7 اشتباهی که تریدر‌های تازه وارد بیت کوین مرتکب میشوند


در این مقاله قرار است به اشتباهات رایجی که تریدر های تازه وارد بیت کوین و ارزهای دیجیتال مرتکب میشوند نگاهی بیاندازیم.

اشتباهاتی که تریدر‌ های تازه وارد و بی‌تجربه مرتکب میشوند

ورود به ترید بدون برنامه ریزی، خصوصا جایی که امکان لیکوئید شدن وجود دارد

وقتی که میخواهید بیت کوین ترید کنید، باید یک سری قوانین برای زمان ورود، استاپ یا حدضرر و خروج خودتان تنظیم کنید. نکته مهم بعدی این است که باید حتما این برنامه رو رعایت کنید و یک دفترچه از ترید‌ها و خروجی‌هایی که بعد از هر معامله دارید تهیه کنید. برنامه‌ریزی ترید قابلیت تصمیم گیری غیراحساسی را ماکزیمم و از حریص و طماع شدن شما جلوگیری میکند. علاوه بر این، از آنجایی که داشتن یک برنامه باعث میشود که فقط براساس قوانین از پیش تعیین شده وارد یک ترید شوید، به شما اجازه میدهد که از نظر آماری هم بتوانید از قوانین احتمالات بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی ترید – چگونه یک تریدر موفق شویم؟

دچار فومو و یا اصطلاحا ترس ازدست دادن نشوید

فومو (FOMO) مخفف Fear of Missing Out و به معنای ترس ازدست دادن است. فومو میتواند باعث شود که تصمیم‌های بسیار اشتباهی بگیرد. عموما تریدر های تازه وارد بیت کوین ترید رو به صورت رو عقب نگاه میکنند و هنگامی که بازار صعودی میشود و قیمت بالا میرود تازه اقدام به خرید میکنند، بنابراین وقتی هم که این ترند دوباره عوض میشود پول‌هایشان را از دست میدهند. تریدرهای باتجربه بیت کوین در کف و زمانی که دیگران میترسند خرید انجام میدهند و در هنگام رشد قیمت اقدام به فروش میکنند. بازارهای بیت کوین به صورت 24 ساعت 7 روز هفته از 365 روز سال باز هستند، پس همیشه میتوانید منتظر وارد شدن به یک ترید مناسب بمانید. پس Don’t FOMO و دچار ترس ازدست دادن نشوید.

با لوریج و ضریب اهرمی‌های بالا ترید نکنید. چیزی که قادر به ازدست دادن آن هستید را ترید نکنید.

ترید راهی است که در مدت زمان کم، میتوانید با آن پول زیادی به جیب بزنید. اما به همین ترتیب از دست دادن پول هم کار ساده‌ای است. اگر دقیقا نمیدانید چکار دارید میکنید، از لوریج و ضریب اهرمی بالا استفاده نکنید. برخی از صرافی‌ها در معاملات مارجین خود تا 100 برابر هم ضریب اهرمی ارائه میدهند، اما اگر سرمایه کافی ندارید و یا با بیش از آنچه که قارد به ازدست دادن هستید ترید میکنید، ممکن است که زودتر از آنچه که فکرش را بکنید دچار ضرر و زیان شوید. تریدهای شما نباید بیش از 2 تا 5 درصد موجودی کل‌تان باشند و اگر تریدر تازه وارد بیت کوین هستید، بهنگام ترید نباید بیش از 3 تا 5 برابر لوریج بزنید.

بیشتر بخوانید: ریسک معاملات مارجین – تریدری که تمام دارایی خود را از دست داد.

اجازه ندهید که طمع یا ترس باعث بشود که تصمیمات بدی بگیرید

اگر بیش از اندازه مضطربید یا نسبت به موقعیتی که در آن هستید حرص و طمع زیادی دارید، نشان میدهد که به احتمال زیاد دارید با بیش از آنچه قادر به ازدست دادن هستید ترید میکنید و این امر خودش باعث میشود تصمیات احساسی و غیرمنطقی زیادی بگیرید. یکی از خوبی‌های برنامه ریزی ترید این است که اجازه نمیدهد واکنش منفی در قبال تحرکات غیرمنتظره قیمت داشته باشید. اگر میترسید یا خیلی طمع دارید، باید هشداری باشد که به شما بفهماند دارید کاری را اشتباه انجام میدهید.

کنترل و زیرنظر داشتن 24 ساعته بازار فقط باعث افزایش استرس میشود و هیچ کمکی به پولدار شدن شما نمیکند

اگر دائما به صفحه مانیتور کامپیوتر چسبیده‌اید و چارت‌ها را نگاه میکنید، بیش از پیش خودتان را معرض استرس قرار میدهید. استرس هم برای خودتان و هم برای نزدیکانتان خوب نیست. از طرفی هم بابت مشقت کاری که انجام میدهید باعث نمیشود ساتوشی بیشتری بدست آورید. به عنوان یک تریدر تازه وارد بیت کوین برای دوری از این کار، قدم بزنید، یکم هوا تازه کنید، با دوستانتان وقت بگذرانید، اگر استاپ و حدضرر تعیین کرده باشید باید یکم ریلکس کنید، از لوریج و ضریب اهرمی‌های بالا استفاده نکنید، به برنامه تریدتان بچسبید و چیزی که قادر به ازدست دادن نیستید را ترید نکنید. روی حرکات بلند مدت کوچک قیمت ترید کنید و تریدهای کوتاه مدتی که با نوسان زیادی همراه هستند را انجام ندهید.

صبور باشید. به گفته وارن بافِت: “بازار سهام وسیله‌ای است برای انتقال پول افراد عجول به افراد صبور.”

عموما بازارها هنگامی که دیگر ترندهای سایدوی فرصت سودآوری مناسبی بهمراه ندارد، وارد منطقه no-trade یا عدم ترید و معامله میشوند. بنابراین در این مواقع میتوانید فقط نظاره‌گر باشید و پیش از اینکه وارد یک ترید شوید، زمان‌تان را به دنبال کردن شکست روند اختصاص دهید. Overtrade یا بیش از حد معامله نکنید. این همان اصطلاحی است که تا اینجا گفتیم “بیش از آنچه را که نمیتوانید از دست دهید ترید نکنید”.

بیشتر بخوانید: آموزش تریدینگ ویو – تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال

با ترند و روند ترید کنید نه بر خلاف آن

بسیاری از تریدرهای باتجربه هم نمیتوانند تشخیص دهند که بازاری وارد روند شده و برخلاف آن ترید کردن کار بسیار ریسکی و پرخطری است. تریدرهای باتجربه بیت کوین میدانند که چه زمانی وارد یک معامله و از آن خارج شوند تا از تغییر و نوسانات قیمت سود ببرند. اما تریدر های تازه وارد بیت کوین نباید این کار را انجام دهند و تنها کاری که باید بکنند این است که براساس روند بازار تشخیص دهند آیا بازار روند نزولی دارد یا صعودی و یا وارد سایدوی شده است. مقابله با روند بازار یکی از راه‌های قطعی لیکوئید شدن شماست.

بیشتر بخوانید: تریدرهای حرفه‌ای چگونه در صرافی‌ها ترید میکنند؟ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)