سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها به پایین‌ترین مقدار خود رسید


برای اولین بار در تاریخ چند ساله ارزهای دیجیتال با ثبات، سهم تتر – USDT در مارکت استیبل کوین ها – Stablecoins به کمتر از 80 درصد رسید.

بر اساس داده‌های موجود در وبسایت کوین متریکس (CoinMetrics)، سهم ارز دیجیتال USDT در بازار ارزهای دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین ها برای اولین بار به زیر 80 درصد سقوط کرد. تتر از زمان به وجود آمدنش تاکنون، بالاتر از ارزهای TUSD ،USDC ،BUSD و… در صدر بزرگترین استیبل کوین های بازار کریپتوکارنسی قرار گرفته است.

علت رشد گسترده استفاده از استیبل کوین ها طی سالیان گذشته، تقاضای بالا برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق آن‌ها است، خصوصا اینکه خرید مستقیم بعضی از رمز ارزها در برخی از کشورها ممنوع است. به عنوان مثال، بیشتر شهروندان چینی به منظور سرمایه‌گذاری در بیت کوین، ابتدا با خرید تتر ارز فیات خود را تبدیل به USDT می‌کنند و سپس با استفاده از آن، بیت کوین می‌خرند. بر اساس داده‌های کوین متریکس، سهم USDT از مارکت ارزهای با ثبات از همان ابتدا بالا بوده است و با پیداش ارزهای PAX و USDC، رفته رفته سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها کم و کمتر شد.

سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها

در ابتدای پیدایش تتر، عمده توکن‌های آن بر بستر شبکه Omni فعال بود. در ادامه و از نیمه‌های سال 2019T استفاده از نسخه‌های ERC20 و TRC20 تتر افزایش یافت به طوری که امروز شبکه اتریوم میزبان اکثر توکن‌های USDT است. پس از اتریوم، شبکه ترون از این منظر در جایگاه دوم و بالاتر از شبکه Omni قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: خزانه تتر از ضرب  100 میلیون USDT در شبکه ترون خبر داد

یکی از علل افت سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها را می‌توان مرتبط با کاهش حجم معاملات USDT بر مبنای شبکه اتریوم دانست. بر اساس گزارش منتشر شده توسط کوین دسک (CoinDesk)، حجم معاملات تتر مبتنی بر ERC20 طی 12 ماه گذشته با شیب ثابتی کاهش یافته است.

سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها

افزایش سلطه شبکه ERC20 همزمان با کاهش سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها

پیش از عرضه تتر بر بستر اتریوم، شبکه Omni به مدت سه سال تنها میزبان این استیبل کوین بود. پس از عرضه USDT بر بستر ERC20، فقط 2 سال طول کشید تا سلطه شبکه Omni به پایان برسد و این تتر بر مبنای شبکه Ethereum باشد که بیشترین مقدار توکن را به خود اختصاص داده باشد. در ابتدای ماه جاری میلادی نیز یک میلیارد واحد توکن USDT از شبکه ترون به شبکه اتریوم منتقل شد. البته این اولین باری نبود که شاهد چنین اتفاقی بودیم. با وجود کاهش سهم تتر در مارکت استیبل کوین ها، قبلا نیز بارها توکن‌های تتر بین این دو شبکه جابجا می‌شد، اتفاقاتی که البته برآیند آن‌ها به طور کلی، افزایش توکن‌های USDT بر بستر اتریوم بود.

صرافی پولونیکس معتقد است که علت تصمیم بنیاد تتر مبنی بر مهاجرت توکن‌های این استیبل کوین به بستر ERC20، انعطاف‌پذیری بالاتر شبکه اتریوم نسبت به Omni و ترون است. به نظر شما آیا با وجود کاهش سهم تتر در بازار استیبل کوین ها، کماکان شبکه اتریوم جایگاه خود را به عنوان میزبان بیشترین میزان توکن USDT حفظ خواهد کرد؟

منبع: zycrypto.com


برچسب ها: استیبل کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)