع آن (2)؛ قسمت ششم آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

*در صورت داشتن سوال، کاربران می‌توانند آن را در گروه تلگرامی ایران کریپتوکارنسی مطرح نمایند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (18 نظر)
مسعود

واقعا دست مریزاد.دمتون گرم

0 پاسخ دهید
19:34:34 1399/10/04
هادی رضایی

با عرض سلام و تشکر بابت آموزش خوبتون دو سوال داشتم خدمتتون 1- اول اینکه در یک روند به فرض نزولی لزومن 1 خط روند نزولی تعریف می‌شود؟ یا اینکه یک رون به فرض نزولی میتونه ضمن طی مسیر چند خط روند داشته باشه؟ 2- دومین سوال اینکه با داشتن چند نقطه چطور خط روند کشیده میشه؟ این خط بصورت میانیابی ترسیم میشه؟ لزومن تمام نقاط کف یا سقف در یک خط نیستند

0 پاسخ دهید
09:20:12 1399/10/10
مجتبی انصاری

سلام. در مورد سوال اول، ممکنه توی تایم فریم کوتاه تر یک خط روند باشه و در تایم فریم های بزرگتر، یه خط روند دیگه در مورد سوال دوم، ببینید بهتره که حتی‌المقدور، خطی رسم بشه که دقت بالایی داشته باشه، یعنی قیمت هرچی نزدیکتر بهش واکنش داده باشه، بهتره

0 پاسخ دهید
09:20:12 1399/10/10
امید

خیلی گنگ و نامفهوم بود

0 پاسخ دهید
15:46:57 1399/11/28
حسین رحیم پور

سلام، در یک خط روند نزولی اگر ما کف های قیمتی را به هم وصل کنیم و خط روند شکسته بشه همین تحلیل هایی که کردین برای افت قیمت هم صادق هست؟

0 پاسخ دهید
23:33:18 1399/12/03
مجتبی انصاری

سلام. اون خطی که شما میگید، خط روند نیست، صرفا یک خط حمایتیه

0 پاسخ دهید
23:33:18 1399/12/03
سید علی میرمحمدنژاد

سلام ببخشید گفتین میانگین بیگیریم باید زمان براساس چی حساب گنیم

0 پاسخ دهید
05:23:47 1399/12/06
مجتبی انصاری

زمان ها بر اساس تعداد کندله

0 پاسخ دهید
05:23:47 1399/12/06
سید علی میرمحمدنژاد

یعنی چی منظورتونو متوجه نمیشم یعنی هر یه ساعت یه گندل ایا

0 پاسخ دهید
05:23:47 1399/12/06
سید علی میرمحمدنژاد

یعدش باید از چه تایم فریمی برای رسم روند ونمودار استفاده گنیم وتعداد گندل را از چه تایم فریمی در بیاریم برای گرفتن میانگین

0 پاسخ دهید
20:37:42 1399/12/06
مجتبی انصاری

تایم فریم مطرح نیست و در هر تایمی میتونید تحلیل رو انجام بدید

0 پاسخ دهید
20:37:42 1399/12/06
سید علی

منظورتون اینه گه هر لوله استوانه ایی یگ گندل محسوب میشود اگر جوابتون ارست تعداد این ندل یا لوله های استئانه ایی در تایم فریم های مختلف در ی بازه زمانی معین متفاوت است سوالم اینه متناسب با متن شما اگر B1 مدت زمان 24 ساعت معادل یگ روز باشد و در یگ روز نمودار مثلا 4 بار با خط روند برخورد داشته باشد برای گرفتن میانگین ما باید B1 را چند در نظر بگیریم گه برای گرفتن میانگین بر تعداد برخورد ایعنی 4 در اینجا بگنیم

0 پاسخ دهید
20:37:42 1399/12/06
سید علی

ممنون میشم ج بدهید

0 پاسخ دهید
20:37:42 1399/12/06
مجتبی انصاری

متوجه منظورتون نمیشم دوست عزیز

0 پاسخ دهید
20:37:42 1399/12/06
حسین

آیا منظورتون از هدف(تارگت) بیشترین قیمتی هست که پس از شکست خط روند قیمت به آن می رسد؟، اگر اینطور هست یعنی امکان نداره قیمت بیشتر از هدف رشد کنه؟

0 پاسخ دهید
14:40:08 1399/12/12
حسین

ممنون میشم پاسخ بدین

0 پاسخ دهید
14:40:08 1399/12/12
Ali Zareei

نایس ❤

0 پاسخ دهید
17:25:39 1400/02/03