بررسی جزئیات عرضه ارز دیجیتال تلگرام


آغار پروژه ی شبکه باز تلگرام مبتنی بر عرضه اولیه سکه یا ارز دیجیتال تلگرام و توزیع توکن ها : تمامی جزئیات آن تا به امروز

در چند ماه گذشته چشم انداز صنعت ارزهای دیجیتال بسیار تغییر کرده است. نوآوری ها در این زمینه به یکباره و ظرف مدت کوتاهی به وجود آمد، ارزهای دیجیتال با کمک تعدادی از افراد تأثیر گذار در همان مراحل اولیه خود توانست جایگاهی خدادادی را در میان جامعه کسب نماید. در سال 2019، این صنعت با ساز و آهنگی بسیار متفاوت از هر صنعتی در حال پیشروی است و شرکت های فناوری نفوذ خود را در بخش های مربوط به این صنعت و حوزه مالی آن گسترش می دهند و در آن سرمایه گذاری می نمایند.

شبکه باز تلگرام (TON) ، با پشتیبانی از ارز دیجیتال داخلی خود به نام ارز دیجیتال تلگرام ، امیدوار بود که اولین محصول پشتیبانی شده از توکن باشد که برای استفاده های اصلی و روزمره به کار می رود و توسط یک شرکت فناوری مستقر راه اندازی شده است. درست چند روز قبل از تاریخ رونمایی آن، چکش کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با قدرت تمام بر آن کوبیده شد و آن را متوقف نمود.

TON شبکه باز تلگرام در طی چند ماه گذشته پروژه در حال ساخت است و توزیع توکن های آن در تاریخ 16 اکتبر می باشد. در ماه آگوست و سپتامبر، تلگرام تست ارز دیجیتال تلگرام را برای هر دو نرم افزار اکسپلورر و نود منتشر کرد، یک سرویس کیف پول رایگان را برای 300 میلیون کاربر خود راه اندازی کرد، و یک مزیت جنجالی 400000 دلاری را اعلام کرد. اما همه چیز برای شرکت در حال سقوط بود زیرا SEC پا به آنجا گذاشت.

SEC دستور توقف ارز دیجیتال تلگرام را صادر کرد

اگرچه اخیراً بسیاری از شرکتها ابتکار عمل ارزهای دیجیتال مشهور را مانند مشخصات بالا در پیش گرفته اند، اما TON به عنوان اولین آنها برای زندگی عموم مردم برنامه ریزی شده بود. به نظر می رسید که با گذشت هر روز، پروژه اخیر مخفیانه برادران دوروف در حال رشد کردن بود. توکن های ارز دیجیتال و تجاری تلگرام به لایه ای از این رمز و راز ها اضافه شده بودند و این پروژه، بر پایه مبلغ 1.7 میلیارد دلاری عرضه اولیه سکه ICO در شرکت تلگرام در ماه فوریه 2018 بنا شده بود.

پروژه ارز دیجیتال این شرکت با رقبای دیگر خود مانند لیبرا فیسبوک مورد حمایت فیسبوک، با تحمیلگری و مقررات سختگیرانه روبرو شده بود، تقریباً به نظر می رسید که کمپانی تلگرام چیزی که دیگران نمی دانند را می دانست. اما آخرین شانس آنها به زودی به اتمام می رسید. درست مانند هفته گذشته که قبل از توزیع توکن های اولیه TON نزدیک به زمان اجرای طرح خود بود، SEC اقدام اضطراری انجام داد و آن را متوقف ساخت.

در بیانیه مطبوعاتی یازدهم اکتبر SEC اعلام کرد که انجام اقدامات اضطراری و محدود کردن دستورات علیه کمپانی تلگرام و TON را به یک دادگاه منطقه ای فدرال در منهتن فرستاده است. طبق این شکایت، SEC ادعا می کند که فروش توکن های گرمی در قوانین تنظیم کنندگان ثبت نشده است.

 

مسئله اصلی اینست که SEC اعلام کرده است که ارز دیجیتال تلگرام به عنوان یک مسئله  امنیت طبقه بندی می شود. طبق قانون اوراق بهادار سال 1933 ، همه اوراق بهادار باید در کمیسیون ثبت شوند. بر این اساس، SEC اعلام كرد كه فروش توکن های ارز دیجیتال تلگرام را غیرمجاز اعلام كرده است.

چندین عضو کمیسیون در مورد عدم پذیرش TON اعتراض کرده بودند. استفانی آواکیان، مدیر بخش اجرای اسناد SEC اظهار داشت که ارز دیجیتال تلگرام غیرقانونی است. وی گفت:

اقدام اضطراری امروز ما برای جلوگیری از توزیع کردن توکن های دیجیتالی کمپانی تلگرام در بازارهای ایالات متحده است، ما اطمینان داریم که این توکن ها به طور غیرقانونی فروخته شده است. ما ادعا می کنیم که متهمان نتوانسته اند اطلاعات مربوط به فعالیت های تجاری ارز دیجیتال تلگرام و تلگرام ، وضعیت مالی، عوامل خطر و مدیریتی را که قوانین اوراق بهادار به آنها نیاز دارند، در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند. 

 

به نظر می رسد استیون پیکین، مدیر بخش اجرای مقررات (SEC) این تصور را دارد که تلگرام از رعایت مقررات لازم اجتناب کرده است. وی گفت:

ما بارها و بارها اظهار داشتیم که صادرکنندگان نمی توانند فقط با برچسب زدن به محصولات خود به عنوان ارز دیجیتال یا یک توکن دیجیتالی، از قوانین مربوط به اوراق بهادار خودداری کنند. تلگرام در پی بدست آوردن مزایای یک پیشنهاد عمومی است اما بدون رعایت مسئولیت های مهم و دیرینه ای که برای محافظت از سرمایه گذار عمومی طراحی شده است.

 

با توجه به آمار و اطلاعات ناچیزی که این کمپانی به همراه شایعات زیادی منتشر می کرد باعث گردهم آمدن جامعه ارزهای دیجیتال شده بود، و در نتیجه ارز دیجیتال تلگرام سر وصدای زیادی را به پا کرد. هرچه اطلاعات آن بیشتر عمومی شد و تاریخ توزیع توکن ها نزدیکتر شد، چندین کمپانی برای مبادله پاپیش گذاشتند و تمایل خود را برای میزبانی TON اعلام کردند.

یکی از اولین اعلامیه ها در اوایل ماه سپتامبر از Blackmoon صورت گرفت، مبادله ای که اطلاعاتش در جزایر کیمن ثبت شده بود. تنها چند روز پس از آن، شرکت تابعه کمپانی Anchor Labs مستقر در کالیفرنیا، به نام Anchorage Trust کلاه خود را به سمت حلقه مورد نظر انداخت و گزارش داد که با وجود عدم ثبت ارز دیجیتال تلگرام در SEC، از حضانت نهادی برای گرام حمایت می کند. پرمخاطب ترین نمایش حمایت از ارزدیجیتال تلگرام در ماه اکتبر رخ داد، هنگامی که شرکت تبادل ارز دیجیتالی رسمی در ایالات متحده و ارائه دهنده کیف پول کوین بیس می باشد اعلام کرد که پشتیبانی امنیتی از TON را پس از پخش مستقیم آن برای عموم مردم فراهم می کند.

اولکساندر لوتسکویچ، مدیرعامل و بنیانگذار کمپانی مبادلات ارزی CEX.IO،  مستقر در لندن اعلام کرده بود که پشتیبانی TON را تأمین می کند، به کوین تلگراف گفت که SEC  همه را با اقدامات خود متعجب می سازد، و افزود، واقعیت های ذکر شده در شکایت بنیاد مستحکمی ندارند، همانطور که قبلاً در موارد دیگر نیز با اقدامات بی اساس آن ها روبرو بودیم.

 

وی گفت:

احتمالاً اگر قضیه را از منظر آنها ببینیم، قدم آنها تنها اقدام صحیح در این وضعیت بود. طی چند هفته گذشته، توجه به ارز دیجیتال تلگرام بسیار باورنکردنی بوده است، و درک این که چه تعداد توکن در بازار خرده فروشی رونق خواهد گرفت بسیار آسان است. از طرف دیگر، چنین رویکردی سؤالات زیادی را به وجود می آورد، و من مشتاقانه منتظر دیدن نتایج جلسه دادگاه و استدلال نمایندگان TON هستم. 

 

لوتسكویچ ضمن تأكید بر اهمیت پیروی از رویه های قانونی در داخل و خارج از مرزهای ایالات متحده، توضیح داد كه CEX.IO همچنان بدون در نظر گرفتن تصمیم SEC، ارائه خدمات متولی به TON را برای مشتریان نهادی خواهد داشت و وی ادامه داد، این یک فعالیت دارای مجوز مستقل است که توسط تنظیم کننده ها در برنامه کاری ما تصویب شده است. ما معتقدیم که ارائه خدمات حضانت برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال تلگرام با هیچ قواعد و قوانینی مغایرت ندارد.

 

چرا این اتفاق افتاد؟

بسیاری از پروژه ها ادعا می کنند، تلگرام توانسته آنچه را که برای تحول صنعت لازم است و حتی بیشتر از آن را فراهم سازد، به طوریکه تحسین منتقدان را در سراسر هیئت کسب کرده است. تقریباً همه این پروژه ها تنها ویژگی که در آن موفق نبوده اند عدم تحت تأثیر قرار دادن  SEC می باشد. این کمیسیون به دلیل عدم وضوح نظارتی، همراه با رویکرد خصمانه برای پروژه های مبتنی بر ارز دیجیتالی، دارای شهرت بدنامی است.

 

سرعتی که SEC برای تایید کردن رویدادهای مهم در پیش می گیرد بسیار متفاوت و عجیب است، از بی احتیاطی های بی شمار گرفته تا تصمیم انفجاری و غیر منتظره برای انکار TON در آخرین لحظه! یکی از دلایلی که SEC تصمیم گرفته است تا TON را تحت فشار قرار دهد ممکن است به دلیل شیوه برنامه ریزی تلگرام برای فروش آن باشد.

 

در ماه فوریه سال 2019 ، تلگرام برای “فرم D” اقدام کرد، که درخواستی برای فروش امن ولی با یک تفاوت اساسی است، متقاضیان موظف به ثبت نام در SEC نیستند. اگرچه ، فرم D بدون اشکال نیست. متقاضیان استفاده از این مسیر باید از دو مورد معافیت احتمالی برای ثبت نام در SEC مطلع شوند: طبق قانون 506 (ب)، این قانون به نوعی منع کننده محسوب می شود، و متقاضی را از تبلیغات امنیتی ممنوع می کند و فروش را برای سرمایه گذاران معتبر محدود می کند و و فروش را برای سرمایه گذاران معتبر و همچنین به اندازه 35 سرمایه گذار غیر معتبر محدود می کند. SEC جزئیات کیفی دلخواه سرمایه گذاران غیر معتبر را شرح می دهد:

هر خریدار که به تنهایی با نماینده خریدار خود یک سرمایه گذار معتبر نیست، بلکه تنها از این دانش و تجربه در امور مالی و تجاری برخوردار است که قادر به ارزیابی شایستگی ها و خطرات سرمایه گذاری در آینده باشد.

 

اما تلگرام گزینه دوم را انتخاب کرد، 506 (c). طبق الزامات این قانون معافیت، امنیت در معاملات فقط درصورتی برقرار می باشد که صرفاً به سرمایه گذاران معتبر فروخته شود، در حالی که متقاضیان این معافیت مجاز به تبلیغ هستند.

اگرچه فروش اولیه توکن های ارز دیجیتال تلگرام برای سرمایه گذاران معتبر در عرضه اولیه توکن ها انجام می‌شد، SEC نگران است که این دارندگان پس از آن ممکن است توکن ها را دوباره بفروشند. در نتیجه، کمیسیون این را نقض قاونو 506 (c) دانست، وی افزود:

هنگامی که تلگرام گرام ها را به خریداران اولیه تحویل دهد، می توانند میلیاردها گرم از بازار آزاد را به عموم سرمایه گذار بفروشند. تلگرام و یا وابستگان آن ، این فروش را در سکوهای تجاری دارایی های دیجیتال تسهیل می کنند. پس از وقوع این فروش مجدد، تلگرام پیشنهادهای ثبت نشده خود را با میلیارد ها دلار تجارت گرمی بر روی سیستم عامل های مختلف به یک گروه سرمایه گذار پراکنده می فروشد.

 

نعیم اسلم، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت ThinkMarketsFX ، به کوین تلگراف گفت که او احساس می کند که مقررات به اندازه کافی واضح است و از تصمیم SEC حمایت می کند، همچنین گفت من موافقم که SEC همه موارد را به وضوح بیان نکرده است، اما یک چارچوب قوی وجود دارد و اگر شرکت ها آن را بشکنند ، باید پاسخگو باشند.

نیشلال شتی ، بنیانگذار مبادله WazirX در هندوستان اظهار داشت که وی معتقد است ارز دیجیتال تلگرام یک کالای نرم افزاری است نه یک محصول دارای امنیت، اما وی در مورد SEC و تلگرام یک راه حل کارآمد و مثبت را ارائه کرده است:

SEC احتمالاً ممکن است مشکلاتی را در رابطه با نحوه ارائه تلگرام به سرمایه گذاران بالقوه داشته باشد. با این وجود، من مطمئن هستم که تلگرام و SEC این موضوع را حل خواهند کرد. دنیای کریپتو به تحول و مرحله جدیدی نیاز دارد تا پروژه های بلاکچین مقیاس پذیر را آغاز کند و TON قطعا آن را عملی خواهد ساخت.

گزارشگر فناوری نیویورک تایمز، ناتانیل پوپر، در تاریخ 12 اکتبر توئیتی نوشت که توجه شرکت های سرمایه گذاری را که در 1.7 میلیارد دلاری ICO  کمپانی تلگرام  شرکت کرده بودند را جلب کرد. وی گفت، اقدامات SEC برای متوقف کردن پروژه ارز دیجیتال تلگرام سؤالاتی را در مورد بنگاه های سرمایه گذاری بزرگی که مبلغ 1.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده بودند، ایجاد کرده و خود را متقاعد کرده است که از این طریق نظارتی را برقرار خواهد کرد. این شامل معیار ، Sequoia و Lightspeed است.

 

تلگرام به سرمایه گذاران پاسخ می دهد

اگرچه اعلامیه SEC مبنی بر غیرقانونی بودن مبلغ 1.7 میلیارد دلاری ICO  است و ممکن است نشان دهنده این موضوع باشد که تلگرام به سادگی نتوانسته است از رویه های صحیح پیروی کند، اما نامه TON به سرمایه گذاران که توسط کوینتلگراف به دست آمده و در آن اعلام کرده است که این شرکت در 18 ماه گذشته در تلاش برای پاسخ دادن به بازخورد های SEC بوده است و در این رابطه افزوده بود:

ما شگفت زده و ناامید شدیم که SEC تصمیم گرفت تحت این شرایط پرونده را تشکیل دهد، و ما با موضع قانونی SEC مخالفیم.

به دنبال پرچم قرمز از SEC، کمپانی تلگرام یک کانال خصوصی در تلگرام برای سرمایه گذاران TON با استناد به افزایش عدم اطمینان نظارتی ایجاد نمود. هیئت مدیره TON یک وقفه موقت را اعلام کردند و کلیه پست های قبلی را در کانال تلگرام خود حذف نمودند، و در حال حاضر فضایی توسط سرمایه گذاران TON و همچنین برای دارندگان احتمالی Grams ایجاد شده است.

نظر کارشناسان در مورد ارز دیجیتال تلگرام چیست؟

تلگرام شرکتی است که نظرات را می تواند دو قطبی و متقارن کند. این شرکت از اختلاف نظر خود با دولت گرفته تا رازهای پنهانی که در آن تجارت خود را انجام می دهد، به همان میزان که دولت و مخاطبان خود را عصبانی می نماید به آن ها الهام می بخشد.

 الیاس سیموس، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی Decentral Park Capital به کوین تلگراف گفت که وقتی پروژه به سرانجام برسد و راه اندازی شود، موج های شوک در سراسر صنعت احساس می شوند وی در ادامه گفت:

برای اینكه همه چارچوبها را تنظیم كنیم، پیام رسان تلگرام بیش از 500 برابر كاربران نهایی تمام برنامه هایی كه در حال حاضر در اتریوم در حال اجرا هستند را دارد. معماری فناوری چشمگیر است. از طرف دیگر، آنقدر جاه طلبانه است که روش های بسیاری وجود دارد که می تواند در آن شکست بخورد بعضی از آنها مانند عدم تمرکز شبکه به اندازه کافی، عدم جذب برنامه نویسان و غیره است. در هر صورت، این مانند چیزی است که قبلاً ندیده ایم و همین مسئله بسیار حائز اهمیت است.

نیشال شتی مدیر عامل شرکت وزیر ایکس معتقد است که TON قرار است فضای بزرگ و تکان دهنده را برای ارز دیجیتال خود ایجاد نماید، زیرا تلگرام یکی از تکنیکی ترین و اصولی ترین تیم های جهان است، آنها همچنین یکی از پایدارترین تیم ها هستند، آنها همیشه در حال ساخت و پیشرفت هستند.

محصول TON پتانسیل ایجاد یک بار مثبت جدید و بسیار مورد نیاز برای تمامی صنعت بلاکچین را دارد. TON یک شبکه بسیار قدرتمند 250 میلیون نفری را دارد و آن را مدیریت می نماید که قطعا می تواند چراغ سبز (تایید نهایی) را از تنظیم کننده ها دریافت کند.

سیموس گفت این امر می تواند پلتفرم تلگرام را به یک بخش انتخابی برای برنامه های غیر متمرکز (DApps) تبدیل کند، اگر در نظر بگیریم که قابلیت جابجایی می تواند به خوبی عمل کند، فکر می کنم TON یک هدف مهم است که می تواند در عمل پلتفرمی برای اکتشاف و معرفی پروژه دیفای و سایر ارزهای دیجیتال بومی سازی شده مانند DApps باشد. رابط کاربری ربات در برنامه آن ها بسیار ایده آل است که باعث می شود پیچیدگی های که در بلاکچین وجود دارد به پایان برسد قطعا برای درخواست زمان نت اسکیپ خیلی زود است، اما پتانسیل آن وجود دارد.

 

ارزش ارز دیجیتال تلگرام

با توجه به ارزش بسیار ارز دیجیتال تلگرام ، سیموس به کوین تلگراف توضیح داد که TON می تواند به سودآوری در پلتفرم ارزشمند تلگرام کمک کند و در عین حال فرصتی جذاب برای انجام اعتبار سنجی برای سرمایه گذاران و یک ابزار عمومی و کارآمد در جهان را فراهم می کند.

با شرکت در فروش خصوصی ارز دیجیتالی گرام، سرمایه گذاران به طور موثری حق اجرای اعتبار سنجها را بر روی شبکه TON دارند و و با قیمتی مناسب به جریانی از هزینه های لجر دسترسی پیدا کنند. .در مورد شبکه TON باید گفت، با 10٪ از تأمین کل ارز دیجیتال نلگرام تحت کنترل آنها، با قیمت 2 دلار در هر ارز گرام، این کار باعث می شود تا صندوق یک بیلیون دلاری ساخته شود. طبق گزارش ها، پیام رسان تلگرام در ماه 1 میلیون دلار هزینه دارد. من TON را به عنوان یک بازی برای کسب درآمد از برنامه پیام رسان نمی بینم، بلکه به عنوان تلاشی برای معرفی یک ابزار عمومی در جهان می بینم. یک سیستم عامل برای فناوری پرداخت و برنامه های مالی.

با این حال، ممکن است این تخمین ها بیش از حد ارزشمند باشند، همچنین اسلم در مورد دامنه ارزش توکن 2.1 تا 8.0 دلاری برای هر ارز دیجیتال گرام منتشر شده توسط ATON Research به کوین تلگراف گفت:

هنگامی که یک توکن تجارت در بورس را شروع می کند، صحبت ها در مورد آن  آغاز می شود. در حال حاضر زیر 2 دلار می تواند چیزی باشد که واقعاً به دنبال آن هستیم. من فکر می کنم این امر می تواند از نظر دامنه توجیه پذیرتر باشد. من در حقیقت به دنبال رنج مبلغی میان 2.1 تا 1.5 دلاری، چیزی در حدود مبلغ 2.1 دلار هستم.

 

در سال گذشته ، پروژه های استیبل کوین در سراسر صنعت فوران کرده اند، به همین دلیل پروژه لیبرا فیسبوک نیز به زودی راه اندازی می شود. با توجه به تصمیم تلگرام مبنی بر عدم اتصال گرام به هیچ ارزی به ویژه فیاتی، ماتی گرین اسپن، تحلیلگر ارشد بازار eToro، به کوین تلگراف گفت که با اجازه دادن به بازار تصمیم می گیرد که قیمت را برای شرکت تعیین نماید. وی گفت:

منطقی است که اجازه دهیم بازار قیمت و ارزش واقعی آن را تعیین نماید. به این ترتیب آن ها نیازی به اتلاف وقت و انرژی برای مدیریت ذخیره ندارند و احتمالاً با نظارت کمتری از طرف تنظیم کننده ها و کاربران مواجه خواهند شد.

 

اسلم  در بازار ارز تبادل ارز خارجی فارکس اظهار داشت كه اگرچه حقیقیتا گرام یك پروژه ارز دیجیتال است كه توسط یك شركت بزرگ و معتبر فنی راه اندازی شده است، اما نمی توان TON را بیش از حد با رقبای خود مقایسه كرد، این بسیار متفاوت است زیرا لیبرا به وسیله ارز های دیجیتالی بسیاری پشتیبانی می‌شود و این حداقل کاری است که آنها سعی در انجام آن دارند. لیبرا توانسته است توجه  SEC ، بانک ذخیره فدرال، بانک مرکزی اروپا را به خود جلب نماید. پس نمی توانیم آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. TON هنوز هم پروژه یک شرکت بزرگ است که رمز ارز خود را معرفی می کند، بنابراین از این منظر تحول مثبتی در بازار است. 

 


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)