تتر می تواند توکن های USDT هر فردی را مسدود و نابود کند!


ارز دیجیتال تتر قابلیت های زیادی دارد که می‌توان به کنترل معاملات و بازگرداندن آن‌ها، مسدود و فریز کردن تراکنش‌ها و از بین بردن توکن‌های USDT اشاره کرد.

رمز ارز تتر می‌تواند تراکنش‌های USDT صادر شده در بلاک چین های اتریوم (Ethereum) و ترون (TRON) را فریز کرده و معکوس کند. Tether اخیرا یک معامله 1 میلیون دلاری را که نتوانست به پلتفرم دیفای سورو (Swerve) برسد، معکوس کرد و به صاحب دارایی بازگرداند. اکثر استیبل کوینهای (stablecoin) دیگر نیز می‌توانند به خاطر دلایل نظارتی، تا حدودی بر معاملات کاربران کنترل داشته باشند.

بر اساس گزارش‌هایی که این هفته از خبرنامه بلاک (Block) منتشر شده، اطلاعات جدیدی درباره توانایی تتر در بازگرداندن معاملات USDT فاش شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این قابلیت ارز دیجیتال تتر بیشتر آشنا شوید.

بازگردانی معاملات سورو توسط تتر

در 7 سپتامبر (17 شهریور)، یکی از کاربران پلتفرم دیفای سورو، به اشتباه 1 میلیون دلار به ارزش USDT را به این اپلیکیشن ارسال کرد و دسترسی خود به این مبلغ را از دست داد. سرانجام این خبر به پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری تتر رسید. آقای آردوینو پیشنهاد داد که معامله USDT را به نیابت از این کاربر بازیابی کند. برای بازیابی این وجه، شرکت تتر به حساب کاربر دسترسی یافت و ارسال توکن‌ها را تأیید کرد. سپس این شرکت از توابع قراردادهای هوشمند Tether استفاده کرد تا آدرس مورد نظر را در لیست سیاه آدرس‌های اتر که توکن‌ها به آن ارسال شده بودند، قرار دهد. در واقع این کار تأثیری بر سورو نداشته؛ بلکه تنها روی ارسال توکن‌های تتر به مقصد تأثیر می‌گذارد.

چاپ USDT توسط خزانه داری تتر

به علاوه، قابلیت ارز دیجیتال تتر به او اجازه نمی‌دهد که USDT را بین آدرس‌ها جابه‌جا کند: بلکه تنها می‌تواند توکن‌ها را فریز کرده، از بین ببرد، صادر و ارسال کند، تا درنتیجه بتواند بدین طریق عرضه کل توکن را در دست داشته باشد. باید توجه داشته باشید که این قابلیت‌ها تنها درباره رمز ارزهای USDT موجود در بلاک چین‌های اتریوم و ترون اعمال می‌شود نه در سایر بلاکچین‌ها. به گفته آقای آردوینو، این اتفاق تنها موردی نیست که Tether توانسته وجوه خود را بازیابی کند. این شرکت در هفته گذشته به 12 کاربر دیگر کمک کرده تا وجوه خود را بازگردانند و فقط برای امسال، 5 میلیون دلار ارز USDT را بازیابی کرده است.

آیا سایر استیبل کوین ها همانند ارز دیجیتال تتر قابلیت فریز کردن معاملات خود را دارند؟

خبرنامه بلاک معتقد است که تتر یک رمز ارز منحصر به فرد است و سایر ارزها همچون USD کوین (USDC) و جمینی (Gemini) قابلیت کنترل معاملات را ندارند. با این حال، اخبار گذشته خلاف این موضوع را بیان می‌کنند. شرکت یو اس دی کوین در ژوئیه 2020 (مرداد 99) 100،000 دلار به ارزش USDC را فریز و مسدود کرد.

گزارش‌های مربوط به سال 2018 نشان می‌دهند که شرکت‌های سازنده ارز دیجیتال پاکسوس (Paxos ) و جمینی، دارای راهکارهایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهند تا معاملات را مسدود کنند. در همین حال، یکی از ویژگی‌های اصلی رمز ارز ترو یو اس دی (TrueUSD)، قابلیت فریز کردن توکن‌ها است. اکثر عملیات‌های فریز کردن توکن برای پاسخ به تقاضای کاربر نیست؛ بلکه هدف آن‌ها رعایت الزامات اجرای قانون است. برخلاف بیشتر ارزهای مجازی، استیبل کوین‌ها به طور کلی توسط اندوخته‌های بانکی پشتیبانی شده و توسط شرکت‌ها اداره می‌شوند، بنابراین رعایت کامل قانون برای آن‌ها الزامی است.

در هر صورت، معاملات بازگشت‌پذیر احتمالا یکی دیگر از نشانه‌های ماهیت متمرکز ارز دیجیتال تتر تلقی می‌شود. شرکت سازنده تتر (Tether Ltd) قبلا انتقاداتی را برای ممیزی‌های ناکافی و تمایل به استخراج توکن‌های بدون گواه اثبات ذخایر (proof of reserve) به خود جلب کرده بود. قابلیت شرکت سازنده ارز دیجیتال تتر در کنترل معاملات USDT ممکن است منجر به بحث و جدال بیشتر در میان سرمایه‌گذاران حوزه رمز ارزها شود.

منبع: cryptobriefing


برچسب ها: استیبل کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)