ارز شیبا اینو – Shiba Ino و توکن SHIB؛ شت کوین یا ارز دیجیتال غیر متمرکز؟


پروژه ارز دیجیتال شیبا اینو – Shiba Inu و رمز ارز SHIB چیست؟ خرید ارز SHIBA از طریق کدام صرافی ها ممکن است؟ قیمت این توکن و ارز LEASH تا کجا بالا می‌رود؟

رشد قیمت دوج کوین باعث شده تا میم کوین‌هایی که روزگاری کسی برای خرید آن‌ها حتی حاضر به پرداخت هزینه کارمزد هم نبود، این روزها به ترند شماره یک حوزه رمز ارزها تبدیل شوند. در این بین، ارز دیجیتال شیبا اینو (Shiba Inu) و رمز ارز SHIB، توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. کاربران ایرانی معمولا این ارز را با نام شیبا یا ارز SHIBA می‌شناسند و یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها، یافتن یک صرافی به منظور خرید این رمز ارز است. اگرچه اطلاعات بسیار کمی از شیبا اینو در دسترس است، اما در این مقاله قصد داریم تمامی اطلاعات موجود برای رمز ارزهای SHIB و LEASH و علت رشد قیمت آن‌ها را ارائه دهیم.

تاریخچه ارز شیبا اینو

در ابتدا بهتر است بدانیم که شیبا اینو، نام یک نژاد سگ ژاپنی است. تصویر این سگ سال‌ها قبل تبدیل به یک میم اینترتی شد. اما پای این نژاد از سگ‌ها، با استفاده دوج کوین از تصویر آن به بازار ارزهای دیجیتال باز شد. در واقع، تصویر سگی که در لوگو و نماد رمز ارز DOGE نقش بسته، همان سگ نژاد شیبا اینو است.

شیبا اینو و ارز SHIBA یا SHIB

رشد قیمت دوج کوین سبب شد تا این نژاد از سگ هم میان کاربران ارزهای دیجیتال بیشتر شناخته شود. از طرفی برخی از پروژه‌ها نیز از این کار رمز ارز DOGE الهام گرفتند. حاصل این اتفاق، زاده شدن چند ارز مختلف با ترکیب عباراتی شامل DOGE ،SHIBA و… بود. یکی از مطرح‌ترین این ارزها، ارز دیجیتال شیبا اینو یعنی رمز ارز SHIB است که کاربران آن را با نماد SHIBA می‌شناسند.

ارز دیجیتال شیبا اینو در تابستان 99 توسط شخصی با نام مستعار ریوشی (RYOSHI) در قالب یک پست وبلاگی معرفی شد. وی هدف از ارائه این پروژه را تحقق یک هدف دانست: خلق یک پروژه کاملا غیر متمرکز. ریوشی در این پست، خود را یک تریدر باسابقه در حوزه رمز ارزها معرفی کرده و اطلاعات بیشتری از خود فاش نکرده است. وی همچنین مدعی شده که هیچ سهمی از شیبا اینو نمی‌برد و در واقع این کار، صرفا یک اقدام داوطلبانه و آزمایشی به منظور خلق یک پروژه کاملا غیر متمرکز و بدون تخصیص رمز ارز SHIBA به خود یا سایر افراد تیم است.

از زمان خلق رمز ارز SHIB، تقریبا تا ماه‌ها این توکن بی‌ارزش بود. اما رشد قیمت دوج کوین و جلب توجه افراد به میم کوین‌ها و خصوصا سگ نژاد شیبا اینو، در نهایت منجر به شکوفایی قیمت ارز SHIBA شد. در اواسط فروردین 1400، قیمت شیبا اینو 60 برابر شد. اما این انتهای کار نبود و قیمت ارز SHIBA در اواسط اردیبهشت سال جاری، یک رشد 10 برابری دیگر را تجربه کرد. این جهش قیمت سبب شد تا شیبا اینو تا رتبه 30 بازار رمز ارزها به لحاظ ارزش بازار صعود کند (منبع: CoinMarketCap).

ارز SHIB یا SHIBA چیست؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، شیبا اینو و رمز ارز SHIB با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال کاملا غیر متمرکز خلق شده‌اند. از طرفی، اطلاعات بسیار کمی در مورد این ارز وجود دارد، به طوری که حتی یک وایت پیپر (Whitepaper) هم برای ارز SHIBA ارائه نشده است.

با این حال، خالق شیبا یعنی ریوشی، توضیحات بسیار کمی را در پست وبلاگی منتشر شده برای معرفی این ارز دیجیتال ارائه داده است. وی در این پست مدعی شده که به هیچ شخصی، حتی خود او، رمز ارز SHIB به صورت رایگان اختصاص داده نشده و تنها روش تهیه این ارز، خرید آن است. علاوه بر این، هیچ‌گونه بودجه‌ای برای تبلیغات و یا پرداخت کارمزد لیست شدن در صرافی‌ها برای شیبا اینو در نظر گرفته نشده است. بنابراین، خلق این پروژه هیچ هزینه‌ای را در بر نداشته و هیچ کس در هنگام خلق، دارای بخش بزرگی از دارایی نبوده است.

ریوشی به افرادی که قصد حمایت از ارز SHIBA را دارند، توصیه کرده که با خرید این ارز دیجیتال و یا راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، به شکوفایی شیبا اینو کمک کنند. همچنین بخش بزرگی از عرضه رمز ارز SHIB با ارسال به والت ویتالیک بوترین سوزانده شده است. شایان ذکر است که این ارز مجموعا 1,000,000,000,000,000 کوین در گردش دارد.

ارز LEASH
ویتالیک بوترین به همراه یک سگ نژاد شیبا اینو

کاربران بهتر است بدانند که پروژه شیبا اینو علاوه بر نداشتن وایت پیپر که گام نخست خلق یک رمز ارز و معرفی ساز و کار آن است، هیچ محصولی ندارد و صرفا یک توکن قابل انتقال بوده که هیچ کاربردی برای آن در نظر گرفته نشده است. حتی بر خلاف دوج کوین که کاربرد آن پرداخت هزینه انجام یک تراکنش درون شبکه بلاک چین این ارز دیجیتال است، در مورد رمز ارز SHIB چون در واقع یک توکن ERC20 محسوب می‌شود، کارمزد تراکنش‌ها از طریق اتریوم قابل پرداخت است.

علاوه بر این، در زمان نگارش این مقاله، والت‌های شماره 1، شماره 2 و شماره 5 شیبا اینو به ترتیب 50 درصد، 7 درصد و 3 درصد از کل عرضه رمز ارز SHIBA را در اختیار دارند.

ارز LEASH یا لیش چیست؟

پس از موفقیت شیبا اینو و رمز ارز SHIB در جلب توجه کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، خالق این پروژه یعنی ریوشی رمز ارز جدیدی را برای برنامه‌های آینده این پروژه معرفی کرد. نام این رمز ارز، LEASH یا لیش بوده و همچون SHIBA، یک توکن ERC20 محسوب می‌شود.

معرفی رمز ارز LEASH، دومین پست وبلاگی ریوشی بود که در بهمن 99 منتشر شد. وی هدف از خلق توکن لیش را آوردن ارزش رمز ارز DOGE به محیط شبکه اتریوم عنوان کرده است. به عبارتی، رمز ارز LEASH از مکانیزمی برخوردار است که قیمت آن هر 24 ساعت یک بار (هر روز ساعت 6:30 صبح به وقت جهانی)، به اندازه 1000 برابر قیمت دوج کوین تعدیل شود. به عنوان مثال، اگر قیمت دوج کوین 50 سنت باشد، هدف از این مکانیزم، رساندن ارزش LEASH به 500 دلار است.

اگر با حوزه رمز ارزها آشنایی داشته باشید، احتمالا تاکنون نام پروژه امپل‌فورث و رمز ارز AMPL را شنیده‌اید. مکانیزم این رمز ارز به این گونه‌است که تبدیل به یک استیبل کوین بدون پشتوانه با قیمت 1 دلار شود. برای این منظور، هر 24 ساعت یک بار با استفاده از اوراکل، قیمت رمز ارز AMPL در بازار استعلام می‌شود. اگر ارزش این ارز دیجیتال در آن روز بالاتر از 1 دلار باشد، الگوریتم به صورت خودکار تعداد رمز ارزهای AMPL در گردش شامل آن‌هایی که در والت کاربران نیز وجود دارد را افزایش می‌دهد و به عبارتی با افزایش عرضه، سعی در کاهش قیمت و رساندن آن به 1 دلار دارد. عکس این ماجرا در مورد قیمت AMPL کمتر از 1 دلار و کاهش عرضه نیز صادق است.

خالق پروژه شیبا اینو و رمز ارز SHIBA نیز از مکانیزمی مشابه با امپل‌فورث برای ارز LEASH استفاده کرده است. بنابراین اگر قیمت لیش کمتر و یا بیشتر از 1000 برابر قیمت دوج کوین باشد، موجودی LEASH کیف پول کاربران نیز کم و زیاد خواهد شد.

امکان خرید ارز SHIB یا شیبا – SHIBA از کدام صرافی وجود دارد؟

تا چندی پیش، امکان خرید شیبا و رمز ارز SHIB فقط از طریق صرافی غیر متمرکز یونی سواپ و با داشتن ارز اتر امکان پذیر بود. اما شکوفایی و رشد این ارز دیجیتال سبب شد تا بسیاری از صرافی‌ها، امکان خرید SHIBA را برای کاربران خود مهیا کنند.

در زمان نگارش این مقاله، صرافی‌های بزرگی همچون بایننس (Binance)، هیوبی (Houbi)، کوکوین (Kucoin)، پولونیکس (Poloniex) و اکی‌اکس (OKEx)، شیبا اینو و رمز ارز SHIBA را به لیست مبادلات خود اضافه کرده‌اند. همچنین امکان خرید SHIB از طریق بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز نیز وجود دارد. همچنین امکان خرید شیبا اینو از طریق صرافی ایرانی بیت 24 مهیا است.

از آنجایی که ارز SHIBA یک توکن ERC20 است، برای ذخیره‌سازی آن می‌توان از کیف پول‌های مبتنی بر شبکه اتریوم استفاده کرد.

جمع بندی

اگرچه اطلاعات پیرامون شیبا اینو و رمز ارز SHIB که کاربران آن را تحت عنوان ارز دیجیتال SHIBA می‌شناسند بسیار اندک است، اما در این مقاله سعی شد تمام اطلاعات موجود ارائه شود.

به ادعای خالق این پروژه یعنی ریوشی، شیبا اینو صرفا یک ارز دیجیتال آزمایشی به منظور خلق یک رمز ارز کاملا غیر متمرکز است. این پروژه هیچ محصول نهایی ندارد و صرفا یک توکن قابل انتقال اما بدون کاربرد محسوب می‌شود. جهش اخیر قیمت ارز SHIBA و رسیدن ارزش بازار آن به 6 میلیارد دلار، مدیون شکوفایی دوج کوین و جلب توجه کاربران به سمت میم کوین‌ها و علی‌الخصوص، سگ نژاد شیبا اینو است.

خرید این ارز دیجیتال در شرایط فعلی، بسیار خطرناک و پرریسک بوده و لازم است کاربران پیش از خرید شیبا، تمام جوانب را از جمله از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه، مد نظر بگیرند.ثبت نظر
نظرات کاربران (9 نظر)
امین صالحی

یه کیف پول مطمئن برای این ارز معرفی کنید

0 پاسخ دهید
16:32:14 1400/02/21
حلیه آقامیری

از اونجایی که شیبا اینو یه توکن بر بستر اتریومه، هر والتی که از شبکه اتریوم پشیبانی کنه رو میتونین برای این ارز استفاده کنین

0 پاسخ دهید
16:32:14 1400/02/21
بهروز

وقت بخیر کارمزد شبکه خرید شیبا با توجه به قیمت فعلی ارز شیبا تقریبا یک میلون و 200 هزار تومان هشت درسته

0 پاسخ دهید
16:13:31 1400/02/23
مجتبی انصاری

سلام. خیر همچین چیزی درست نیست

0 پاسخ دهید
16:13:31 1400/02/23
میلاد

انتقالش به کیف پول چقد زمان میبره

0 پاسخ دهید
01:12:35 1400/02/24
مجتبی انصاری

بستگی به شرایط شبکه و کارمزدی که تعیین کردین داره. اگه کارمزد بالا تعیین کنین، معمولا دو دقیقه‌ای تکمیل میشه

0 پاسخ دهید
01:12:35 1400/02/24
Sajad

سلام. کارمزد انتقالش چقدر هست؟

0 پاسخ دهید
17:08:04 1400/03/14
دانیال حجاری

بسته به زمان انتقال متفاوته، بستگی به ترافیک شبکه اتریوم داره

0 پاسخ دهید
17:08:04 1400/03/14
محسن اذام

سلام من 10 روز پیش 12000000 واحد شیب از بایننس به کیف پول اتمیکم جابجا کردم ولی هنوز واریز نشده تمام مراحل تراکنش تایید شده ولی هنوز واریز نشده لطفا اگر کسی میتونه راهنماییم کنه

0 پاسخ دهید
21:20:59 1400/03/17