جلسه پانزدهم – الگوی سروشانه معکوس


در جلسه پانزدهم دوره آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به مبحث الگوی سروشانه معکوس می‌پردازیم. الگوی سروشانه یکی از معتبرترین الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال می‌باشد. در دو جلسه مجزا این الگو را آموزش خواهیم داد.

شکل الگوی سروشانه معکوس در آموزش تحلیل تکنیکال

به طور کلی در این الگو سه کف قیمتی تشکیل می‌شود.که کف وسط، از دو کف اطرافش در قیمتی پایین‌تر تشکیل می‌شود که به دلیل شکل ظاهریش به آن الگوی سروشانه معکوس گفته می‌شود. کف اول را  شانه چپ، کف دوم را سر و کف سوم را شانه راست می‌نامند.  شانه چپ و شانه راست، در قیمتی یکسان تشکیل می‌شوند.(نباید بین آنها اختلاف قیمت زیاد وجود داشته باشد) از طرفی کف وسط یا همان سر الگو بایستی به‌طور مشخص در قیمتی پایین‌تر از دو شانه چپ و راست تشکیل شود.

وقتی قیمت به کف اول (شانه چپ) و کف سوم (شانه راست) می‌رسد، شروع به رشد می‌کند. این رشد تا سطح مشخصی ادامه خواهد یافت که به آن خط گردن گفته می‌شود. شکست این خط به معنی تکمیل الگوی سروشانه معکوس خواهد بود. این خط هم می‌تواند افقی باشد و هم می‌تواند شیب‌دار باشد.

الگوی سروشانه معکوس در آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال
الگوی سروشانه معکوس
 • الگوی سروشانه معکوس یک الگوی بازگشتی صعودی می‌باشد.
 • الگوی سروشانه معکوس در 80 درصد مواقع در یک روند صعودی و در 20 درصد مواقع در یک روند نزولی تشکیل می‌شود. (روند پیش‌از تشکیل الگو)
 • درصد خطای این الگو بسیار پایین بوده و از این جهت در دسته الگوهای معتبر قرار گرفته است.

آموزش اعتبار الگوی سروشانه معکوس در تحلیل تکنیکال

برای بررسی اعتبار الگوی سروشانه معکوس به موارد زیر توجه فرمایید:

 • تقارن شانه چپ با شانه راست یکی از مهم‌ترین پارامترهای یک الگوی سروشانه ایده‌آل خواهد بود. به عبارت دیگر در زمان تشکیل شانه چپ، قیمت به صورت شارپی حرکت کند، شانه راست را نیز با حرکت شارپی ایجاد می‌کند. (شرایط یک الگوی ایده‌آل)
 • شانه چپ و راست در یک سطح قیمتی ایجاد شوند. اگر کف اول یا شانه چپ در قیمت 10 دلار ایجاد شده بهتر است که کف سوم (شانه راست) نیز در قیمت 10 دلار ایجاد شود، اختلاف زیاد قیمت باعث کاهش عملکرد این الگو خواهد شد.
 • دوره آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال
  هم‌سطح بودن قیمتی شانه چپ و شانه راست در الگوی سروشانه معکوس باعث بهبود عملکرد آن خواهد بود
 • حجم معاملات همواره یکی از پارامترهای مهم در اعتبار یک الگوی نموداری خواهد بود. در الگوی سروشانه معکوس‌ معمولا هنگام تشکیل شانه چپ و سر حجم معاملات بالا خواهد بود و در شانه سمت راست، حجم معاملات کاهش می‌یابد. به عبارتی در طول تشکیل الگو، انتظار می‌رود حجم معاملات کاهش یابد.
 • الگوی سروشانه معکوس
  الگوی حجم معاملات و تاثیر آن بر عملکرد الگوی سروشانه معکوس
 • در مورد خط گردن، الگویی با خط گردن افقی نسبت به الگویی با خط گردن شیب‌دار، اعتبار بیشتری خواهد داشت. اما خط گردن شیب‌دار ایرادی برای این الگو نخواهد بود.

بررسی درصد خطا

در مورد درصد خطای این الگو همانطور که در بالا اشاره شد، به علت درصد خطای پایین، این الگو جزو بهترین و معتبرترین الگوهای نموداری می‌باشد. بطوریکه درصد خطای آن تنها 3 درصد می‌باشد. همچنین این الگو در 74 درصد مواقع به تارگت خود خواهد رسید. این آمار برای یک الگوی نموداری بسیار آمار خوبی می‌باشد.

هدف الگو

در بخش نهایی این جلسه به آموزش اندازه‌گیری هدف الگوی سروشانه معکوس می‌پردازیم. اندازه‌گیری هدف الگو بسیار راحت می‌باشد. فاصله عمودی بین سر الگو تا خط گردن، را اندازه‌گیری کنید، سپس این مقدار را به قیمت خط گردن اضافه کنید. قیمت به‌دست‌آمده، هدف الگو خواهد بود. قیمت در 74 درصد مواقع به این هدف خواهد رسید.

دوره آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال

شکست این الگو زمانی اتفاق خواهد افتاد که قیمت خط گردن را بشکند و در بالای آن معامله شود.

در جلسه آتی به معرفی الگوی سروشانه سقف خواهیم پرداخت.

جلسات آموزش تحلیل تکنیکال که تاکنون طرح شده است:

جلسه اول – فلسفه تحلیل تکنیکال

جلسه دوم – روند قیمت

جلسه سوم – حمایت و مقاومت 1

جلسه چهارم – حمایت و مقاومت 2

جلسه پنجم – ساختار نمودارها 1

جلسه ششم – ساختار نمودارها 2

جلسه هفتم – خط روند نزولی

جلسه هشتم – خط روند صعودی

جلسه نهم – کانال قیمت

جلسه دهم – الگوهای نموداری

جلسه یازدهم – الگوی پرچم

جلسه دوازدهم – الگوی مثلث افزایشی

جلسه سیزدهم – الگوی مثلث کاهشی

جلسه چهاردهم –  الگوی مثلث متقارن

ادامه دوره: جلسه شانزدهم – الگوی سروشانه سقف


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (4 نظر)
amir

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمام کسانی که برای تولید و انتشار این محتوا زحمت کشیده اند . میخواستم بپرسم که با توجه به اینکه گفتید شکست این الگو در موقع عبور از خط گردن رخ میدهد ایا اگر زمان بیشتری بعد از تشکیل شانه راست طول بکشد تا خط گردن را بشکند باز هم یک الگوی سو و شانه ی معکوس است یا خیر؟

0 پاسخ دهید
11:37:23 1399/08/26
مجتبی انصاری

سلام. بله

0 پاسخ دهید
11:37:23 1399/08/26
هادی رضایی

با سلام یه سوال داشتم خدمتتون، که البته قبل طرح سوال وظیفه خودم میدونم بابت اطلاعات مفیدی که بدون هیج چشم داشتی در اختیار همه قرار دادین تشکر کنم. و اما سوال بنده، اگه امکانش هست در مورد نحوه محاسبه درصدهایی که در متون دوره مطرح میشه بیشتر توضیح بدین؟ به عنوان مثال درص خطای الگو چطئر محاسبه میشه

0 پاسخ دهید
11:23:43 1399/10/11
مجتبی انصاری

سلام. درصدهای اعلام شده بر اساس آماری هست که توسط آقای بولکوفسکی گردآوری شده

0 پاسخ دهید
11:23:43 1399/10/11