سقوط 50 درصدی ارز دیجیتال سوشی ؛ کلاهبرداری دیگر در دیفای؟


توسعه دهنده اصلی پروتکل Sushi Swap که خود را سرآشپز نامیده است، با فروش توکن‌های خود باعث سقوط 50 درصدی قیمت ارز دیجیتال سوشی شد.

این هفته، هفته فوق‌العاده‌ای برای توسعه دهنده پروتکل SushiSwap بود، اما هولدرهای توکن این پروتکل چندان وضعیت خوبی نداشتند. روز گذشته شف نومی (Chef Nomi)، توسعه دهنده پروتکل سوشی سواپ، یکی از پروتکل های حوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای، تمامی توکن‌های خود را فروخت. این فرد که خود را «سرآشپز» نامیده، روز گذشته اقدام به فروش تمامی رمز ارزهای سوشی خود کرد که پس از آن، سقوط 50 درصدی قیمت این ارز دیجیتال را بهمراه داشت.

چارت قیمت ارز دیجیتال سوشی

پول یک انحراف است

بر اساس چیزی که افراد آن را اصطلاحا «rug pull» می‌نامند و معنای تحت الفظی آن «کشیدن فرش زیر پای کسی است که باعث سقوط وی شود»، قیمت ارز دیجیتال سوشی با ریزش 50 درصدی مواجه شد. این اتفاق، با واکنش فراوان جامعه این رمز ارز خصوصا منتقدین و تحلیلگرانی همراه بود که این اقدام شف نومی را شبیه به کلاهبرداری اگزیت (Exit Scam) می‌دانند. خصوصا اینکه این پروژه در صرافی بایننس هم لیست شده بود و توجه زیادی را از سوی تریدرها و ییلد فارمرها به خود جلب کرده بود.

بیشتر بخوانید: ریزش 99 درصدی ارز دیجیتال هات داگ – Hotdog و پیتزا – Pizza

شف نومی نیز سریعا به این انتقادها واکنش نشان داد. وی گفت با فروش دارایی‌های خود، باعث توقف متمرکز شدن 100 درصد توجهات به کدهای این پروژه شده و فروش ارز دیجیتال LTC توسط چارلی لی، خالق لایت کوین را برای توجیه این اقدام مثال زده است. وی گفته دیگر نگران سقوط قیمت سوشی نیست و تمام تمرکز خود را روی مهاجرت فنی این ارز دیجیتال خواهد گذاشت.

سقوط ارزش دیجیتال سوشی نتیجه بازی با پول اینترنتی

سوشی سواپ به عنوان فورکی از یونی سواپ (Uniswap) متولد شد، پروتکل سواپ توکنی که بر بستر اتریوم ساخته شده بود. یونی سواپ برای جذب مشارکت افراد به تامین نقدینگی در استخرهای خاص، توکن پاداش می‌دهد. ارز دیجیتال Sushi نیز سرمایه گذاران را به واریز توکن‌های LP یونی سواپ در قرارداد هوشمند آن و آغاز کسب توکن سوشی قادر می‌سازد.

طی تنها چند روز این پروتکل به یکی از محبوب‌ترین‌های حوزه سیستم مالی غیر متمرکز نه تنها میان ییلد فارمرها، بلکه حتی بین افرادی که خواهان مشارکت در پروژه‌های جدید DeFi بودند، تبدیل شد. این در حالی که بود پیش از این، ناکامی رمز ارزهای منسوب به غذاهای سراسر دنیا نظیر تندیز (Tendies) و یام (Yam) را با اتفاقات مشابه سقوط ارز دیجیتال سوشی شاهد بودیم.

بیشتر بخوانید: رشد 409 درصدی ارز دیجیتال حوزه دیفای در 4 روز؛ ارز Tendies

با این وجود، با توجه به اینکه حتی تیم پشتیبانی ارز دیجیتال سوشی گفته بود این توکن یکی از تورمی‌ترین ارزها در 15 روز اول تولد خود بوده، تعجبی هم ندارد که آن‌ها حداقل از نظر مالی از این اتفاق سود برده باشند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)