بلوک شماره 630,000 استخراج شد؛ هاوینگ 2020 بیت کوین اتفاق افتاد


هاوینگ بیت کوین در سال 2020 اتفاق افتاد

هاوینگ بیت کوین به عنوان مهمترین اتفاق سال 2020 بازار ارزهای دیجیتال، اتفاق افتاد. 630 هزارمین بلوک در شبکه بلاکچین بیت کوین استخراج شد. مطابق پروتکل بیت کوین پس از استخراج هر 210 هزار بلوک، پاداش استخراج آن به نصف کاهش می‌یابد. شب گذشته، سومین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد.

به دنبال این رخداد، عرضه روزانه بیت کوین کاهش خواهد یافت. هرچند مقدار این کاهش عرضه، بسیار پایین است؛ اما با این‌حال یکی از پربحث‌ترین مسائل بازار ارزهای دیجیتال، تاثیر هاوینگ 2020 بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌باشد.

هاوینگ 2020 بیت کوین تکمیل شد

بعد از ما‌ه‌ها بحث و گفتگوی تحلیلگران پیرامون هاوینگ بیت کوین، بالاخره سومین هاوینگ در سال 2020 و تنها چند ساعت پیش اتفاق افتاد. با وجود اینکه هاوینگ بیت کوین باعث شگفتی کسی نشده و از قبل مشخص بود، اما بازهم این رخداد تاثیر بسیار زیادی بر روی بازار گذاشت. ماینرها و افرادی که در بخش استخراج بیت کوین مشغول هستند و همچنین سرمایه‌گذاران و تریدرها با اینکه از زمان هاوینگ و کم وکیف آن مطلع بودند، اما باز هم نمی‌توان منکر تاثیر این اتفاق بر کار آنها شد.

هاوینگ بعدی بیت کوین حدودا 4 سال آینده رخ خواهد داد. از امروز تا 4 سال آینده، ماینرها به ازای استخراج هر بلوک 6.25 بیت کوین پاداش دریافت خواهند کرد. این مقدار در روزهای گذشته 12.5 بیت کوین بود. 210 هزار بلوک آینده بیت کوین با پاداش 6.25​ دلار استخراج خواهد شد. تصویر پایین مشخصات 630 هزارمین بلوک شبکه بیت کوین می‌باشد. مشاهده می‌کنید که مقدار پاداش این بلوک 6.25 بیت کوین می‌باشد.

بلوک شماره 630,000 استخراج شد؛ هاوینگ 2020 اتفاق افتاد

سوالی که ممکن‌است پیش بیاید این است که باتوجه به نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، آیا استخراج بیت کوین همچنان عملی سودآور است؟ تحقیقی که در همین زمینه انجام شده نشان می‌دهد که باید قیمت بیت کوین به حدود 15000 دلار برسد تا همچنان صنعت استخراج (با همین دستگاه‌ها و با حفظ قدرت شبکه فعلی) سودآور باقی بماند.

در مورد اینکه میزان عرضه بیت کوین بعد از هاوینگ 2020 چه تغییری خواهد کرد می‌توان گفت، باتوجه به اینکه هر 10 دقیقه تقریبا یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، روزانه 900 بیت کوین عرضه خواهد شد. پیش از هاوینگ مقدار عرضه آن، 1800 بیت کوین بود. کاهش عرضه روزانه بیت کوین به معنی کاهش تورم در این ارز دیجیتال می‌باشد. پس از هاوینگ 2020 نرخ تورم بیت کوین به 1.8 درصد کاهش می‌یابد.

هش‌ریت بیت کوین

ماینرهای بیت کوین به عنوان ستون فقرات این شبکه بلاکچین، پس از این پاداش کمتری دریافت خواهند کرد. به طور حتم این اتفاق بر روی ادامه کار این افراد تاثیر زیادی خواهد گذاشت. خروج آنها از صنعت استخراج به معنی کاهش هش‌ریت شبکه می‌باشد.

مطابق داده‌های موجود، ساعاتی پیش از هاوینگ 2020 بیت کوین ، هش‌ریت این شبکه با رشد زیادی همراه شده بود.

در حال حاضرو در ساعاتی پس از هاوینگ 2020 بیت کوین ، هش‌ریت شبکه بالای 120 میلیون تراهش می‌باشد.

با وجود آنکه پس از هر هاوینگ پاداش استخراج کاهش یافته‌است، اما داده‌ها نشان می‌دهد که حد فاصل بین سال‌های 2016 -2020 با اینکه نرخ پاداش نصف شده است، اما هش‌ریت شبکه بیت کوین 6800 درصد اقزایش داشت‌است. علی‌رغم ترس فزاینده‌ای که در بازار استخراج بیت کوین به وجود آمده است، در عمل کاری که ماینرها انجام می‌دهند سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در این صنعت است.

قیمت بیت کوین

از تاثیرات هاوینگ بر امنیت شبکه و هش‌ریت که بگذریم به تاثیر این اتفاق بر قیمت بیت کوین می‌رسیم. این موضوع برای اکثر افراد جذاب‌تر می‌باشد.

بررسی نوسانات قیمتی بیت کوین در حوالی هاوینگ نشان از بی تصمیمی و هیجان در بازار دارد. قیمت بیت کوین در ساعات منتهی به هاوینگ نوسانات غیرعادی و زیادی را ثبت کرد.

پیش از هاوینگ قیمت بیت کوین با اقبال خریداران و هیجانات ناشی از هاوینگ، تا 10 هزار دلار بالا رفت و پس از مدتها مجددا قیمت بیت کوین 5 رقمی شد. بعد از آن قیمت به سمت 8000 دلار حرکت کرد و مجددا با فشار بالای خرید همراه شد و قیمت بیت کوین تا 9200 دلار رشد داشت. قیمت کنونی بیت کوین پس از هاوینگ در محدوده 8500 دلار در حال معامله می‌باشد. فشار خرید در بازار بیت کوین بسیار بالا می‌باشد.

بر اساس دو هاوینگ قبلی، افراد پس از هاوینگ همواره انتظار رشد قیمت را دارند. برای مثال در اولین هاوینگ قیمت بیت کوین از 12 دلار به 1200 دلار رسید. شاید دلیل اقبال خریداران، امیدواری برای تکرار رفتار گذشته بیت کوین باشد.ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
محمد میرزایی

خیلی ممنون از زحماتتون